نوشته ها

هفته میراث فرهنگی بهانه ای است تا میرات غنی فرهنگی شهرستان کاشان را بیشتر دریابیم

ارسال شده توسط :

هفته میراث فرهنگی بهانه ای است تا میرات غنی فرهنگی شهرستان کاشان را بیشتر دریابیم

((میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان))

رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان هفته میراث فرهنگی را بهانه ای دانست برای شناخت بهتر میراث غنی فرهنگی شهرستان کاشان که در سایه همدلی و همفکری می تواند به یکی از جذاب ترین شهرهای تاریخی برای جذب گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شود.

محسن جاوری با تاکیر بر اینکه شهرستان کاشان از غنای فرهنگی،تاریخی و معماری بسیاری برخوردار است افزود: وجود بیش از ۱۶۰۰ اثر تایخی شناسایی شده که بالغ بر ۳۱۷ اثر در فهرست میراث ملی کشور و حدود۱۲ اثر میراث معنوی در فهرست میراث ناملموس کشور به ثبت رسیده است. محوطه نه هزار ساله سیلک، مجموعه جهانی باغ موزه فین، بیش از ۶۰۰ خانه تاریخی، آب انبار های متعدد،مساجد تاریخی مشهور همچون مسجد آقابزرگ،اماکن و بقعه های متبرکه،صنایع دستی گوناگون و متنوع و هزاران بسته فرهنگی این شهر در تاریخ و باستان شناسی،کاشان را به مهد تمدن ایران تبدیل کرده است.

دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر شهرستان کاشان تاکید کرد: وجود سه اثر ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو شامل :باغ موزه فین،مهارت های سنتی در بافت فرش کاشان و آئین سنتی- مذهبی قالیشویان مشهد اردهال گواهی بر این مدعاست.

محسن جاوری اظهار داشت: دریافت ۱۲ مهر اصالت یونسکو توسط هنرمندان صنایع دستی کاشان در رشته های زری بافی،مخمل بافی،شعربافی،زیلو بافی،سفالگری از دیگر افتخارات این شهر بزرگ و متمدن تاریخی است.

جاوری،اهمیت کاشان درتاریخ و تمدن ایران را حائز اهمیت دانست و تاکید داشت:ویژگی های اقلیمی و فرهنگی و تاثیر شهرستان کاشان درپاره ای از رویدادهای بزرگ اجتماعی وسیاسی کشوردر دوران مختلف وظهور وپرورش صدها شخصیت علمی و اد بی به علاوه وجود گویش های زبانی متعدد در روستاها و شهرهای اطراف کاشان، ضرورت و شناخت بیشتر این منطقه را به صورت علمی و کارشناسانه انکار ناپذیر می کند.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons