نوشته ها

میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان

ارسال شده توسط :

میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان

((نجات‌ آثار باستانی سد تالوار نیازمند تخصیص اعتبار ویژه است))

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان گفت: اجرای طرح نجات‌بخشی آثار باستانی سد تالوار نیازمند تخصیص اعتبارات ویژه است.

رسول اشتودان  در جلسه بررسی نجات‌بخشی آثار سد تالوار و جاذبه‌های گردشگری و باستانی شهرستان بیجار که با حضور نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی و فرماندار برگزار شد، اظهار داشت: بیش از 500 اثر تاریخی در شهرستان بیجار وجود دارد و این شهرستان یکی از پرجاذبه‌ترین شهرستان‌ها از نظر جاذبه‌های گردشگری و میراث فرهنگی در استان مي تواند باشد

وی با اشاره به آثارو محوطه هاي پيش از تاريخ بيجاررا از قديمي ترين مناطق سكونتگاهي انسان در استان كردستان  وقلعه قمچقاي را اثري ارزشمند از دوره تاريخي اسلامي عنوان كرده و بنای امامزاده عقیل (ع) واقع در شهر حسن‌آباد یاسوکند را به عنوان یکی از جاذبه‌های تاریخی  استان کردستان همچنين  در دوره اسلامی که مربوط به دوره ايلخاني مي باشدرا معرف گوشه‌ای از قدمت و تاریخ بلند شهرستان بیجاردانست.

اشتودان به دیگر ویژگی‌های بیجار از جمله پل و قلعه تاریخی و روستای باستانی صلوات‌آباد واقع در این شهرستان بیجار اشاره و تصریح کرد: مسيرپل تاریخی صلوات آباد يكي از راههاي اصلي ارتباطي استان كردستان به عتبات عاليات که باید در نگهداری این آثار توجه بیشتری شود.

وی گفت: منطقه حمزه عرب  از نقاط و کمپ‌های گردشگری استان  است،كه  هم جوار مكان زيارتگاهي ایجاد شده است وبه لحاظ تردد زوار و گردشگران نقش مهم‌تری در جذب توریست در بیجار و استان دارد.

اشتودان یادآوری کرد: از همان ابتدا بحث توجه به میراث فرهنگی استان کردستان در زمینه سدسازی به وزارت نیرو اعلام شد و بر اساس آن وزارت نیرو بحث میراث فرهنگی را در مطالعاتش آورده است اما عدم هماهنگی‌ و پیگیری‌ها سبب شد تا اعتبارات مربوط به این مباحث از استان خارج شود.

وی عنوان کرد: متأسفانه من به عنوان مسئول تاکنون یک برگ از مطالعاتی که در خصوص میراث فرهنگی و آثار باستانی سد تالوار انجام شده است دریافت نکرده‌ام و این جای بسی تأسف دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان ضمن تقدیر از تلاش‌های نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی و تأمین اعتبار برای نجات‌بخشی آثار محوطه سد تالوار گفت: تلاش‌های آقای بیاتیان قابل تقدیر است اما متأسفانه این اعتبار برای طرح نجات‌بخشی این آثار رقم ناچیزی است.

به گفته وی نجات‌بخشی 16 تپه با حجم وسیعی از آثار باستانی با قدمت و سابقه فرهنگی و سکونتگاه انسانی و همچنین ادامه کاوش نیاز به اعتبار ویژه‌ای دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان ضمن انتقاد از اینکه برنامه و تأمین اعتبار کاوش و نجات‌بخشی آثار سد تالوار باید به میراث فرهنگی کل استان واگذار می‌شد، گفت: متأسفانه تاکنون مباحث مربوط به این منطقه در اختیار اداره‌کل میراث فرهنگی استان قرار نگرفته است.

اشتودان خواستار نگاه ویژه به تمامی منطقه همجوار سد تالوار که آثار باستانی ارزشمند را در خود نهفته دارد، شد و بیان داشت: نباید تمام افکار در نجات‌بخشی آثار باستانی همجوار سد تالوار در یک نقطه متمرکز شود چرا که آثار دیگری در سایر تپه‌های این منطقه وجود دارد که با کاوش‌های انجام شده آشکار خواهد شد.

وی در پایان گفت: بهترین مکان برای احداث موزه  شهرستان بیجا زمين یک‌هزار و 300 متری همجوار اداره میراث فرهنگی است كه مي تواند با تامين اعتباراز محل شوراي برنامه ريزي شهرستان بيجارعمليات اجرايي آن شروع شود.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons