نوشته ها

معاون عمرانی استاندار خراسان جنوبی: صنعت گردشگری استان شکل واقعی خود را پیدا کرده است

ارسال شده توسط :

معاون عمرانی استاندار خراسان جنوبی: صنعت گردشگری استان شکل واقعی خود را پیدا کرده است

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی ))

معاون عمرانی استاندار خراسان جنوبی پیش از ظهر امروز در چهارمین جلسه کارگروه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی در سال ۹۴ گفت: اقدامات میراث فرهنگی خوب بوده و می توان ادعا کرد: صنعت گردشگری استان کم کم شکل واقعی خود را پیدا می کند ولی با این حال، باز هم در ابتدای راه هستیم.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی، همایون نخعی نژاد ضمن تسلیت ایام عزاداری شهادت امام حسین (ع) گفت: خدا به ما توفیق دهد تا در انجام فرامین دین همانند آن حضرت تلاش کنیم.

وی ضمن بیان اینکه امام حسین (ع) تمام هستی خود را در راه دین اسلام گذاشت، افزود: در این ایام باید از خود بپرسیم ما برای دین اسلام و قرآن چقدر ایستادگی و تلاش می کنیم و چقدر حرف و عمل مان یکی است و آیا حدود و واجبات الهی را رعایت می کنیم؟

معاون عمرانی استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: ما شور حسینی داریم ولی باید به شعور حسینی دقت نظر بیشتری داشته باشیم. بخصوص جوانان ما باید به هدف امام حسین (ع) بیشتر توجه کنند.

نخعی نژاد بیان داشت: اقدامات میراث فرهنگی در این مدت خوب بوده و می توان گفت: صنعت گردشگری استان کم کم شکل واقعی خود را پیدا می کند ولی با این حال، باز هم در ابتدای راه هستیم.

وی ضمن ابراز خشنودی از راه اندازی وب سایت دو زبانه میراث فرهنگی گفت: سایت دو زبانه برای معرفی استان یک ضرورت بود و امیدواریم علاوه بر پشتیبانی، بروز رسانی مداوم شود.

معاون عمرانی استاندار خراسان جنوبی تاکید کرد: باید اطلاعاتی که قابلیت دیدن گردشگر از آن وجود دارد، در سایت قرار گیرد چرا که اگر گردشگر در سفر به استان با موضوعی غیر آنچه دیده مواجه شود نتیجه عکس حاصل خواهد شد.

نخعی نژاد ضمن بیان اینکه زبان عربی نیز با توجه به افزایش روز افزون گردشگران عرب زبان باید در وب سایت اداره کل میراث فرهنگی مورد توجه باشد، افزود: به مرور زمان باید این وب سایت به سایر زبان های هم ترجمه شود.

وی تاکید کرد: صرف اطلاع رسانی کافی نیست و بحث خدمات رسانی و نگهداری نیز باید مدنظر باشد.

معاون عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: ادارات میراث فرهنگی در سطح استان باید روی دانشگاه ها سرمایه گذاری کنند و با کمک شهرداری ها تورهای برای دانشجویان به منظور آشنایی با جاذبه های تاریخی و گردشگری استان برگزار نمایند چرا که این ارزان ترین راه برای تبلیغ و معرفی استان در سطح کشور است.

نخعی نژاد اذعان داشت: امسال وضعیت اعتبارات خوب نیست ولی ما در بحث نرم افزاری کارگروه خوب حرکت می کنیم و با تخصیص اعتبار باید در بحث سخت افزاری کارگروه مثل مرمت آثار و روستاهای هدف گردشگری نیز قدم برداریم.

وی گفت: دفاتر روستایی باید به کمک میراث فرهنگی بیایند و فضا و مردم را برای استقبال از گردشگران آماده کنند. مردم باید در زمینه گردشگری آموزش ببینند و بدانند که گردشگران برای آنها و روستاها منابع درآمد هستند.

معاون عمرانی استاندار خراسان جنوبی بیان داشت: تمام شهرهای استان باید مورد توجه قرار گیرند و وقتی گردشگر خارجی وارد استان می شوند باید حداقل یک روز را در هر شهرستان سپری کنند.

وی اظهار کرد: روستای اکبریه و رحیم آباد جز بافت شهری است باید به مردم این مناطق هم خدمات شهری متناسب با بافت آنها داده شود. نمای این روستاها باید متناسب با باغ جهانی اکبریه بازسازی شود.

روستاهای اکبریه و رحیم آباد قابلیت تبدیل شدن به موزه های زنده را دارند

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان در چهارمین جلسه کارگروه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: روستاهای اکبریه و رحیم آباد قابلیت تبدیل شدن به موزه های زنده را دارند و با توجه به ثبت جهانی باغ اکبریه هر اقدامی در این روستا باید طبق ضوابط جهانی باشد.

حسن رمضانی به مهمترین فعالیت های اداره کل میراث فرهنگی از زمان کارگروه قبلی اشاره کرد و گفت: ارزیابان یونسکو چند روز پیش به کویر لوت رفتند که طبق گفته ایشان، نتایج بررسی و ارزیابی بسیار رضایت بخش بوده و قول مساعد برای ثبت جهانی این کویر را در اجلاس سال ۲۰۱۶ یونسکو دادند.

وی افزود: ورود تور رالی بین المللی به کویر دهسلم، ورود تور کویر نوردان حرفه ای به استان، راه اندازی اولین اقامتگاههای بوم گردی در طبس، مرمت ارگ تاریخی طبس، مرمت سر در ورودی باغ اکبریه، مرمت بخشی از باغ اکبریه که قبلا موزه حیات وحش بوده است به عنوان مرکز اسناد و کتابخانه، راه اندازی خانه صنایع دستی در روستای دهسلم و شهر فردوس، بهره برداری از دو پروژه گردشگری در شهرستان فردوس و قاین، برگزاری برنامه های متنوع روز جهانی جهانگردی و هفته گردشگری و هفته کودک و …. از دیگر فعالیت های این اداره کل در این مدت بوده است.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری در ادامه به حضور هارتموت نیمن نویسنده کتاب دایره المعارف گردشگری ایران به همراه تور لیدر آلمانی در استان اشاره کرد و گفت: این نویسنده قول مساعد برگزاری تورهای آلمانی در استان و معرفی کامل استان را در کتاب خود داد.

رمضانی به سفر دکتر ابراهیم بای سلامی نماینده ویژه رئیس جمهور در شورای عالی میراث فرهنگی گردشگری کشور و مدیر عامل شرکت هلدینگ رفاه و گردشگری تامین اجتماعی به استان اشاره کرد و گفت: در این سفر مقرر شد هتل کویر که ۲۲ سال تکمیل نشده و به حال خود رها شده بود جزو اولین پروژه های استانها قرار گیرد و ظرف مدت دو سال تکمیل شود.

وی ادامه داد: در سفر اسدالله درویش امیری؛ معاون مجلس، حقوقی و استانها سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با استاندار خراسان جنوبی نیز ارگ کلاه فرنگی به میراث فرهنگی واگذار شد که مرمت آن آغاز شده است.

در ادامه معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی گزارشی از پیگیری مصوبات کارگروه قبلی، برنامه های هفته گردشگری و تورهای خارجی برگزار شده ارایه داد.

لازم بذکر است: در این جلسه از فاز اول وب سایت دو زبانه اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان به نشانی www.skchto.ir رونمایی شد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons