نوشته ها

همایش تخصصی سنگ‌ نگاره‌ های تیمره در اراک برگزار شد

ارسال شده توسط :

همایش تخصصی سنگ‌ نگاره‌ های تیمره در اراک برگزار شد

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی))

همایش تخصصی سنگ‌ نگاره ‌های تیمره با حضور پژوهشگر سنگ‌ نگاره‌ های ایران به مناسبت روز جهانی موزه‌ها و میراث فرهنگی در اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی برگزار شد.

“محمد ناصری ‌فرد” پژوهشگر سنگ ‌نگاره‌ های ایران با اشاره به اینکه ایران از نظر فرهنگی و تاریخی دارای قدمت بسیار طولانی بوده که در بعضی قسمت‌ها مغفول مانده اظهار داشت: بزرگترین تابلوی سنگی کشور در منطقه تیمره شهرستان خمین به مساحت ۴۰ متر مربع تصویر شده که به کتیبه بزرگ معروف است و در این تابلوی سنگی بیش از ۱۵۰ نقش یک جا جمع شده است.

وی افزود: گردشگران زیادی به صورت خودجوش در عرصه ملی و جهانی به دنبال کشف این مهم هستند و باید تلاش شود تا بتوانیم به منظور حفظ و گسترش این بخش به عنوان فرهنگ کهن ایران از سرمایه ‌گذاران استفاده کنیم تا بتوانیم از این بخش درآمدزایی نیز داشته باشیم و به رشد و شکوفایی اقتصادی نیز دست پیدا کنیم.

ناصری فرد سنگ‌ نگاره‌ های کشف شده در تیمره را مهم و بسیار دارای اهمیت دانست و افزود: بیش از ۲۱ هزار قطعه تاکنون در تیمره کشف شده و در۲۴ استان کشور نیز این اقدام صورت گرفته و در حال حاضر ۳۰ هزار نمونه در استان وجود دارد که بلا استفاده مانده و باید تلاش شود تا از این موارد در راستای درآمدزایی استفاده شود.

پژوهشگر سنگ ‌نگاره‌ های ایران با اشاره به بسترهای لازم برای توسعه گردشگری کشور گفت: این علائم خطی برای نخستین بار در ایران کشف و معرفی شده که با تلاش و همکاری مسئولان و مدیران مربوطه در آینده در راستای گفتمان فرهنگی ملل قرار گرفته و با تحقق این مهم زمینه ‌ساز توسعه گردشگری در ایران می‌شود.

بزرگترین مجموعه سنگ نگاره‌ های کشور شامل بیش از ۲۱ هزار قطعه، در تیمره بین شهرستان خمین و گلپایگان قرار دارد که به بهشت سنگ نگاره‌ های ایران مشهور است و تاریخ خط، زبان، نمادها، آیین‌ها و حتی محیط اقلیمی را از منظر سنگ نگاره ها می توان مورد مطالعه قرار داد.

منطقه تیمره حدود ۱۵۰ کیلومتر مربع وسعت دارد و قدمت برخی از سنگ نگاره های آن به بیش از ۴۰ هزار سال می‌رسد و باید به این مهم توجه شود که تمامی انسان‌های کهن در نقاط مختلف دنیا از پل سنگ نگاره‌ ها گذر کرده و شباهت ها و پیامهای مشترک را دارند که بسیار مهم و شگفت انگیز است .

شبیه نقش‌هایی که در تیمره کشف شده در استرالیا، ایالتهای آریزونا، نوادا، کالیفرنیا و یوتا در آمریکا، کوههای آلپ در اروپا، آفریقا، شرق دریای مدیترانه تا تبت و پامیر و چین دیده می‌شود که به نظر کارشناسان مرکز کتیبه‌ شناسی و پژوهشکده خط و زبان میراث فرهنگی ایران، خطوط لاینری کهن ترین خطی است که در ایران کشف شده و تاکنون چندین نمونه توسط پژوهشگران در تیمره نیز کشف شده است.

نقش بزکوهی به مضمون آبخواهی، زایندگی، برکت و محافظت است که در نماد شناسی جهانی هم مضمونی شبیه ایران دارد و نقوش سنگ نگاره‌ها و طرح‌های روی سفالینه‌های ما قبل تاریخ ایران بزکوهی بوده که این مهم حدود ۹۰ درصد سنگ نگاره‌ها معادل ۷ هزار نقش را در تیمره شامل می‌شود.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons