نوشته ها

میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس

ارسال شده توسط :

میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس

((بزرگداشت روز جهانی گردشگری))

بزرگداشت روز جهانی گردشگری هر سال در تاریخ 27 سپتامبر مصادف با 5 مهرماه برگزار میگردد . این رویداد باعث پر رنگ شدن اهیت گردشگری در ارزش های اجتماعی ، فرهنگی ، سیاسی و اقتصادی می باشد . سازمان جهانی گردشگری شعار سال 2014 را ( گردشگری و توسعه جواحع ) عنوان نموده است . بزرگداشت این روز با تمرکز بر قابلیت های گردشگری در خصوص توانمند نمودن مردم در فراهم کردن مهارت های لازم به منظور دستیابی به تغییرات در جوامع محلی می باشد . این تغییرات به منظور آشناسازی و آموزش جوامع محلی برای میزبانی از گردشگران و همچنین حفظ اصالت و فرهنگ بومی ، محلی و آداب و رسوم جوامع مذکور می باشد . به همین ترتیب معرفی و شناساندن جوامع محلی ضروری به نظر می رسد از سویی دیگر ایجاد زیرساختهای مناسب و لازم در مقاصد گردشگری باید همزمان و حتی پیش از معرفی و تبلیغ مقاصد گردشگری صورت پذیرد .

استان فارس با دارا بودن 46 روستای هدف گردشگری ، جاذبه های طبیعی ، تاریخی ، رویدادهای فرهنگی و بعضاً جهانی مانند یاد روز سعدی و حافظ ، گردشگری زیارت ، گردشگری  سلامت وسایر توانمندیها و با برنامه ریزی صحیح و در جهت منتفع نمودن جوامع محلی ( میزبان ) نقش بسزایی را ایفا می نماید .

رونق اقتصادی ، ایجاد توسعه زیر ساختهای لازم و ارتقاء سطح آموزش در جوامع محلی از اهداف شناساندن جوامع مذکور بعنوان مقاصد گردشگری به شمار می آید . تاکید بر این نکته ضروری می باشد که حفظ هویت ، اصالت وسنتهای بومی و محلی جوامع برای جذب گردشگران ضروری می باشد .

 در ادامه اشاره به این نکته مهم است که صنعت گردشگری به عنوان یک صنعت فراگیر و میان رشته ای به نوعی با تمام ارکان ، اصناف و دستگاه های خدمات رسان مرتبط می باشد وبه بیانی دیگر  تمام زیر ساخت های جامعه اعم از راه ها ، حمل و نقل و ترابری ، امنیت ، بهداشت ، درمان ، اقتصاد ، آموزش و … ابتدا باید در راستای توسعه کشور و به تبع آن توسعه گردشگری که نیازمند همه این زیر ساخت ها می باشد حرکتی فزاینده ، برنامه مدار و رو به رشد داشته باشد که در اینجا  می طلبد به نقش پر اهمیت مدیریت واحد و تاثیر بسزای آن در پیشبرد برنامه های هدف دار و همسو اشاره ای داشته باشیم .

خوشبختانه با تشکیل کارگروه میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری به ریاست استاندار فارس و عضویت دستگاه های خدمات رسان و دبیری اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ظرفیت این مدیریت واحد ایجاد شده و می طلبد که تمام دستگاه ها ، نهادها  ، شهرداری ها و در تعامل و هماهنگی با این   کار گروه در راستای توسعه گردشگری برنامه ها و پروژه های خود را تعریف و اجرا نمایند .

در پایان لازم است از اصحاب مطبوعات ، صدا و سیما ، صنوف گردشگری ، انجمن های دوستداران میراث فرهنگی که همواره با تعهد و دلسوزی یار و یاور این دستگاه برای رسیدن به اهداف خود می باشد قدر دانی نماییم .

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons