نوشته ها

هشتاد و چهارمین سالگرد ثبت ملی بیشاپور برگزار می شود

ارسال شده توسط :

هشتاد و چهارمین سالگرد ثبت ملی بیشاپور برگزار می شود

((میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس))

مراسم بزرگداشت هشتاد و چهارمین سالگرد ثبت ملی بیشاپور ۲۴ شهریور در شهرستان کازرون برگزار می شود .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس در این رابطه دکتر مصیب امیری گفت : مراسم بزرگداشت هشتاد و چهارمین سالگرد ثبت ملی بیشاپور سه شنبه ۲۴ شهریور ماه در شهر کازرون و با حضور مسئولین و مدیران کشوری و استانی برگزار خواهد شد .

وی گفت : این مراسم با هدف معرفی و شناخت بیشتر شهر باستانی بیشاپور برگزار می شود .

دکتر امیری به تشریح برنامه های این مراسم پرداخت و گفت : تور رایگان بازدید از شهر بیشاپور ، اجرای موسیقی زنده ، کارگاه آموزشی مرمت سفال ، نمایشگاه ابزار آلات و ادوات حفاران دهه های گذشته ، نمایشگاه دستاوردهای علمی و پژوهشی بیشاپور همچنین تور گردانی بازدید کنندگان از جمله برنامه هایی است که در ا ین روز اجرا خواهد شد .

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس همچنین از رونمایی تمبر و سایت تخصصی پایگاه پژوهشی بیشاپور در این روز خبر داد . وی در ادامه افزود : طبق برنامه ریزی های صورت گرفته مسابقه تصویر نگاری بیشاپور و نمایشگاه تخصصی عکس در حاشیه مراسم برگزار خواهد شد و حفاران این شهر تاریخی در قالب سخنرانی متعدد نا گفته های خود را بیان خواهند کرد .

بنابراین گزارش : شهر بیشاپور شهری بجا مانده از عصر ساسانیان یعنی اوج هنر شهرسازی ایرانی است که دارایی وسعتی ۲۰۰ هکتار می باشد .

این شهر به عنوان یکی از پایتخت های مهم ایران عصر باستان همچون استخر ، فیروز آباد و شوش در مسیر جاده شاهی عصر باستان قرار گرفته بود .

این شهر به عنوان یکی از پایتخت های مهم ایران عصر باستان همچون استخر ، فیروزآباد و شوش در مسیر جاده شاهی عصر باستان قرار گرفته بود.

بیشاپور علاوه بر جاذبه های تاریخی فرهنگی ، به سبب وجود رودخانه بیشاپور که از چشمه تاریخی ساسان سرچشمه می گیرد ، دارای جاذبه های طبیعی بی نظیر و خاص می باشد .

بیشاپور از جمله اولین شهرهای ایران می باشد که دارای سند مکتوب شهرسازی است .

وجود آثار و بناهای دوران اسلامی براهمیت تاریخی این مجموعه افزوده است .

وجود معبد زیبای آناهیتا به عنوان یکی از باشکوه ترین بناهای مذهبی ایران عصر باستان و به نوعی پا بر جاترین و سالم ترین معبد از بین این نوع معابد در ایران می باشد .

امروزه وجود ۶ نقش برجسته به جامانده از عصر ساسانیان در تنگه ضلع شمالی بیشاپور یعنی تنگ چوگان جلوه خاص به این مجموعه بخشیده است .

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons