نوشته ها

میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کاشان

ارسال شده توسط :

میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کاشان

((به همت اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کاشان))

برگزاری نخستین سمینار آموزشی جایگاه گردشگری در توسعه پایدار منطقه و گردشگری خلاق درکاشان
در اولین سمینار آموزشی جایگاه گردشگری در توسعه پایدار منطقه کاشان و گردشگری خلاق، سخنرانان بر واکاری و استفاده خلاقانه از پتانسیل های نامکشوف گردشگری منطقه فرهنگی کاشان تاکید کردند.
در این سمینار یک روزه که صبح روز یک شنبه مورخ 30/6/93 در مرکز همایش های باغ پرندگان شهر قمصر و با حضور جمعی از فعالان عرصه گردشگری و توریسم در شهرستان کاشان برگزار شد، معاون عمرانی فرمانداری کاشان با تاکید بر اهمیت صنعت گردشگری در جوامع امروزی ، نگاه بلند مدت در بحث توریسم را اولین مبحث در این صنعت دانست و آینده نگری را پیش نیاز رسیدن به افق روشن در بحث گردشگری قلمداد کرد.
“محسن فخری” با اشاره به تشکیل شورای توسعه گردشگری شهرستان کاشان توسط فرماندار این شهرستان، ورود قابل توجه گردشگران خارجی طی پنج ماه نخست سال جاری به کاشان و افزایش 300 درصدی این ورود را نکته قابل توجه در بخش گردشگری شهرستان کاشان برشمرد.
در این سمینار که شهرداران شهرهای شهرستان،مدیران،مسئولین،دانشجویان،انجمن صنفی راهنمایان آثار تاریخی و علاقمندان به صنعت گردشگری از شرکت ها و سازمانهای مختلف، کارشناسان و گروه های فعال صنعت گردشگری در منطقه کاشان و مدیران تاسیسات گردشگری و خدماتی و سایر حوزه های مرتبط حضور داشتند، شهردار کاشان در سخنانی با اشاره به جایگاه ویژه و تاریخی این شهر و همچنین وجود پتانسیل های پیدا و پنهان گردشگری در این منطقه فرهنگی مهم ، رسیدن به توسعه پایدار در شهرستان کاشان را منوط به پرداختن به مبحث گردشگری و ترسیم افق برای این صنعت دانست.
سید محمد ناظم رضوی ایجاد واحد گردشگری در شهرداری کاشان را در راستای مهم بودن مباحث گردشگری و اکوتوریسم در شهرستان کاشان و سهیم شدن شهرداری در توسعه گردشگری این شهرستان ارزیابی کرد و افزود: وجود پتانسیل هایی همچون مناطق کوهستانی اطراف کاشان ، جاذبه گردشگری باغ فین و تپه های باستانی سیلک، خانه های تاریخی، بازار کاشان، آب انبارها و همچنین جاذبه های گردشگری مذهبی همانند حرم امامزاده علی بن امام محمد باقر(ع) می تواند کاشان را بیش از پیش به یکی از قطب های با ارزش گردشگری در ایران تبدیل کند. شهردار کاشان تاکید کرد: وظیفه اداره میراث فرهنگی ، شهرداری و فرمانداری کاشان در مبحث گردشگری شهرستان بستر سازی برای ورود بخش خصوصی و سرمایه گذاری این بخش در صنعت مهم و قابل توجه گردشگری و اکوتوریسم است.
“مهران سرمدیان” اظهار داشت: طی 6 ماهه نخست امسال حضور گردشگران خارجی به منطقه کاشان افزایش چشمگیری داشته است
وی از وجود یک‌هزار و 240 تخت اقامتی و پذیرایی برای گردشگران خبر داد و گفت:افزایش ماندگاری گردشگران درکاشان یکی از ضرورتهایی است که باید به آن پرداخته شود.
به گفته سرپرست اداره میراث فرهنگی کاشان، برگزاری سمینارها، همایش‌ها، نشست‌ها و جشنواره‌ها با ساختار گردشگری علمی در این شهرستان را حائز اهمیت دانست و افزود: انتظار می‌رود برگزاری این سمینارها توسعه زیرساخت‌ها و معرفی ظرفیت‌های گردشگری منطقه کاشان، بررسی علمی راه‌های توسعه پایدار منطقه با استفاده از فرصت‌های گردشگری و ایجاد زیرساخت‌های جدید با گردشگری خلاق را فراهم کند.
سرمدیان ضمن اشاره به پنجم مهرماه آغاز هفته گردشگری گفت: شعار امسال این هفته «گردشگری و توسعه جوامع» عنوان شده است.دبیرستادهماهنگی خدمات سفرشهرستان کاشان از رونمایی تقویم گردشگری کاشان در آینده ای نزدیک خبرداد.
در بخش مهم و پایانی این سمینار آموزشی یک روزه ، دکتر اضغر ضرابی (عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان و استاد برنامه ریزی شهری)  و همچنین خانم پرفسور ایران غازی (عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان و استاد آمایش سرزمین) در کارگاه هایی جداگانه به تبیین شاخصه های یک منطقه نمونه گردشگری در ابعاد توسعه پایدار و خلاقانه پرداختند. گفتنی است درخلال این سمینار یک روزه از مرتضی احمدی نجات مسئول روابط عمومی اداره میراث فرهنگی شهرستان کاشان به عنوان روابط عمومی برتر ادارات میراث فرهنگی در استان اصفهان با اهدای لوح تقدیر قدردانی شد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Linkedin
Share On Youtube
Hide Buttons