نوشته ها

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور

ارسال شده توسط :

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور

(( میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین ))

مکتب پرافتخار قزوین زمانی احیاء می‌شود که پاسخگوی نیازهای مردم و جوانان قزوین باشد .

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور در نشست تخصصی هنرهای سنتی با محوریت نگارگری مکتب قزوین بر احیاء و به ‌روز رسانی مکتب غنی قزوین از طریق اتکاء به علم و دانش و استفاده از خلاقیت جوانان تاکید کرد .

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین ، دکتر نامور مطلق در این نشست که با حضور جمعی از اساتید هنرهای سنتی و صنعتگران استان قزوین برگزار گردید ، قزوین را شهری تاریخی و با اصالت خواند و گفت : شهر قزوین با قدمت و پیشینه غنی تاریخی به عنوان یکی از مهمترین شهرهای پیشتاز در زمینه ادب و هنر این سرزمین به ثبت رسیده و دو مکتب مهم خوشنویسی و نگارگری قزوین به عنوان بخش مهمی از هویت و میراث تاریخی – فرهنگی این شهر ،  باید با دقت بیشتری مورد توجه و بازنگری قرار گرفته و از ظرفیت و خلاقیت جوانان برای به‌ روز رسانی و احیاء این مکاتب هنری استفاده شود .

نامور مطلق از مکتب قزوین با عنوان مکتبی غنی و صاحب سبک یاد کرد و اظهار داشت : از مکتب قزوین به عنوان مکتب ‌گذار هم یاد می‌شود چرا که گذار از دو مکتب بزرگ تبریز به اصفهان را شامل می‌شود و زمانی که از مکتب قزوین صحبت می‌کنیم منظور فقط آثار خلق شده در شهر قزوین نیست ، بلکه همه اثار مربوط به دوره‌ای است که شهر قزوین به عنوان  پایتخت سیاسی ، هنری و فرهنگی حکومت صفوی فعالیت داشته و هر اثری که در این دوره و با این نظام ، سبک و زیبایی‌ شناسی و در هر جای دنیا خلق شده جزو مکتب قزوین به شمار می‌رود و محدوده جغرافیایی در آن نقشی ندارد .

وی تصریح کرد : مکتب قزوین برای قرار گرفتن در مسیر احیاء و باززنده سازی نیازمند ارتباط بیشتر با حوزه دانش و دانشگاهیان است تا با اتکاء به حوزه علم و اندیشه ، پویایی آن حفظ شده و دچار تکرار و روزمرگی نشود .

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور در ادامه ابراز داشت : زمانی می‌توانیم مکتب قزوین را مکتب زنده‌ ای بخوانیم که پاسخگوی نیازهای روز مردم و جوانان قزوین باشد و اگر مکتب پر افتخار قزوین در آن دوره پویایی داشت به این دلیل بود که نیازهای آن دوران در همه حوزه ها را پاسخگو بوده و هنرمندان تجربیات و پند های تاریخی خود را در قالب نگاره‌ هایی مانند نگاره‌های جمشید و ضحاک و …به دولتمردان جوان منتقل و نکات ضروری را یادآوری می‌کردند تا در امر حکومتداری مورد استفاده قرار گیرد .

دکتر نامور مطلق از شاهنامه فردوسی به عنوان الگویی برای همه ادوار نام برد و یادآور شد :شاهنامه فردوسی تنها مربوط به دوران خود نبوده بلکه با داشتن پندهای حکمت‌ آموز و به تصویر کشیدن مسائلی چون عشق‌ ورزی و محبت الگویی اخلاقی برای همه اقشار جامعه به ویژه جوانان به شمار می‌رود و اگر مکتبی این الگوها را به جوانان ارائه نکند آنها به ناچار از فرهنگ های دیگر الگو برداری می کنند .

وی پایتخت بودن قزوین در دوره صفوی را امتیاز بزرگی برای پویایی و فعالیت جوانان این شهر خواند و تصریح کرد :از جوانان دعوت می‌کنیم برای به روز شدن مکتب قزوین به شکل مدرن همت کنند و ایده‌های شخصی خود را برای خلق آثاری در این زمینه ارائه نمایند.

وی اضافه کرد: همچنین پیشنهاد می شود مسابقه ‌ای با این موضوع چگونگی استفاده از مکتب قزوین در صنایع دستی امروز طراحی و در آن از نظر و خلاقیت جوانان استفاده شود تا از این طریق بتوانیم مشکلات پیش روی این صنعت را به نقد و چالش بکشیم .

شایان ذکر است : در این مراسم ثبت نشان جغرافیایی گلیم ارداق ، نشان تجاری دستان و کتاب نقش و نگار ( معرفی صنایع دستی استان قزوین ) در این همایش رونمایی و از موسسه دانش بنیان برگه زرینه قلم عماد و اساتید و صاحبان مقاله تقدیر شد .

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons