نوشته ها

هفته داغ صنعت گردشگری خراسان جنوبی در زمستان سرد نهبندان

ارسال شده توسط :

هفته داغ صنعت گردشگری خراسان جنوبی در زمستان سرد نهبندان

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی))

هفته گذشته دو گروه گردشگر با سفر به کوير حيدرآباد نهبندان از نزديک با جاذبه هاي طبيعي آشنا شده و برخي هم از کوير لوت عبور کردند. به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی، يک گروه از استان هاي خراسان شمالي، اصفهان، تهران و کرمان و گروه ديگر از سراسر ايران به همراه چند گردشگر خارجي که براي اولين بار به اين منطقه مي آمدند از مسير کرمان وارد نهبندان و کوير زيباي حيدرآباد شدند. مدیرعامل شرکت توسعه بیابانگردی در این باره گفت: اعضاي اين گروه 25 نفره از بين بهترين و باتجربه ترين کوير نوردان و چند تن از عکاسان برجسته کشور انتخاب شده اند و در اين مدت از کوير حيدرآباد عبور کرده و به کوير شهداد و دهسلم رسيدند. احمد رونقي با تشريح قابليت هاي منحصر به فرد اين کوير گفت: منطقه نهبندان با برخورداری از عناوین و برندهای جهانی چون عنوان گرمترین نقطه کره زمین، بلندترین کوههای شنی جهان و قرارگرفتن در لیست یکی از 12 نقطه برتر گردشگری هیجانی و تورهای ماجراجویانه جهان و نیز وجود صدها جاذبه مردم شناختی، تاریخی و باستانی، زمین شناسی و ژئوتوریسم، صنایع دستی و …. همراه با برخورداری از امنیت مناسب و … می تواند جایگاهی ویژه در توسعه گردشگری استان و کشور از آن خود نماید. ضمن اینکه حضور جهانگردان مشهوری چون پرفسور آلفونس گابریل اتریشی (نویسنده کتاب عبور از صحار ی ایران) و ذکر خیر این جهانگرد  برجسته از ظرفیتها و خوبیهای مردم محلی منطقه به غنای آن افزوده است.

وی افزود: مطالعات جامعی بر روی این موضوع در ده سال گذشته با حمایت مستقیم اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری انجام شده و به همراه طرحهای دیگری در این زمینه به اتمام رسیده است و امید است: در آینده ای نزدیک شاهد افتتاح اولین اکوکمپ ارگانیک بیابانگردی استان و کشور در این منطقه باشیم، که نقش موثری در توسعه صنعت بیابانگردی و گردشگری در منطقه محروم نهبندان دارد. مدیر دفتر خدمات مسافرتی و ایرانگردی می سی نو خراسان شمالی که به همراه یک تیم حرفه ای جهت برگزاری تور ماجراجویانه تحقیقاتی به این منطقه سفر کرده، گفت: در 5 سال گذشته تجارب موفقی در عرصه گردشگری بیابان در منطقه خراسان جنوبی بدست آورده ایم، تورهای سافاری و کویر نوردی با علایق ویژه  با شرکت بیش از دهها خودرو در مناطقی چون قاینات، فردوس و بشرویه با موفقیت توسط دفتر می سی نو و با همکاری بخش خصوصی و شرکت توسعه بیابانگردی خراسان جنوبی اجرا شده و امیدواریم بتوانیم با تعریف مسیرهای گردشگری چرخشی، با رویکرد همبستگی میان دو استان و مبادله گردشگر، اقدام به انجام تورهای متنوع نماییم. پیام مهنانی افزود: گردشگران خراسان شمالی از محیط های طبیعی بیابان در خراسان جنوبی استقبال گسترده ای کرده اند و خراسان شمالی با برخورداری از محیط های طبیعی سرسبز و جنگلی با توجه به بعد مسافت نسبتاً کوتاه می تواند فرصت خوبی برای گذران اوقات فراغت و ایام سفر خراسان جنوبی های عزیز باشد.

مسئول شرکت گردشگری و طبیعت گردی آفتاب کلوت نیز در این رابطه گفت: این شرکت تجارب بسیار ارزنده ای در راه اندازی تورهای گردشگری و طبیعت گردی به مناطق محروم و ناشناخته کشور دارد و اگر جدیتی که در مسئولین شهرستان نهبندان و جامعه محلی آن هست، به همین صورت ادامه پیدا کند قطعاً در آینده نزدیک شاهد تحولاتی شگرف و عظیم در توسعه این منطقه با رویکرد گردشگری خواهیم بود چرا که این مناطق از نظر برخورداری از جذابیت و برند گردشگری هیچ کمبود و کسری ندارد. وی قول داد شرکت آفتاب کلوت در آینده نزدیک نسبت به اجرای تورهای دیگری نیز با حضور گردشگران داخلی و خارجی در منطقه نهبندان و خراسان جنوبی اقدام نماید. سرپرست گروه خارجي این سفر هم در جمع مردم حيدرآباد گفت: بر عکس تبليغات بدي که در خارج از اين منطقه براي امنيت نهبندان مي شود ولي مي بينيم که امنيت در شهرستان مرزي نهبندان به ويژه کوير حيدرآباد به طور کامل برقرار است و اين خود سبب جذب توريست هاي خارجي خواهد شد. «حميد روحاني» افزود: در آينده اي نزديک کوير حيدرآباد نهبندان به يکي از مکان هاي طبيعت گردي و اکو توريسمي دنيا مبدل مي شود ولي بايد مردم هم قدر اين قابليت هاي کوير را بدانند و براي جهاني کردن آن از هيچ کوششي دريغ نکنند.  يکي از عکاسان گردشگر هم که مدت زيادي است به اين حرفه مشغول است و سفرهاي زيادي هم به کويرهاي مختلف داشته است، گفت: کوير حيدرآباد نهبندان از جذابيت هاي خاص ديگري برخوردار بود که توانستم عکس هاي زيادي از اين جاذبه ها بگيرم. «ميزباني» ادامه داد: تاريخ کوير حيدرآباد نهبندان از نظر زمين شناسي دست نخورده باقي مانده و از همه مهم تر تپه هاي ماسه اي سبب شهرت آن شده است.

لازم به ذکر است پروژه توسعه صنعت گردشگری منطقه نهبندان با رویکرد توسعه بیابانگردی، توسط شرکت توسعه بیابانگردی خراسان جنوبی برنامه ریزی و با همکاری و مشارکت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، آژانس طبیعت گردی می سی نو بجنورد، دهیاری و عشایر منطقه حیدرآباد و دهسلم، فرمانداری نهبندان، شرکت گردشگری آفتاب کلوت تهران، کمیته کویر نوردی هیات اتومبیلرانی و موتور سواری خراسان جنوبی، کانون سبز فارس، آژانس گردشگری میناب سیر شرق بیرجند، شرکت توسعه گردشگری خراسان جنوبی، بنیاد توسعه کار آفرینی و دپارتمان آموزش گردشگری استان در حال انجام می باشد. در این طرح اهداف مختلفی در راستای تقویت و توسعه صنعت توریسم همگام با اهداف پروژه هایی چون ترسیب کربن در نظر گرفته شده و در گام اول مطالعات بر روی کلیه مناطق انجام پذیرفت و سپس جامعه محلی با استانداردهای گردشگری و پذیرایی از گردشگران آشنا شدند که این توانمند سازی باعث شد در هفته گذشته کلیه مراحل اقامت، پذیرایی و راهنمایی گردشگران توسط جامعه محلی میهمان نو از حیدرآباد انجام پذیرد و توانستند علاوه بر موفقیت و سربلندی در کسب رضایت میهمانان و گردشگران، حمایت گردشگران خیر و دلسوز را در جهت حمایتهای معنوی و مادی از منطقه نیز کسب نمایند. گفتنی است: گردشگران در انتهای برنامه بازدید خود از روستای حیدرآباد وجوهی جهت انجام فعالیتهای عمرانی و خیرانه به دهیاری روستا تقدیم نمودند و یکی از گردشگران نیز پکیج های سلامت و نوشت افزار به کلیه دانش آموزان روستا اهدا نمود. خاطر نشان می گردد: کماکان تیم تحقیقاتی این پروژه به سرپرستی بهمن ایزدی از فعالان سرشناس عرصه لوت در ایران درحال انجام می باشد و پس از برگزاری کنفرانس با موضوع جاذبه های گردشگری کویر لوت و توسعه پایدار نهبندان در محل فرمانداری شهرستان ظرف چند روز آینده، به اتمام خواهد رسید.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons