نوشته ها

موزه آب در کلانشهر اراک افتتاح شد

ارسال شده توسط :

موزه آب در کلانشهر اراک افتتاح شد

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی))

موزه آب اراک با حضور معاون استاندار، مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان ، مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان و جمعی از مدیران ارشد استان مرکزی در موزه مفاخر اراک گشایش یافت.

به گزارش روابط عمومی ومرکز اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی مدیرکل میراث فرهنگی استان در این مراسم گفت: فرهنگ پاسداشت آب در ایران دارای تاریخ کهن است و این عنصر ارزشمند مقدس قلمداد شده است.

سیدمحمدحسینی افزود: قنات ها بارزترین شاهکار ایرانیان هستند که از آنها به عنوان رگ هایی که در دل شهرها جاری می شوند نام برده اند و تعاریفی چون نظام تقسیم آب به آن هویت می بخشد.

وی اظهار کرد: قنات های ایران به عنوان یکی از شاخص های واجد ثبت جهانی شناسایی شده و از ۳۲ هزار رشته قنات ایران ۱۱ قنات به ثبت جهانی رسیده که تیرماه امسال نیز قنات ابراهیم آباد اراک در فهرست آثار جهانی به ثبت می رسد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری استان مرکزی نیز در این آیین گفت: آب یکی از مولفه های مهم در شکل گیری تمدن ها بوده و کاربردها ، رفتارها و ابزارآلات آب در زندگی و کنش های اجتماعی جوامع اثرگذاری داشته است.

عزیز فیلی افزود: در سالهای دور؛ آب ارزش و جایگاه رفیعی داشت اما این عنصر حیات بخش امروز مظلوم واقع شده و با شیوه های نادرست مصرف،فقدان الگو مصرف، زیاده روی، مدیریت آن در آستانه تهدید و بحران است.

وی اظهار کرد: شکل گیری موزه آب در اراک ایده جالبی است که با همکاری میراث فرهنگی و آب و فاضلاب شکل گرفته و شایسته است این حرکت در سایر استان ها نیز عملیاتی شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی با توضیح درباره چگونگی راه اندازی موزه آب اراک گفت: مدیریت آب در زندگی مردم استان در گذشته نظام مند بوده و جمع آوری و معرفی آن ها در قالب موزه ارزش زیادی دارد.

عبدالرضا خلیلی افزود: فعالیت های فرهنگی در رعایت الگو مصرف باعث شده تا رشد پنج درصدی مصرف به ۱،۹ درصد برسد که این مهم با تبلیغات صدا و سیما، جراید و رسانه ها محقق شده است.

وی اظهار کرد: برجسته سازی اهمیت آب و مسائل مربوط به آن و آموزش به نسل جوان از اهداف راه اندازی مجموعه موزه آب اراک بوده است.

در موزه آب اراک، ۴۸ ابزار مقنی گری، ظرف مخصوص وضو و اشیای مقسم آب کشاورزی و استخراج آب زیرزمینی از دوره صفویه ( ۴۸۰ سال گذشته) به نمایش درآمده است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons