نوشته ها

نخستین همایش تجلیل از حافظان میراث فرهنگی شهرستانهای خرم آباد

ارسال شده توسط :

نخستین همایش تجلیل از حافظان میراث فرهنگی شهرستانهای خرم آباد

((اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان))

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان روز گذشته به مناسبت هفته بسیج ، نخستین همایش تجلیل از حافظان میراث فرهنگی شهرستانهای خرم آباد و دوره چگنی در تالار شب طلایی شهرستان خرم آباد برگزار شد. در ابتدای مراسم آقای محمدرضا امانی معاون صنایع دستی اداره کل به نیابت از آقای مهاجری نژاد، ضمن تبریک به مناسبت هفته بسیج و خوشامدگویی به مهمانان اولین مراسم تجلیل از پاسداران میراث فرهنگی گفت: به میمنت این هفته مقدس، تقدیر از سربازان گمنام میراث فرهنگی و کسانی که در خدمت به مردم و در جهت حفظ فرهنگ غنی لرستان همیشه ما را یاری می کنند و همگام با حافظان میراث فرهنگی هستند را وظیفه خود می دانیم. سپس آقای کورانی فر معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری لرستان گفت: میراث فرهنگی لرستان با پشتوانه فرهنگی غنی که استان دارد باید یک ظرفیت برای توسعه استان باشد که از آن به درستی استفاده می شود. وی گفت: ما باید فرهنگی که پدران ما داشته اند و توانمندی هایی که از فرهنگ و تمدن ایشان بجا مانده است را حفظ نموده و تقویت کنیم.

آقای کورانی فر افزود: همچنین باید تلاش کنیم که حفاظت از میراث فرهنگی مطالبه اصلی مردم و هدف نهایی جامعه باشد. پس از آن آقای خجسته پور فرماندار شهرستان خرم آباد گفت: کشوری می تواند از هویت خود دفاع کند که به مانند درختان کهنسال  این سرزمین ریشه در اعماق خاک داشته باشد و اگر ایران هویت و نام پر آوازه خود را در طول تاریخ نگه داشته است بواسطه داشتن ریشه در اعماق تاریخ است. وی افزود: داشتن ریشه به تنهایی کفایت نمیکند. باید باشند افرادی ریشه دار که از ریشه مملکت و ریشه وطن دفاع کنند. فرماندار خرم آباد با اشاره به نقش حافظان میراث فرهنگی در حفظ فرهنگ افزود: به عزیزانی که بصورت خودجوش از فرهنگ مملکت دفاع میکنید جا دارد دست مریزاد گوییم و بگوییم که به سبب دفاع از ریشه های درخت کهنسال ایران عزیزمان بهترین افتخار نصیب شما شده است. وی با اشاره به اینکه کشورهایی هستند که به دنبال ساخت تاریخ برای خود هستند افزود: ما که تاریخ چند هزار ساله داریم، علاوه بر اینکه باید به معرفی  و تبلیغ این تاریخ بپردازیم، باید از آن دفاع کنیم چرا که هویت خود ماست. وی از فرهنگ و تمدن بعنوان هویت اجتماعی انسانها یاد کرد و گفت: بعنوان انسان از هویت اجتماعی خود دفاع خواهیم کرد.

وی گفت: اگر اجازه دهیم یک سکه از کشور خارج شود و به دست کسانی بیفتد که می خواهند برای خود هویت سازی کنند، در واقع به اندازه همان سکه از هویت اجتماعی و فرهنگی ما کسر خواهد شد. وی همچنین به ارتباط میان حفظ فرهنگ و تاریخ با توسعه گردشگری اشاره کرد و گفت: علاوه بر بحث هویت، بحث توسعه گردشگری نیز در دل حفاظت از میراث فرهنگی نهفته است واین وظیفه ای بسیار سنگین و دشوار است. در پایان مراسم از 200 نفر از پاسداران میراث فرهنگی شهرستانهای خرم آباد و دوره چگنی تقدیر به عمل آمد. عطا حسن پور دبیر اجرایی این همایش و مدیر روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل در رابطه با برگزاری این همایش گفت: انجمنهای حافظان میراث فرهنگی پیشگامان حفاظت از آثار فرهنگی –تاریخی در سطح کشور هستند و همواره به صورت افتخاری و بسیجی وار در این عرصه خدمت کرده اند، لذا تصمصم بر آن شد که به صورت دوره ای و در چند مرحله از ایشان تجلیل شود. وی افزود: با توجه به اینکه تعداد این عزیزان در سطح استان بیش از هزار نفر است و امکان تجمع تمامی آنان مسیرنبود، لذا برای نخستین بار پاسداران میراث فرهنگی شهرستانهای خرم آباد و چگنی برای تجلیل انتخاب شدند و در مراسمات آتی از انجمن ها و پاسداران فرهنگی سایر شهرستانهای استان تقدیر خواهد شد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons