نوشته ها

همایش پیشواز از نوروز در مجموعه طبیعی تاریخی بیشاپور و غار طبیعی شاهپور

ارسال شده توسط :

همایش پیشواز از نوروز در مجموعه طبیعی تاریخی بیشاپور و غار طبیعی شاهپور

 ((میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کازرون))

مسئول اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کازرون خبر از بر گزاری همایش پیشواز از نوروز در مجموعه طبیعی تاریخی بیشاپور و غار طبیعی تاریخی شاهپور در این شهرستان داد .

محمدرضا معینی گفت : به منظور پاکسازی مسیر غار شاهپور جهت نوروز ۹۴ یک دوره همایش پیاده روی با حضور اقشار مختلف مردم ،گروههای مردم نهاد ،دوستداران طبیعت ، اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کازرون ، اداره ورزش و جوانان ، هلال احمر ،اورژانس ،نیروی انتظامی و… در تاریخ ۸ اسفندماه برگزار خواهد شد .

معینی افزود : این همایش که برگزار کننده آن گروه کوهنوردی آزادگان شهرستان کازرون می باشد ، با استقبال مردم و مسئولین در ساعت ۷ صبح از روستای کشکولی (چوگان علیا ) در تنگ چوگان آغاز می گردد با هدف ارتقاء سطح سلامتی ، توسعه ورزش همگانی ،معرفی غار شاهپور به عنوان یک اثر طبیعی تاریخی و جاذبه گردشگری ،پاک سازی مسیر گردشگری به غار به مسافت حدوداً ۲۸۰۰ متر انجام خواهد شد .

شایان ذکر است تمهیدات لازم از جمله اورژانس ، نیروهای امدادی هلال احمر ،کارشناسان اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری جهت راهنمایی و معرفی کامل غار در محل حاضر و مردم را در مسیر دست یابی به غار همراهی خواهند کرد. وی همچنین گفت : اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کازرون در راستای بهبود و ارتقاء و امنیت غار شاهپور اقدام به ایجاد کانکس جهت اسکان نگهبانان ، نور پردازی شبانه غار و مجسمه ، ساماندهی مسیر گردشگری ، احیاء پوشش گیاهی دامنه کوه شاهپور ، بررسی ، کارشناسی و باستان شناسی غار شاهپور و چاپ بروشور نموده است .

گفتنی است : غار شاهپور دارای طول تخمینی ۷۳۶ متر در روی نقشه پلان می‌باشد که پیکره شاپور اول در فاصله‌ی ۸۴/۲۹ متری از دهانه غار واقع شده است دو حوض سنگی در فاصله تقریبی ۴/۸۱ متری از دهانه غار در کف غار جهت جمع آوری آب درون غار نقر شده است. غار در ارتفاع حدود ۸۰۰ متری از سطح زمین قرار دارد و دهانه آن حدود ۳۰ متر می‌باشد. همچنین در دهانه این غار مجسمه شاپور قرار گرفته ‌است و به همین دلیل این غار به نام غار شاپور معروف شده ‌است. مجسمه شاهپور در حدود ۸۷ متر ارتفاع و ۳۰ تن وزن دارد .

 

 

محمد کاظم بهادری پور

مدیر روابط عمومی

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons