نوشته ها

هفتادر، روستایی با ساختار متراکم و به هم پیوسته

ارسال شده توسط :

هفتادر، روستایی با ساختار متراکم و به هم پیوسته

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد ))

در جلسه شورای ثبت سازمان میراث فرهنگی، بافت تاریخی هفتادر واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی کشور شناخته شد.

به گزارش روابط عمومی، امور فرهنگی و اجتماعی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد محمد مهدی شرافت اظهار داشت: پرونده ثبت بافت تاریخی هفتادر که توسط کارشناسان این اداره کل آماده گردیده بود، پس از مطرح شدن در شورای ثبت سازمان، مورد تأیید کارشناسان مربوطه قرار گرفت و واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی کشور شناخته شد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد خاطرنشان ساخت: برای شناخت معیارهای تعیین محدوده بافت با ارزش هر روستا باید به مهمترین وجه ارزشمند هر روستا یعنی منحصر به فرد بودن آن توجه کرد و برای تعیین محدوده بافت تاریخی بایستی از ارزش‌هایی چون برج و بارو، عناصر شاخص، معابر، دانه‌های تاریخی و با ارزش بهره گرفت.

وی افزود: بافت تاریخی روستای هفتادر دارای ساختاری متراکم و به هم پیوسته است که در یک حصار خشتی ـ چینه ای با چهار دروازه محصور بوده است که عبارتند از ‎۱‏- دروازه زینب ‎۲‏-دروازه بز گله کن ‎۳‏-دروازه صحرا ‎۴‏-دروازه شمس و در قرن هشتم به گرد آن بارویی کشیده شده و همچنین در این روستا خانه‌ های تاریخی متعلق به دوره‌ های ایلخانی، تیموری و صفوی نیز دیده می‌شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: «روستای «هفتادر» در دهستان عقدا از توابع شهرستان اردکان استان یزد واقع شده و از سمت جنوب به جاده اردکان ـ نائین، از غرب به روستای عقدا، از شمال به کویر سیاه کوه و از طرف شرق به روستای سرو سفلی منتهی می شود و به طور کلی از نظر موقعیت جغرافیایی در منطقه دشت های کویر و محصور در ارتفاعات است.

به گفته شرافت: دو بنای ارزشمند و شاخص این روستا امامزاده و آب انبار مجاور آن می باشد که در حومه شرقی و خارج از روستا قرار داشته ولی وابسته به آن می باشند. اجزای تشکیل دهنده این مجموعه علاوه بر برج و بارو شامل معابر عمومی اعم از مسقف و روباز، ابنیه مسکونی، ابنیه مذهبی شامل مساجد، حسینیه ها و ابنیه عام المنفعه می باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی یزد عنوان کرد: امامزاده سیدمحمد، مسجد جامع هفتادر، مسجد چادک، خانه قاضی، آب انبار شهریار، آب انبار هفتادر، برج حاجی ابوالقاسم، حسینه سفلی، حسینیه علیا، خانه شیرین، مکتب خانه حاجی فاطمه خانم از جمله عناصر شاخص روستای هفتادر می باشند.

وی در پایان خاطرنشان ساخت: بهره ‌وری کاربردی معنوی از ثروت ‌های فرهنگی، تاریخی و طبیعی، بیشتر از راه بصری صورت می ‌گیرد و بر این اساس به جای اینکه تنها به بنا، بافت یا ثروت دیگری توجه شود باید به محیط پیرامون و بستر آن نیز توجه کنیم، بنابراین خود بنا و گستره فراگیر آن، به عنوان دو موجودیتی که مکمل هم هستند باید مورد توجه قرار گیرد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons