نوشته ها

نخستین اقامتگاه بوم گردی در بافت تاریخی شیراز راه اندازی شد

ارسال شده توسط :

نخستین اقامتگاه بوم گردی در بافت تاریخی شیراز راه اندازی شد

(( میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس ))

نخستین اقامتگاه بوم گردی در بافت تاریخی شیراز عصر دیروز طی مراسمی با حضور مسئولین و فعالین حوزه گردشگری استان افتتاح شد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در این رابطه دکتر مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی فارس گفت : نخستین اقامتگاه بوم گردی بافت تاریخی شیراز در یکی از خانه های قدیمی این شهر واقع در خیابان لطفعلی خان زند به نام اقامتگاه بوم گردی سووشون فعال شده است .

وی افزود : طبق برنامه ریزی ها در حال حاضر ۱۰ اقامتگاه بوم گردی در فارس فعال شده است و متقاضیان برای راه اندازی این نوع اقامتگاه ها در استان به بیش از ۵۰ مورد می رسد .

مدیرکل میراث فرهنگی فارس افزود : با توجه به تقاضا برای ایجاد اقامتگاه بوم گردی و صدور مجوزهای جدید تا پایان امسال تعداد این اقامتگاه ها در استان دو برابر خواهد شد .

امیری در ادامه افزود : هم اینک متقاضی این نوع اقامتگاه ها در شهرستان های شیراز ، مرودشت ، سپیدان ، نی ریز ، استهبان ، داراب ، فراشبند ، پاسارگاد ، بوانات و … می باشد .

وی اضافه کرد : راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی کمترین آسیب را برای محیط زیست و محیط های طبیعی و بافت تاریخی دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس در ادامه اضافه کرد: یکی از مصداق های مهمان نوازی ایرانی را می توان در اقامتگاه های بوم گردی دید، تاسیس اقامتگاه بوم گردی با هدف توسعه پایدار، احیای ارزش های بومی و سنتی، حفظ محیط زیست و کمک به اقتصاد جامعه محلی امکان یافت و این مهم از ارکان تاثیرگذار در تاسیس و فعالیت در این حوزه به شمار میرود.

به گفته امیری تاکنون ۴۶ روستای هدف گردشگری در استان شناسایی شده و ۴۰ نفر نیز متقاضی ایجاد و راه اندازی اقامتگاه های بومگردی هستند.

وی ادامه داد : اقامتگاه های بوم گردی برخلاف هتل های چند ستاره نیاز به صرف هزینه هنگفت برای ساخت ندارد چرا که همان محل زندگی افراد است و اعضای خانواده در اداره آن سهیم هستند و یکی از مقرون به صرفه ترین نوع گردشگری است که رونق آن اشتغال و سودآوری را به استان به همراه دارد .

امیری تصریح کرد: تنوع در اقامت، ارزان قیمت بودن و تجربه یک زندگی در روستا یا بافت تاریخی شهرها از جمله جاذبه هایی است که سبب جذب گردشگران داخلی و خارجی به سکونت در این اقامتگاه ها می شود.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons