نوشته ها

نشست خبری مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان چهارمحال و بختیاری

ارسال شده توسط :

نشست خبری مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان چهارمحال و بختیاری

((نشست خبری مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان چهارمحال و بختیاری با صحاب رسانه در خصوص تشریح برنامه های دومین جشنواره روستا گردی یاسه چای))

دومین جشنواره روستا گردشگری در یاسه‌چای برگزار می‌شود.

مدیر‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهار محال و بختیاری از برگزاری دومین جشنواره روستا گردشگری در یاسه‌چای شهرستان سامان از 26 لغایت 28 شهریور ماه سال جاری خبر داد. بهمن عسگری سوادجانی روز گذشته در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه استان چهارمحال و بختیاری از برگزاری دومین جشنواره روستا گردشگری یاسه‌چای خبر داد. وی تصریح کرد: این جشنواره 26 لغایت 28 شهریور با هدف معرفی قابلیت‌های گردشگری و اقتصاد محل برگزار می‌شود.

مدیر‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهار محال و بختیاری دیگر اهداف برگزاری این جشنواره را معرفی محصولات بومی و جاذبه‌های محلی معرفی کرد و افزود: یکی از مهم‌ترین دلایلی که روستای یاسه‌چای برای محل این جشنواره انتخاب شده ثبت ملی این روستا با بافت تاریخی در میراث فرهنگی در 10 روز اخیر است. وی دلایل دیگر برای انتخاب این روستا را جاذبه‌های دیدنی این روستا، موقعیت روستا، نوع مصالح به کار رفته در ساختمان‌ها(عمدتا خشت و گل)، محصولات این روستا که از پرطرفدارترین محصولات این استان هستند (گردو و بادام) و ساخت پلکانی روستا بیان کرد.

عسگری معرفی قابلیت‌ها، آداب و رسوم، غذاهای محلی منطقه، بافت تاریخی روستا، قابلیت گردشگری روستا (قایق‌رانی) را ازجمله فعالیت‌هایی که در جشنواره انجام می‌شوند معرفی کرد. وی ادامه داد: برنامه دیگر این جشنواره برگزاری نمایشگاه عرضه محصولات منطقه، پاک‌سازی نمادین حاشیه زاینده‌رود توسط گروه‌های مردم‌نهاد، برگزاری تورهای رایگان جهت راهنمایی گردشگران با بافت تاریخی روستا و برگزاری موسیقی محلی سنتی است.

مدیر‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهار محال و بختیاری همچنین با اشاره به اینکه چهارمحال و بختیاری به عنوان قطب گردشگری کشور شناخته شده است خاطرنشان کرد: ما به دنبال تهیه سند توسعه گردشگری به عنوان مهم‌ترین برنامه تا پایان سال می‌باشیم و جهت عملیاتی شدن آن تا سال آینده تلاش می‌کنیم. وی با بیان اینکه سند توسعه گردشگری از این‌رو دارای اهمیت است که در آن تمام شرایط در حوزه گردشگری سنجیده می‌شود تا تمامی نقاط قوت در حوزه گردشگری شناسایی و قابلیت میراث فرهنگی شناخته شود، افزود: در راستای تحقق اهداف این سند  اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این استان  اقدام به شناسایی مناطق نمونه برای سرمایه‌گذاری که نقش عمده در جذب گردشگر دارد کرده است.

مدیر‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهار محال و بختیاری ادامه داد: طی این عملیات شناسایی 15 منطقه در استان چهارمحال و بختیاری شناسایی شده است که 6 منطقه آن مورد تصویب شورای برنامه‌ریزی این استان قرار گرفته و 9 منطقه دیگر در حال بررسی است. عسگری مناطق مورد تصویب شورای برنامه‌ریزی را شیدا، سامان، بازفت، چغاخور، دیمه و سرآب باباحیدر معرفی کرد و گفت: این اداره‌کل به این مناطق در تامین آب برق و زیرساخت‌های گردشگری کمک خواهد کرد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons