نوشته ها

معرفی زیارتگاه حضرت اشموئیل پیغمبر در ساوه

ارسال شده توسط :

معرفی زیارتگاه حضرت اشموئیل پیغمبر در ساوه

(( میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی ))

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت : این بنای زیارتگاهی که بنام حضرت اشموئیل نبی نیز معروف است در منطقه خرقان و در شمال غرب ساوه قراردارد. وی افزود : مقام معظم رهبری در بازدیدی که سال ۷۹ از این زیارتگاه انجام دادند، فرموده اند: «همین مقبره پیغمبر ابراهیمی نشان می دهد که تدین واعتقاد به ارزشهای دینی و آسمانی در این منطقه قدمت زیادی دارد».

سید محمد حسینی مدیر کل گفت: پژوهشگران این اداره کل طی سال به بازدید های دوره ای و کارشناسی از بناهای تاریخی و ثبتی پرداخته و آنها را به علاقمندان معرفی می کنند. به همین منظور طی روز های گذشته پژوهشی توسط دکتر فضلی باستان شناس و مردم شناس از زیارتگاه حضرت اشموئیل پیغمبر صورت گرفت .

قاسم فضلی پژوهشگر اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی افزود : از ساوه میتوان جاده مأمونیه به طرف شمال شرق را تا تقاطع پل ساوه – بوئین زهرا پیش گرفت و سپس راه بوئین زهرا به جانب شمال غرب را ادامه داد که پس از طی کردن ۲۵کیلومتر از ساوه ، به تقاطع راه فرعی روستای ورده و اشموئیل پیغمبر میرسند و از این تقاطع تا زیارتگاه نامبرده ۱۴ کیلو متر فاصله است.

از تهران، نزدیک ترین مسیر به آنجا ، همانا بزرگراه ساوه است و یا به طریق دیگر از جاده قدیم رباط کریم – مأمونیه و درنهایت بوئین زهرا میتوان به مقصد نامبرده رسید.

راهی که از روستای ورده ادامه می یابد و در کمرکش آن از یک آبادی بنام ده سید عبور میکند و به اشموئیل نبی میرسد، از این دره اصلی سر سبز تشکیل شده و دو سوی این جاده راتنگه ها و ستیغ کوه ها احاطه کرده اند.

اشموئیل پیغمبر در یک محل کوهستانی ، مرتفع و سردسیرواقع میباشد و دارای بهار و تابستان خنک و معتدل و اما برودت و سرمای زودرس در پاییز و زمستان است.

به فاصله از بنای زیارتگاهی مذکور و در جانب شرق آن دیوارهای خشت و گلی آسیب دیده و کوره خشک یک رشته کهریز(قنات) دلالت بر یک روستای متروکه میکنند و اسم این آبادی و زمینهای کوهپایه ئی اطرافش از نام آن حضرت برگرفته شده اند.

ساختار و اساس معماری زیارتگاه اشموئیل پیغمبر، از چهاررشته راه پله ، دوایوان، فضای آرامگاه و گنبد یک پوش تشکیل شده و سیمای ضلع شمال آن بنا، دارای یک ایوان قدیمی است که از آن میتوان بطور مستقیم به داخل فضای آرامگاه وارد شد. از بر طرف چپ و راست ایوان مذکور یک رشته راه پله بطرف بام هدایت میشود.

در جانب جنوب یک ایوان متأخر و درطرفین آن یک طاق نما وجود دارد که از درون هریک از این طاق نماها یک راه پله ساخته شده، اما ارتباطی با بام پیدا نمی کنند. این راه پله ها به مناظر طرف جنوب غرب و جنوب شرق چشم انداز دارند.

در داخل ایوان جنوبی سنگ نوشته ایی از دوره قاجاریه برد یوار آن نصب شده که دلالت بر حضور ناصرالدین شاه قاجار و زیارت او از آن مکان مقدس دارد. و در انتهای این سنگ نوشته ماه و تاریخ “دهم شهر ربیع الثانی سنه ۱۲۶۹” حک شده است.

فضای آرامگاه حضرت اشموئیل پیغمبر مستطیل شکل است وزیرقوس و طاق های بار برآن ، کلاف های چوبی در جهت های مختلف به نیت استحکام بنا بکاررفته و پیل گوش های مناسب در رأس جرزهااجراء گردیده و بدان طریق گنبد یک پوش برروی آنها استوار شده است.

شایسته یادآوری است که حمدالله مستوفی قزوینی* از مورخین سده هشتم هجری قمری به آن زیارتگاه اشاره نموده و آنراازجمله “مزاراکابرواولیاء …” معرفی کرده است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons