نوشته ها

((نشست مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان با کارکنان معاونت صنایع دستی استان))

ارسال شده توسط :

((نشست مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان  با کارکنان معاونت صنایع دستی استان))

 ((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان))

کارکنان معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، طی نشستی با مدیر کل جدید از سیاست های اجرایی ایشان بهره مند شدند.

به گزارش روابط عمومی و امورفرهنگی این اداره کل، ابراهیم کریمی طی نشستی با این حوزه، بر ارائه ایده های جدید و خلاقانه و نگاه کاربردی و عملکردی به امور تاکید داشت و گفت: با توجه به وجود قابلیت ها و ظرفیت های صنایع دستی موجود در استان گلستان تا رسیدن به جایگاه اصلی این استان در کشور فاصله داریم و نیاز به گام های محکم تر و استوار تری در این مسیر می باشد.

وی ضمن تشکر از مدیریت های سابق این اداره کل، افزود: با تلاش مدیران قبلی نسبت به فراهم شدن زیرساخت های مناسب و توسعه صنایع دستی در استان اقدام شده و باید تلاش شود تا با گام های استوار تر از این ظرفیت های فراهم شده و قابلیت های موجود در استان در راستای توسعه و رونق استان بهره برد.

کریمی ضمن تاکید بر نقش صدا و سیما و مستند سازی از رشته های مختلف صنایع دستی استان، معرفی و شناساندن این هنر صنعت اصیل را ضروری برشمرد و تصریح نمود: با بهره مندی از ظرفیت های شهرستان های استان و تعامل خوب با شهرداران و فرمانداران و اجرای تفاهم نامه های مختلف با آنها ، می توان در راستای توسعه این مهم گام برداشت.

وی بخش های مختلف این اداره کل را مکمل یکدیگر دانست و بر تعامل این حوزه ها تاکید نمود و اذعان داشت: تعامل و هم پوشانی۳حوزه مختلف زمینه های اجرایی شدن سیاست های اجرایی و توسعه و رونق بیش از پیش استان را فراهم می آورد.

کریمی رونق صنایع دستی را در جلب و جذب گردشگران داخلی و خارجی موثر دانست و بر اهمیت این مهم در توسعه و رونق صنعت گردشگری استان تاکید نمود.

گفتنی است معاونت صنایع دستی استان گلستان در راستای توسعه و ترویج شامل: آموزش کلیه رشته‌های قابل آموزش، مُهر اصالت، مستمری ‌بگیران، خوشه‌ها، درجه هنری، تبلیغات، برگزاری همایش‌ها و کارگاه‌های آموزشی و جشنواره‌ها، و… ، حمایت از تولید شامل: بسته‌بندی، ایجاد خانه صنایع‌ دستی، استانداردسازی، مستند نگاری، بیمه تامین اجتماعی، اعطای مجوزات لازم و…، بازرگانی شامل: برگزاری نمایشگاه‌ها، باجه‌های فروش، صادرات، هماهنگی جهت شرکت هنرمندان در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی، طراحی کالا، و… فعال است و در ۳ سطح آموزشی شامل مقدماتی- پیشرفته- تکمیلی در۱۴ مرکز آموزشی در تمام شهرستان‌های استان فعالیت می کند.

۲۸ رشته بومی نظیر: جاجیم ‌بافی- ابریشم ‌بافی- زیور آلات ‌سازی ترکمن- پلاس ‌بافی- سوزن‌ دوزی ترکمن- مسگری- نمدمالی- قزاق‌ دوزی- نوار بافی کتول- سوزن ‌دوزی شاهکوه- پوشاک محلی- ساز سنتی(کتول و ترکمن)- و… و ۴۶ رشته غیربومی نظیر: گلیم ‌بافی- بافتنی‌ های سنتی- قلاب ‌بافی- کاشی سنتی- معرق- منبت- قلمزنی- رو دوزی های سنتی- مصنوعات چرمی- رنگرزی- و… در استان گلستان وجود دارد که ۲۲ رشته نظیر: سفال- معرق- سوزن ‌دوزی شاهکوه- قزاق ‌دوزی- گلیم‌ بافی- پلاس ‌بافی- ابریشم‌ بافی- سوزن‌ دوزی ترکمن- نگارگری- قلاب ‌بافی و.. درحال اموزش به علاقمندان می باشد.

در حال حاضر ۵ هزار هنرمند و صنعتگر در استان گلستان در حال فعالیت هستند و حدود ۵۲۵۰ نفر بیمه شده‌اند.

لازم به ذکر است صنایع دستی استان تا سال ۹۳ موفق به دریافت ۸ مهر اصالت بین‌المللی و ۲۲ مهر اصالت ملی در سال‌های ۸۸، ۹۰،۹۲شده است و در مرحله داوری بین‌المللی، رتبه چهارم کشور کسب شده است.

در نشست مدیر کل میراث فرهنگی گلستان با کارکنان معاونت گردشگری و سرمایه گذاری استان عنوان شد:  تلاش بر تبدیل شدن استان به مقصد گردشگری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان، در نشست با کارکنان حوزه گردشگری و سرمایه گذاری این اداره کل بر تبدیل شدن استان از معبر به مقصد گردشگری تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی و امورفرهنگی این اداره کل، ابراهیم کریمی طی نشستی با این حوزه، بر ارائه ایده های جدید و خلاقانه و نگاه کاربردی و عملکردی به امور تاکید داشت و گفت: با توجه به وجود قابلیت ها و ظرفیت های گردشگری متنوع در استان گلستان و تاکید برنهادینه کردن این صنعت مهم در استان، تا رسیدن به جایگاه اصلی گردشگری استان در کشور فاصله داریم و نیاز به گام های محکم تر و استوارتری در این مسیر می باشد.

وی ضمن تشکر از مدیریت های سابق این اداره کل، افزود: با تلاش مدیران قبلی نسبت به فراهم شدن زیرساخت های مناسب گردشگری و سرمایه گذاری در استان اقدام شده و باید تلاش شود تا با گام های استوارتر از این ظرفیت های فراهم شده و قابلیت های موجود در استان در راستای توسعه و رونق استان بهره برد.

کریمی ضمن تاکید بر ارائه آمار صحیح و مستند بر برنامه ریزی صحیح در این راستا تاکید داشت و گفت: گردشگری تاثیر مطلوبی در ایجاد اشتغال و در آمدزایی استان دارد و از ظرفیت های ۳ حوزه این اداره کل می توان در راستای توسعه و رونق این مهم استفاده کرد.

وی بر نقش صدا و سیما و مستند سازی از قابلیت ها و جذابیت های طبیعی و تاریخی استان در راستای معرفی و شناساندن هرچه بهتر جذابیت های استان اشاره داشت و تصریح نمود: با بهره مندی از ظرفیت های شهرستان های استان و تعامل خوب با شهرداران و فرمانداران و اجرای تفاهم نامه های مختلف با آنها ، می توان در راستای توسعه این مهم گام برداشت.

مدیر کل میراث فرهنگی گلستان اذعان داشت: برنامه ریزی جهت اجرای تورهای مسافرتی در استان تاثیر به سزایی در جلب و جذب گردشگران داخلی و خارجی دارد و باید در این امر اهتمام ورزیده شود.

وی ضمن اشاره به اهمیت رضایتمندی مسافران و گردشگران ورودی به استان، بر تلاش جهت فراهم ساختن زیرساخت های مطلوب گردشگری تاکید داشت و بر تاثیر تعامل و همکاری تشکل های غیردولتی در این مهم اشاره نمود و افزود: با توجه به روزهای پایانی سال در اجرای سیاست های ستاد اجرایی خدمات سفر در استان همت گمارده شود تا رضایتمندی مسافران نوروزی حاصل گردد.

گفتنی است ۶۵ دفتر خدمات مسافرتی،۲۵ هتل، ۱۵مهمانپذیر ،۱۰ پانسیون و ۵۶ واحد پذیرایی در استان گلستان فعال است که در این راستا ۳۶۰ بازدید در سال ۹۳ از مراکز اقامتی و پذیرایی استان به عمل آمده است.

۳۰مجوز خانه مسافر در استان صادر شده که اطلاعات آنها در پرتال جامع گردشگری وارد شده و در سال ۹۳، ۸ دوره آموزشی تاسیسات گردشگری، توسط موسسات مجری به اجرا درآمده است.

لازم به ذکر است تعداد۳۲ پروژه گردشگری در استان گلستان در دست احداث است که از پیشرفت فیزیکی ۲۰ الی ۹۵ درصد برخوردار میباشند و میزان سرمایه گذاری این پروژه ها ۲۴۹۸ میلیارد ریال و به میزان مساحت عرصه ۲۶۰۶۹۵متر مربع وزیر بنای ۱۸۵۲۰۶ متر مربع میباشد و در صورت تحقق اشتغال بالغ بر ۹۷۸ نفر به طور مستقیم و۸۹۹ اتاق و سوئیت وهمچنین ۲۴۷۷ تخت به ظرفیت واحد های اقامتی استان اضافه خواهد شد .

 

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons