نوشته ها

هفت منبر آیین سنتی مردم خراسان جنوبی در ماه محرم

ارسال شده توسط :

هفت منبر آیین سنتی مردم خراسان جنوبی در ماه محرم

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی ))

مراسم هفت منبر از جمله مراسم ایام محرم است که توسط زنان در غروب روز تاسوعا بر پا می شود، زنان سالخورده، جوان و دختران در هفت منبری که در ایام محرم در آنها مراسم روضه خوانی انجام شده شمع روشن می کنند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، مسئول حوزه پژوهش این اداره کل گفت: برگزار کنندگان مراسم خادم های ‌مسجد، حسینیه و یا منزل هستند. آنها از عصر تاسوعا روی منبر یک پارچه سیاه می اندازند و آن را در نزدیکی در مسجد یا حسینیه می گذارند و یک مجمه بزرگ و یا تشت پر از گل را روی پله منبر می گذارند و تشتی خالی را هم در پله دیگر می گذارند زن ها در نزدیکی غروب آفتاب به این اماکن می روند و پس از نیت کردن، شمع خود را روشن نموده و داخل سینی می گذارند و بعد نذورات خود را از قبیل خرما، شیرینی و پول را در داخل تشت می ریزند و منبر را زیارت می کنند و به مکان دیگر می روند.

سید احمد برآبادی افزود: معمولاً در هر مکان فقط یک شمع روشن می کنند ولی اگر مسجدی بسته و یا راه دور باشد احتمال دارد که در یک مکان دو شمع روشن کنند. نذوراتی که جمع می شود به خادم منبر تعلق دارد باید تا پایان مراسم و خاموش شدن شمع ها در آنجا بماند و هیچ یک از شمع ها را خاموش نکند و صبر کند که شمع ها خاموش شود اشک های شمع را هم دور نمی ریزند و در مکانی از مسجد جمع آوری می کنند

وی ادامه داد: مراسم هفت منبر در حال حاضر یکی از مراسم عزاداری ماه محرم است ولی احترام و اعتقاد زیاد به نور از عادات ایرانی های قبل از اسلام بوده که آن را واسطه بین خدا و انسان می دانستند. پس از اسلام این مراسم همچون بسیاری از مراسم دیگر رنگ و بوی مذهبی گرفته و در حال حاضر این مراسم برای عزاداری سالار شهیدان برپا می شود.

لازم بذکر است: مراسم هفت منبر به شماره ۵۰۷ – ۲۰/۶/۹۱ در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسیده است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons