نوشته ها

نخستین جلسه كمیته طبیعت ‌گردی برگزار شد

ارسال شده توسط :

نخستین جلسه كمیته طبیعت ‌گردی برگزار شد

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان چهارمحال و بختیاری))

به گزارش دفتر امور فرهنگی، و ارتباطات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان چهارمحال و بختیاری؛

معاون گردشگری این اداره كل از برگزاری نخستین جلسه كمیته طبیعت ‌گردی استان در راستای اجرای وظایف ترسیم شده آئین نامه طبیعت گردی كه در سال 1384 به تصویب هیئت محترم دولت رسیده است خبر داد و اظهار داشت: این جلسه با مشاركت اداره کل منابع طبیعی، حفاظت محیط زیست و شركت آب منطقه ای استان برگزار شد.

حیدر صادقی با بیان اینکه فعالیت طبیعت‌ گردی شامل برآوردن تمنيات و تبادلات خردمندانه و انسانی گردشگران طبیعت در محیط طبیعی، فرهنگی، آموزشی، غیر مصرفی و بصورت پایدار و در حد ظرفیت قابل تحمل با حد اكثر تاثیر منفی بر محیط طبیعی و فرهنگی تحت شرایط و ضوابطی كه ضمن حفظ محیط زیست و فرهنگ بومی و ارزش های آن امكان رشد اقتصادی و محلی را فراهم می آورد افزود : تشكیل كمیته طبیعت ‌گردی و هماهنگی بین دستگاه‌های استانی با هدف فراهم كردن زمینه توسعه، معرفی مناطق و محدوده های مستعد طبیعت ‌گردی، تشویق و ترویج فرهنگ طبیعت ‌گردی، حمایت از تشكیل سازمان‌های مردم نهاد طبیعت‌ گردی، آموزش و ترویج اقامتگاههای بوم‌ گردی عنوان کرد.

وی گفت : پس از بررسی قابلیت‌های طبیعت ‌گردی استان و همچنین تهدیدها و فرصت های فرارو ی این بخش تصمیم‌هایی به شرح زیر در حوزه سیاست گزاری و عملیاتی اتخاذ و به تصویب كمیته طبیعت گردی كشور رسید:

1-     مقرر شد جاذبه‌های طبیعت‌ گردی استان احصا و بر اساس ظرفیت‌ها اولویت بندی شوند. در این زمینه منابع آبی (رودخانه‌ها، چشمه‌ها، دریاچه‌ها و آبشارها) جنگل‌ها و مراتع و آبخیزها، یخچال‌های طبیعی، غارها، اشكال زمین‌شناختی، مناطق چهارگانه حفاظت شده و سایر جاذبه‌ها مورد تاكید قرار گرفت.

2-     مقرر شد راهنمای مسیرهای طبیعت ‌گردی استان بر اساس اولویت و به شكل جامع تدوین و اطلاع رسانی آنها در بازارهای هدف گردشگری با استفاده از ابزارهای علمی در قالب بروشور مصور، نقشه مسیر، فایل GIS و به زبان فارسی و انگلیسی تهیه و چاپ شود..

3-     مقرر شد بر اساس اصول توسعه پایدار گردشگری و قوانین ابلاغی، ضوابط طبیعت ‌گردی در نواحی مختلف و فرآیند صدور مجوز فعالیت‌های طبیعت ‌گردی توسط كمیته تدوین و در همایشی كه با حضور گروه‌های طبیعت ‌گردی و دستگاه‌های زیربط تشكیل خواهد شد تبیین گردند.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons