نوشته ها

نخستین دوره کاردانش تراش سنگ‌های قیمتی در استان سمنان برگزار شد

ارسال شده توسط :

نخستین دوره کاردانش تراش سنگ‌های قیمتی در استان سمنان برگزار شد

(( میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان ))

معاون صنایع دستی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان گفت: نخستین دوره کار دانش تراش سنگ‌های قیمتی در استان سمنان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان،«جعفر صفاخواه» افزود: این دوره با همکاری آموزش و پروش استان سمنان و با همکاری بخش خصوصی در منطقه طرود شهرستان شاهرود برگزار شد.

وی با بیان اینکه استان سمنان از معادن متعددی برخوردار است و بیش از ۱۲ کانی نیمه قیمتی از جمله فیروزه، عقیق و … از معادن استان سمنان استخراج می‌شود، گفت: بر این اساس، استان از قابلیت بالایی در زمینه بهره برداری از این کانی ها و برگزاری دوره های آموزشی مرتبط برخوردار است.

وی با بیان اینکه منطقه کویری طرود در ۱۲۰ کیلومتری جنوب شـاهرود قرار دارد، افزود: این منطقه نیز دارای معادن غنی و متعددی است و بر این اساس و برای ترویج این رشته، بهره برداری از قابلیت معادن منطقه و اشتغالزایی برای جوانان نخستین دوره کاردانش این رشته در این منطقه برگزار شد.

صفاخواه از همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان سمنان برای فراهم کردن زمینه برگزاری این دوره  قدردانی کرد و خواستار همکاری برای اجرای این دوره در سایر شهرستان‌های استان شد.

وی افزود: در نظر است دوره کار دانش تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در دامغان و شاهرود نیز برگزار شود.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: این اداره کل با در اختیار قرار دادن تسهیلات، فراهم ساختن زمینه فروش و تولید، از فارغ التحصیلان این رشته حمایت می‌کند.

وی تاکید کرد: این حرفه نیاز به هزینه اولیه پایینی دارد ، درآمدزاست و می‌تواند مانع خام فروشی کانی ها در طرود و اشتغالزایی برای مردم منطقه شود.

مدیر شرکت گوهر تراشان پارسیان که مجری برگزاری دوره تراش سنگهای قیمتی در دبیرستان امام رضا(ع) طرود است، نیز گفت: ۱۴ دانش آموز در سال تحصیلی ۹۵-۹۴ برای نخستین بار در استان سمنان در این دوره تحصیلی شرکت کردند.

«محمدحسین شاکری» با اشاره به اینکه این دوره در نوع خود جدید است، افزود: دانش آموزان شرکت کننده در این رشته، از هم اکنون به ادامه کار در این رشته و در بازار کار علاقمند شده اند.

وی دلیل برگزاری این دوره در روستای طرود را نزدیکی این روستا به معادن سنگهای نیمه قیمتی عنوان کرد و گفت: این معادن در فاصله حدود هشت کیلومتری روستا قرار دارند.

وی با بیان اینکه مردم این روستا با رشته تراش سنگ های قیمتی آشنایی داشته و چند نفری نیز به صورت سنتی به این حرفه اشتغال دارند، گفت: وجود سابقه ذهنی در بین مردم ، در پذیرش رشته در بین جوانان موثر بود.

وی که دارای کارشناسی ارشد زمین شناسی و مربی رشته‌های گوهر شناسی و گوهر تراشی است، می‌گوید: تمام شرایط لازم برای برگزاری دوره کاردانش تراش سنگ در دامغان نیز فراهم شده، دبیرستان آماده و دستگاهها چیده شده است و امید است این دوره در سال تحصیلی جدید در دامغان نیز برگزار شود.

شاکری با بیان اینکه در نظر است این دوره در مدارس شاهرود نیز برگزار شود، گفت: اجرای این رشته در مدارس نیاز به همکاری و حمایت مسئولان دارد.

وی یکی از ویژگی‌های این دوره را کاربردی بودن آن عنوان کرد و افزود: به دانش آموزان پس از فراغت از تحصیل تسهیلات لازم برای خرید دستگاه و تولید توسط صندوق کارآفرینی امید ارائه می شود و حتی زمینه خرید آثار توسط شرکت تعاونی گوهر تراشان پارسیان فراهم است.

مجری برگزاری دوره تراش سنگهای قیمتی در دبیرستان امام رضا(ع) طرود شاهرود گفت: دانش آموزان پس از فراغت از تحصیل در این رشته موفق به دریافت دیپلم گوهر تراشی می‌شوند و برگزاری این دوره در طرود در سال های آینده ادامه خواهد داشت.

 

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons