نوشته ها

نامور مطلق در جلسه دبیرخانه سوغات زیارتی در مشهد

ارسال شده توسط :

نامور مطلق در جلسه دبیرخانه سوغات زیارتی در مشهد

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی ))

بزرگترین مشکل ما در صنایع دستی فقدان واحدهای واسطه ای اقتصادی است/ مشهد به عنوان شهر سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در جهان به ثبت می رسد.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با اشاره به اهمیت برنامه ریزی ها برای تولید، عرضه، فروش و صادرات صنایع دستی گفت: بزرگترین و مهم ترین مشکل ما در صنایع دستی فقدان واحدهای واسطه ای اقتصادی است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، دکتر بهمن نامور مطلق با بیان این مطلب در نخستین جلسه دبیرخانه دائمی سوغات زیارتی که شب گذشته در سالن جلسات این اداره کل و با حضور مدیران بخش دولتی و خصوصی صنایع دستی برگزار شد افزود: مشهد در حوزه هنرهای سنتی و صنایع دستی خصوصا صنایع دستی مرتبط با سوغات زیارتی دارای اهمیت بسیار بالایی است.

وی با بیان اینکه مشهد می تواند و باید به عنوان بزرگترین بازار زیارتی شیعی در دنیا فعالیت کند گفت: این اصلا زیبنده و شایسته نیست که هنرمند شیعه و مسلمان ما در پایتخت معنوی ایران بی کار باشد آن وقت صنایع دستی دیگر کشورها که توسط هنرمندان غیر مسلمان تولید می شود در ایران عرضه و به فروش برسد.

نامور مطلق گفت: یکی از مهمترین موضوعاتی که در مشهد وجود دارد و از آن به عنوان یک مزیت می توان نام برد تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی است که خوشبختانه جایگاه بسیار خوبی دارد و به دنبال این هستیم که مشهد به عنوان شهر سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در جهان به ثبت برسد که با ثبت جهانی مشهد در این خصوص مطمئنا سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی مشهد در دنیا یک برند خواهد شد.

وی با بیان اینکه در اصفهان به عنوان شهر صنایع دستی و تبریز به عنوان شهر فرش در دنیا به ثبت رسیده است اضافه کرد: مشهد نیز به عنوان شهر سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در جهان به ثبت خواهد رسید.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با اشاره به تشکیل دبیرخانه دائمی سوغات زیارتی در مشهد ادامه داد: این دبیرخانه نقش بسیار زیادی در تسهیل کار های مرتبط با تولید، عرضه و صادرات صنایع دستی دارد و البته قرار نیست کار اجرایی کند و تنها سیاستگذاری در این حوزه بر عهده این دبیرخانه است.

وی ادامه داد: این دبیرخانه باید یک دبیرخانه چالاک باشد و با سیاستگذاری و برنامه ریزی به تسهیل کار ها کمک کند که در همین ارتباط، رسمی سازی تجارت به منظور جلوگیری از ورود کالای قاچاق، پیگیری موضوعات حقوقی، گفتمان سازی و برند سازی، فرهنگ سازی و … می تواند از مهمترین برنامه هایی باشد که این دبیرخانه بر عهده دارد.

نامور مطلق افزود: اگر بتوانیم مشکلات مربوط به قاچاق کالا و غیر ایرانی را در بازار هایی مثل مشهد رفع کنیم به طور حتم علاوه بر استان خراسان رضوی دیگر استان های کشور خصوصا استان های همجوار نیز بسیاری از مشکلات شان رفع خواهد شد.

وی در ادامه صحبت های خود با اشاره به اهمیت سوغات زیارتی گفت: میتوان رد مشهد با راه اندازی موزه ای به نام موزه سوغات زیارتی به دستیابی به اهداف مورد نظر این دبیرخانه کمک کرد.

در این جلسه هم چنین حسین زارع صفت مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی و رئیس دبیرخانه دائمی سوغات زیارتی گفت: بعد از تشکیل دبیرخانه دائمی سوغات زیارت در مشهد شورای مشورتی نیز تشکیل شد و به نتایج خوبی در این خصوص رسیدیم.

وی گفت: توجه به نقش اقتصاد مقاومتی و نیز جایگاه عرضه سوغات زیارتی از اهمیت بالایی برخوردار است و باید در این خصوص با توجه به ایجاد دبیرخانه دائمی سوغات زیارت گام های مهمی را برداشت.

زارع صفت ادامه داد: مشهد ظرفیت های بالایی در عرضه کالا یی دارد که در این میان توسعه خوشه ای و تولید خوشه ای و برند سازی نقش مهمی دارند.

وی هم چنین به اهمیت فعالیت های فرهنگی در حوزه سوغات زیارتی اشاره کرد و افزود: نیاز سنجی از زائران و پرهیز از موازی کاری می تواند در دستیابی به اهداف مهم و تعیین شده کمک فراوانی بکند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی هم چنین به سال ۲۰۱۷ میلادی و انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگ جهان اسلامی اشاره کرد و افزود: این انتخاب نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و در حقیقت یک فرصتی است که باید از این فرصت به نحو مطلوب استفاده کرد.

گفتنی است در این جلسه هم چنین تعدادی از مدیران بخش دولتی و خصوصی صنایع دستی و روئسای اتحادیه های مربوطه به بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات خود پرداختند.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons