نوشته ها

نمایشگاه آثار نقاشی مرحوم علی رخساز با مضامین شاهنامه فردوسی در موزه بزرگ خراسان

ارسال شده توسط :

نمایشگاه آثار نقاشی مرحوم علی رخساز با مضامین شاهنامه فردوسی در موزه بزرگ خراسان

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی))

همزمان با فرا رسیدن روز جهانی موزه ها و آغاز هفته میراث فرهنگ تعداد ۱۵ اثر از نقاشی ها مرحوم علی رخساز که با موضوع داستان هایی از شاهنامه می باشد در موزه بزرگ خراسان به نمایش گذاشته شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، این ۱۱۵ اثر که توسط آن مرحوم به موزه فردوسی اهداء شده است، اما امکان نمایش آن ها در موزه فردوسی میسر نبوده لذا پس از افتتاح موزه بزرگ خراسان این آثار از خزانه اموال فرهنگی موزه به بخش آزمایشگاه مرمت آثار فرهنگی و هنر منتقل و پس از انجام مراحل پاکسازی و آماده ساز در موزه بزرگ خراسان به نمایش گذاشته شده است.

در همین ارتباط محمد رکنی معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی نیز گفت: آثار به نمایش گذاشته شده با تکنیک رنگ و روغن روی بوم می باشد.

وی افزود: مرحوم علی رخساز که در بین جامعه هنری ایران به نقاش پیر شاهنامه معروف می باشد فرزند استاد میرزا غلامرضا میناساز اصفهانی است که به درخواست پدر به مکتب آموزش نقاشی استاد مرحوم کمال الملک راه می یابد.

وی افزود: جدا از آثار نقاشی اهداء شده به موزه فردوسی، آثار دیگری از این هنرمند باقی مانده است که در سایر موزه ها و در اختیار مجموعه داران آثار هنری است. باغ سعدی، آرامگاه کورش، گاو بالدار، تابلوهای نقاشی با استفاده از موزاییک های الوان و … از جمله آثار این هنرمند فقید می باشد.

رکنی افزود: نمایشگاه نقاشی های این استاد فقید با موضوع شاهنامه در موزه بزرگ خراسان فرصت مغتنمی است جهت زنده نگه داشتن یاد و خاطره او ونیز بررسی و نقد آثار و جایگاه او در جریان هنر معاصر ایران و علاقه مندان می توانند از این آثار بازدید کنند.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons