نوشته ها

نشست صمیمی مدیر کل میراث فرهنگی خراسان رضوی با معتمدین توس برگزار شد

ارسال شده توسط :

نشست صمیمی مدیر کل میراث فرهنگی خراسان رضوی با معتمدین توس برگزار شد

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی))

نشست صمیمی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با تعدادی معتمدین و اهالی روستاهای توس علیا، توس سفلی و اسلامیه در آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در این نشست صمیمی که معاون میراث فرهنگی استان و جمعی از فعالان میراث فرهنگی نیز حضور داشتند مهمترین موضوعات مرتبط با توس و خدمت رسانی به اهالی روستاهای مجاورآرامگاه فردوسی حکیم بررسی شد.

دراین نشست صمیمی ابتدا تعدادی از معتمدین محلی به بیان دیدگاه ها و نظقه نظرات خود در خصوص توس پرداختند و به برخی از مشکلات پیرامون منطقه تاریخی توس مانند وضعیت نامناسب خیابان ها و معابر، عدم اجرای طرح تفصیلی، مشکلات مرتبط با برق رسانی و … اشاره کردند.

در ادامه جلسه، سپس حسین زارع صفت مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی نیز با تاکید بر ضرورت توجه هر چه بیشتر به ساکنان روستاها و مناطق همجوار آرامگاه فردوسی با اشاره به تلاش های صورت گرفته از سوی این اداره کل در خصوص خدمت رسانی به ساکنان این مناطق خواستار افزایش خدمت رسانی به ساکنان توس و مناطق اطراف آن شد.

زارع صفت در صحبت های خود با اشاره به جایگاه والا و ارزشمند حکیم توس و نیز اهمیت آرامگاه فردوسی حکیم در توسعه گردشگری استان خراسان رضوی گفت: تمام تلاش خود را برای خدمت رسانی شایسته به مردم این منطقه به کار خواهیم بست.

وی در ادامه صحبت های خود گفت: میراث فرهنگی به ویژه منطقه تاریخی توس و آرامگاه فردوسی یک ظرفیت ارزشمند و دری گران بهاست که در اختیار ما قرار دارد و ما وظیفه داریم در جهت حفظ و احیاء و نگهداری آن تلاش کنیم و در این زمینه از همه ظرفیت های لازم بایستی اثتفاده کرد.

وی گفت: بدیهی است این ظرفیت ارزشمند در بستر اجتماعی و حیات اجتماعی مردم قرار دارد و حتما باید یک رابطه معنا دار متقابل بین میراث فرهنگی و مردم شکل گیرد.

زارع صفت ادامه داد: در این زمینه نقش مردم به ویژه روستاها و مناطق همجوار این آثار و محدوده ی ارزشمند تاریخی بسایر حائز اهمیت و توجه است و از اینکه مردم محل در جهت توسعه این ظرفیت و با فرهنگ مهمان نوازی به استقابل گردشگران می روند قابل ارج گذاری و باعث افتخار است.

در این جلسه هم چنین موضوع تشکیل شورای مشورتی توس با حضور مدیران میراث فرهنگی، فعالان این حوزه و ۵نفر از معتمدین روستاهای همجوار آرامگاه فردوسی مطرح و مقرر شد این شورا بعد از بررسی های اولیه با هدف افزایش همکاری ها در حوزه خدمت رسانی به توس تشکیل شود.

گفتنی است شاعر و حماسه سرای بلند آوازه ایران زمین فردوسی حکیم در شهر تاریخ توس واقع شده و همه ساله میزبانی صدها هزار بازدید کننده و گردشگر است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons