نوشته ها

مهمانپذیری

ارسال شده توسط :

مهمانپذیری

 (( مهمانپذیری ))

امروزه تدارک محل اقامت و آذوقه مسافران به عنوان صنعت مهمانپذیری شناخته می شود و بخش مهمی از صنعت توریسم را تشکیل می دهد؛ زیرا درصد بزرگی از هزینه ایام تعطیلات مسافران صرف اقامت و تهیه مواد خوراکی می شود از سوی دیگر بخش مهمی از مشاغل توریسم در بخش مهمانپذیری تعریف شده است.

مشخصه های بخش مهمانپذیری

۱.    مکان: در مهمانپذیری موقعیت مکانی از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا این جذابیت های مکان است که باعث جلب توریست ها می شود نه خود مهمانپذیری.

۲ .   تجهیزات: تجهیزات مهمانپذیری پس از آنکه ایجاد شدند به آسانی قابل جابجایی نیستند.

۳ .   هزینه های ثابت: هزینه های ثابت این صنعت بواسطه وابستگی آنها به فضا و ساختمان ها از میزان بالایی برخوردار است.

۴ .   فناپذیری: هرگونه خدمات یا محصولات مهمانپذیری در یک مکان تولید و مصرف می کردند. به همین دلیل برای ارائه خدمات و محصولات مهمانپذیری باید مصرف کننده را به محل آورد. گرچه مهمانپذیری دلیل اصلی سفر توریست ها نیست اما نقطه کانونی سفر آنها به شمار می رود.

به موضوع مهمانپذیری از دو جنبه « کسب و کار » و « تفریحات » می توان نگریست؛ جنبه کسب و کار به هفته کاری و هتل های واقع در شهر های بزرگ گرایش دارد در حالی که جنبه تفریحی آن بیشتر به ایام آخر هفته و بازار مسافرت های کوتاه و فصل تابستان مربوط می شود. مهمانان داخلی یا خارجی به صورت مستقیم و یا به واسطه جذب این صنعت می شوند. مهمانپذیری به دو شکل « یا با خدمات » و « بدون خدمات » وجود دارد. مسافران انتظار دارند در هتل ها از خدماتی از قبیل تعویض لوازم خواب، پاکیزگی اتاق ها، تهیه و ارائه وعده های غذایی و از این قبیل برخوردار شوند. وعده های غذایی هتل ها می تواند از فقط صبحانه تا صبحانه به علاوه یک وعده دیگر متغیر باشد. صبحانه به علاوه یک وعده غذایی به « نیم غذا » و صبحانه به علاوه دو وعده غذایی به « تمام غذا » موسوم است. انتخاب دیگری نیز تحت عنوان « فقط اتاق » وجود دارد که شامل خدمات غذا نمی شود.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons