نوشته ها

نشست مدیر کل میراث فرهنگی گلستان با نماینده منتخب مردم گرگان وآق قلا درمجلس شورای اسلامی

ارسال شده توسط :

نشست مدیر کل میراث فرهنگی گلستان با نماینده منتخب مردم گرگان وآق قلا درمجلس شورای اسلامی

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان))

در راستای بررسی موضوعات ومباحث مهم گردشگری،نشست مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان با نبی هزار جرینی نماینده منتخب مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی این اداره کل، در این نشست مهندس ابراهیم کریمی مدیر کل این دستگاه اجرایی با اعلام اهمیت این مطلب که اجرایی نمودن پروژه های مهم گردشگری در استان ماندگاری مسافران را بالا خواهد برد، گفت: یکی از نقاط ضعف درحوزه گردشگری استان این است که نگاه شهرداری به گردشگری به صورت کاربردی نیست وضروری است که برای رونق گردشگری استان، تمرکز بر موضوع گردشگری باشد.

وی درادامه با اشاره به اینکه حضور یک معاون گردشگری در شهرداری گرگان به پیشبرد امور گردشگری کمک می کند، افزود: باید ظرفیت های گردشگری را دراستان بشناسیم و با همکاری دستگاه های مرتبط و درایام گردشگری در این مهم گام برداریم.

کریمی با ذکر اینکه همکاری شهرداری درزمینه نصب تابلوهای گردشگری در سطح شهر و همکاری درزمان برگزاری جشنواره اقوام که با حجم بالایی بازدید کننده مواجه می شود، می تواند در همراهی این اداره کل موثر باشد.

وی درادامه با اشاره به اینکه حضور شرکت های گردشگری در نمایشگاه ها می تواند با همراهی اداره کل، کمک شایانی در توسعه ورونق گردشگری باشد، افزود: ظرفیت های خوبی درمباحث گردشگری استان گلستان وجود دارد که می توان با برنامه ریزی مطلوب، جهت توسعه این صنعت اقدام کرد.

کریمی درخصوص بافت تاریخی با اشاره به اینکه این بافت بافتی زنده و پویا است وبرای گردشگر جاذب است، اذعان داشت: درسال ۹۳ با اجرای طرح های مشارکتی اعتبارات خوبی در بافت تاریخی وجود داشت ولیکن سال گذشته اعتبار مشارکتی و مرمتی به صفر رسید و فقط درخصوص تملک چند ساختمان اعتبار داشتیم که پس از تملک درحال واگذاری آنهاجهت مباحث اقامتی و پذیرایی هستیم.

وی ادامه داد: پیش بینی اعتبار امسال در این حوزه مطلوب است و توافق نامه ای نیز با شهرداری، مسکن وشهرسازی و دفتر بهسازی منعقد شده که محور اصلی فعالیت آن محله سبزه میدان در بافت تاریخی است، که مقرر شده با اعتبارات ۳ دستگاه جهت مرمت این مسیر اقدام شود.

کریمی همچنین خاطر نشان کرد: در سال گذشته ۶ اداره میراث فرهنگی درسطح استان ( اداره های میراث فرهنگی در شهرستان های گرگان، کردکوی، علی آباد، بندرترکمن، گنبد و رامیان ) مجوز اداره شدن را گرفتند و ۷ مورد باقی مانده نیز دردیگر شهرستان ها، امسال اداره خواهند شد.

وی ایجاد موزه ها و خانه های صنایع دستی درروستاهای گردشگری ازجمله روستای شاهکوه را در توسعه ورونق صنایع دستی و گردشگری موثر دانست و اشتغالزایی در این بخش را از دیگر مزیت های این بخش عنوان کرد.

در ادامه این دیدار، مهندس نبی هزارجریبی، نماینده منتخب مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه نمایندگان درمباحث گردشگری حمایت های لازم را خواهند داشت، گفت: با اینکه مباحث کشاورزی و صنعت مهمند ولیکن بحث گردشگری نیز اهمیت خاص خود را دارد .

وی با اشاره به اینکه راه اندازی قطار گردشگری اینچه برون اقدام خوبی بوده ، افزود: ایجاد بازی های آبی درخلیج گرگان، پیگیری مباحث آشوراده به عنوان نگین استان، موزه میراث روستایی ، دیوار دفاعی گرگان و بافت تاریخی گرگان از جمله مباحث مهمی درگردشگری است که پیگیری خواهند شد.

مهندس هزار جریبی در ادامه با ذکر اینکه مباحث گردشگری در برنامه های کاری قراردارند، تصریح کرد: بررسی مواردی که ضرورت داردتعامل بین دستگاهی وجود داشته باشد و دستگاه های مرتبط درمباحث گردشگری وارد شوند، نیز پیگیری خواهد شد.

وی همچنین به پیگیری امنیت اجتماعی مردم وجوانان و اشتغال این حوزه اشاره داشت و خاطر نشان کرد: تملک بناهای تاریخی بافت قدیمی وتاریخی نیز از دیگر مواردی است که در برنامه های کاری قرار می گیرد.

نماینده منتخب مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی درپایان یادآورشد: با توجه به اهمیت گردشگری در توسعه استان، از مباحث گردشگری حمایت خواهد شد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons