نوشته ها

مقبره بایزید بسطامی در شان این مجموعه نیست

ارسال شده توسط :

مقبره بایزید بسطامی در شان این مجموعه نیست

((میراث‌فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری شهرستان شاهرود))

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری شهرستان شاهرود گفت: مقبره بایزید بسطامی در شان مجموعه تاریخی بسطام و این عارف بزرگ نیست.

به گزارش روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، «حمیدرضا حسنی» اظهار داشت: مقبره فعلی عارف نامی بایزید بسطامی هیچگونه مطابقتی با شأن و جایگاه این مجموعه تاریخی و فرهنگی ندارد و طراحی مقبره جدید و تعویض سنگ قبر در برنامه کاری این اداره قرار دارد.

وی گفت: سنگ کنونی مزار بایزید بسطامی متعلق به دوره قاجاریه و مربوط به محمد دیلمی معروف به قاضی ملک است که در دوران پهلوی دوم زمان ساخت سر در ورودی مجموعه (ورودی شمالی) از مزار قاضی ملک جدا و بر روی مزار بایزید نصب شده و متأسفانه در حدود یک ماه پیش قسمت کوچکی از سنگ مزار شبانه به سرقت رفته است.

حسنی افزود: مقبره جدید این عارف نامی از طرف سازمان میراث فرهنگی طراحی شده و در صورت تأمین اعتبار کار ساخت آن آغاز می شود.

مجموعه تاریخی بسطام در برگیرنده آثاری از دوران سلجوقی به بعد است.

یکی از این آثار، مرقد و چله خانه «ابویزید طیفور بن عیسی بن سروشان بسطامی» ملقب به «سلطان العارفین» از عرفای نامی و مشهور ایران در قرن سوم هجری قمری است.

مرقد ابویزید یک قبر ساده در گوشه جنوبی صحن باز مجموعه تاریخی بسطام و در مجاورت گنبد و ایوان غازان خان است، دیگر آثار تاریخی این مجموعه شامل ایوان ها، مساجد، مناره، برج، امامزاده و… است.

 

 

 

محمدتقی اعرابی

مسئول روابط عمومی و امور فرهنگی، اجتماعی

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons