نوشته ها

مشهد، شهر جهانی سنگ های قیمتی اعلام شد

ارسال شده توسط :

مشهد، شهر جهانی سنگ های قیمتی اعلام شد

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ))

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: همزمان با فرا رسیدن عید سعید فطر و براساس اعلام شورای جهانی صنایع دستی، مشهد مقدس به عنوان شهر جهانی سنگ های قیمتی انتخاب شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، حسین زارع صفت با اعلام این خبر و تبریک انتخاب مشهد به عنوان شهر جهانی سنگ های قیمتی افزود: در راستای ارسال پرونده مشهد مقدس به شورای جهانی صنایع دستی، داوران این شورا اردیبهشت ماه امسال از مشهد بازدید و داوری خود را ارائه دادند.

وی با بیان اینکه نتایج این داوری برای کارشناسان عالی شورای جهانی صنایع دستی ارسال شد افزود: پس از بررسی های نهایی و اعلام نظر روسای چهار منطقه اروپا، آمریکای لاتین، آمریکای شمالی و آفریقا، خوشبختانه طبق نامه ای از سوی خانم غدا هیجاوی رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه و بر اساس اعلام رسمی دفتر رئیس شورای جهانی صنایع دستی، مشهد به عنوان شهر جهانی سنگ های قیمتی انتخاب شد.

زارع صفت در ادامه گفت: انتخاب مشهد به عنوان شهر جهانی سنگ های قیمتی در آستانه عید سعید فطر فرصت مغتنمی است برای معرفی ظرفیت های مشهد الرضا (ع) که این مهم را به مردم مشهد، هنرمندان، صنعت گران و فعالان حوزه صنایع دستی تبریک می گوئیم.

زارع صفت در ادمه با بیان اینکه استان خراسان رضوی یک استان تاریخی و دارای پیشینه فرهنگی غنی است ادامه داد: انتخاب مشهد به عنوان شهر جهانی سنگ های قیمتی در حقیقت نشان دهنده غنای فرهنگی استان و جایگاه تاریخی سنگ های قیمتی در این استان است.

زارع صفت در ادامه گفت: با توجه به اینکه امسال از سوی مقام معظم رهبری با عنوان سال “اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل” نامگذاری شده است، انتخاب مشهد به عنوان شهر جهانی سنگ های قیمتی می تواند نقش مهمی در اقتصاد مقاومتی و ایجاد اشتغال داشته باشد.

وی گفت: در حوزه صادرات سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی نیز این رویداد مهم و اتفاق مبارک می تواند فرصت مناسبی برای توسعه صادرات سنگ های قیمتی باشد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در ادامه با بیان اینکه قرار است به این منظور مراسم گرامیداشت نیز برگزار شود افزود: بر اساس اظهار نظر معاونت صنایع دستی کشور، مراسم گرامیداشت جهانی شدن مشهد در مرداد ماه سال جاری در این شهر برگزار می شود.

وی خاطر نشان کرد: شهر مشهد به عنوان یک شهر بزرگ و مذهبی از ظرفیت های بسیار بالایی در حوزه تراش، تولید، فروش و صادرات سنگ های قیمتی برخوردار است و مطمئنا انتخاب مشهد به عنوان شهر جهانی سنگ های قیمتی ارزش فراوانی دارد.

زارع صفت با اشاره به ظرفیت های استان خراسان رضوی و شهر مقدس مشهد گفت: مشهد در حوزه تراش، تولید، فروش و صادرات سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی از ظرفیت های بسیار بالایی برخوردار است چرا که مشهد دومین کلانشهر ایران است و یکی از قطب های گردشگری فرهنگی و نیز صنایع دستی کشور است.

وی گفت: خراسان رضوی یکی از مهمترین استان های کشور است و یک استان تاریخی است که این استان را با ایران و ایران را با این استان می شناسند.

وی گفت: از مجموع رشته های صنایع دستی در ایران ۷۰ رشته صنایع دستی در این استان فعال است و ۹۰ درصد تراش، تولید، فروش و صادرات سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی کشور در استان خراسان رضوی انجام می شود.

وی با بیان اینکه هنرمندان صنایع دستی خراسان رضوی موفق به کسب ۷ نشان مهر اصالت از یونسکو شده اند که دو نشان آن مربوط به سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی است افزود: این موضوع نشان دهنده اهمیت مشهد در حوزه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی است.

یاد آور می شود، هیئت ۵ نفره شورای جهانی صنایع دستی به سرپرستی خانم قدا هیجاوی رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی و به منظور ارزیابی و بررسی تبدیل مشهد مقدس به شهر جهانی سنگ های قمیتی، ۱۲ اردیبهشت ماه به مشهد سفر کردند

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons