نوشته ها

انگیزه های توریسم

ارسال شده توسط :

انگیزه های توریسم

(( انگیزه های توریسم ))

انگیزه ها یا محرک ها در توریسم عواملی هستند که در توریست ها میل به خرید محصول یا خدمات خاصی را ایجاد می کنند. در اینجا لازم است با انگیزه هایی که انسان ها را به سفر به نقاط دور و نزدیک وادار می کند آشنا شویم. انگیزه های توریسم به شکل گسترده ای توسط نظریه پردازان مورد توجه قرار گرفته است و تا کنون طبقه بندی های مختلف و فراوانی از آن ها صورت گرفته است. اما در کلی ترین حالت می توان انگیزه های سفر را به دسته تقسیم نمود:

 1. انگیزه های فشاری ( درونی): این ها عوامل لمس ناپذیر بنیادی و آرزوهای ذاتی شخص مسافر است که به صورت هایی چون میل به فرار از تکرار زندگی یکنواخت و نیاز به استراحت، آسایش، سلامتی، ماجراجویی و فخر فروشی بروز می کنند.
 2. انگیزه های کششی ( برونی ): آن ها عواملی هستند که اساساً با جذابیت های مقاصد توریستی معین و مشخصه های لمس پذیری چون سواحل دریا، محل های اقامت مسافران و امکانات تفریحی و منابع فرهنگی و تاریخی آن مقاصد ارتباط دارند. از نظر تاریخی گردشگری در اشکال اولیه، غالباً نتیجه دو انگیزه عمومی مذهب و سلامتی و یا آمیخته ای از این دو بوده است.
 3. انگیزه های مذهبی: خاستگاه گردشگری، به سفر های زیارتی بر می گردد، سفر هایی که برای زیارت اماکن مذهبی به صورت انفرادی و یا گروهی انجام می گرفت.
 4. انگیزه های پزشکی و سلامتی: قدمت سفرهایی که با هدف تقویت، حفظ یا به دست آوردن سلامتی انجام می شده است، به هزاران سال پیش بر می گردد. مناطق بسیاری در سراسر جهان وجود داشته و دارند که آب های زیرزمینی، هوا و یا دیگر مواد موجود در آن بنا بر تجربیات قبلی و یا برخی اعتقادات خرافی، نیرو بخش یا شفا بخش قلمداد می شده است. در گذشته های دور، ثروتمندان بیشتر برای تقویت و حفظ سلامتی خود از این مناطق استفاده می کردند. افراد کم درآمد بسیار بیماری نیز بودند که از معالجه در محل سکونت خود ناامید شده بودند و برای به دست آوردن سلامتی خود به چنین نقاطی سفر می کردند و مدتی را به صورت موقت در آنجا می گذراندند و پس از بهبود به شهر های خود باز می گشتند. از همین رو در چنین نقاطی مهمانسراها و تفریحگاه هایی ایجاد شد که خدمات ویژه ای را به مسافران ارائه می کردند.

تا قبل از انقلاب صنعتی و کمی پس از آن، واژه سفر اصولاً در دو زمین زیارت و سلامتی شناخته می شد. پس از انقلاب صنعتی به دو دلیل اهداف مسافرت ها به تدریج توسعه پیدا کرد و به حوزه هایی نظیر تفریح، تحصیلات، دیدار با دوستان و آشنایان موضوعات شغلی و غیره نیز وارد شد. این دو دلیل عبارتند از:

 1. تحولات سریع و عمده در حوزه ارتباطات زمینی، دریایی و هوایی
 2. بهبود وضعیت معیشتی و مالی طبقه متوسط

دامازدیر، انگیزه های گردشگری را در یک قالب سه بعدی به صورت زیر بیان می کند:

الف- استراحت و آرامش

ب- سرگرمی و تفریح

 • پیشرفت فردی

او تعریف خود از اوقات فراغت را به مفهومی بیش از گذران بی تعهد زمان بسط می دهد به گونه ای که آن را وسیله ای برای برآورده ساختن برخی از نیاز های انسان قلمداد می کند. او اوقات فراغت را فرصتی برای رفع خستگی و دوری ذهن از مسائل خسته کننده و ملال آور، و وسیله ای برای پیشرفت فردی از لحاظ جسمی ( مثل فعالیت های فیزیکی) و روحی ( مثل یادگیری ) می داند.

مکینتاش نیز چهار گروه اصلی و اساسی از انگیزه هایی را معرفی کرده است:

 1. انگیزه های فیزیکی: سلامتی، کاهش فشار های عصبی،….
 2. انگیزه های فرهنگی: هنر، مذهب، شیوه های زندگی،…..
 3. انگیزه های فردی: ملاقات با دوستان و خویشاوندان،….
 4. انگیزه های اعتباری و حیثیتی ( پرستیژی )، احترام، پیشرفت فردی، به عنوان مثال کنفرانس های علمی یا تجاری.

نظریه پردازان دیگر، فهرست های طولانی تری از انگیزه های توریسم را ارائه داده اند. هادمن و هاوکینز ده مورد از مهمترین انگیزه های توریسم را چنین بر شمرده اند:

 1. سلامتی
 2. اشتیاق و کنجکاوی
 3. ورزش (فعالیت و مشارکت ورزشی)
 4. تفریح
 5. ملاقات با دوستان و خویشاوندان
 6. فعالیت های تجاری و حرفه ای
 7. پیوند ها و وابستگی های خویشاوندی
 8. خود شکوفایی
 9. مذهب

شمول، نیز این انگیزه ها را در پنج گروه طبقه بندی می کند:

 1. آموزشی / فرهنگی
 2. استراحت و آرامش / ماجراجویی // تفریح و سرگرمی
 3. سلامتی / تجدید قوا ( باز آفرینی )
 4. قومی / خانوادگی
 5. اجتماعی / رقابتی

نتیجه یک تحقیق در آلمان نشان داد اگر مردم برای خرید انواع کالاها یا خدمات حق انتخاب داشته باشند، بیش از همه مسافرت می کنند. گرچه باید توجه داشت که آلمان جزء کشور های توسعه نیافته و ثروتمند محسوب می شود. این ممکن است در کشور های توسعه نیافته یا در حال توسعه درست نباشد زیرا در اینگونه کشور ها اغلب مردم درگیر نیاز های مهمتری چون مسکن و مایحتاج اساسی دیگر زندگی هستند.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons