نوشته ها

ناکامی غارتگران میراث فرهنگی در استان قزوین

ارسال شده توسط :

ناکامی غارتگران میراث فرهنگی در استان قزوین

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین))

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین از دستگیری حفاران غیرمجاز محوطه‌های تاریخی توسط یگان حفاظت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در روستای حاجی آباد از توابع شهرستان کوهین خبر داد.

محمد علی حضرتی مدیر کل میرا ث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین با اشاره به ضرورت حفاظت و پاسداری از بناها و محوطه‌های تاریخی گفت: در پی گزارش‌های مردمی، یک گروه سودجو از اهالی روستای همت آباد قزوین با هدف به دست آوردن دفینه‌های ارزشمند تاریخی– فرهنگی در محوطه باستانی قزقلعه روستای حاجی آباد از توابع شهرستان کوهین شناسایی و با اقدام به موقع فرماندهی یگان حفاظت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین در حین حفاری دستگیر و به مقامات قضایی معرفی شدند.

حضرتی افزود: تجهیزات و ادوات حفاری همراه این گروه شامل سه دستگاه هلتی، یک دستگاه موتور برق و آلات و ادوات حفاری نیز توسط مامورین یگان حفاظت این اداره کل ضبط و تحویل مراجع قضایی گردید.

این مقام مسئول با تاکید بر اطلاع رسانی به موقع همه اقشار جامعه در زمینه تخلفات میراث فرهنگی تصریح کرد: حفاظت و پاسداری از محوطه‌ها، آثار و ابنیه تاریخی – فرهنگی بر عهده همه افراد جامعه است و مشارکت مردم فهیم در ارائه گزارش و اطلاع رسانی به هنگام می‌تواند در پیشگیری از تخریب و تعرض به این گنجینه‌های ارزشمند توسط عده‌ای سوداگر و سودجو با عنوان حفاری‌های غیر مجاز نقش به سزایی ایفا نماید.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین در پایان یادآور شد: هم استانی‌های گرامی می‌توانند برای اعلام گزارش کشف اشیای تاریخی، تخریب و یا انجام حفاری‌های غیرمجاز با شماره ۳۳۲۳۶۹۶۶ فرماندهی یگان حفاظت میراث فرهنگی استان تماس بگیرند تا با اقدام به موقع واتخاذ تدابیر پیشگیرانه بتوانیم از هویت تاریخی – فرهنگی استان حراست و پاسداری نماییم.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons