نوشته ها

هنر سنتی قدک بافی پس از ۳۰ سال در نیمور محلات احیاء شد

ارسال شده توسط :

هنر سنتی قدک بافی پس از ۳۰ سال در نیمور محلات احیاء شد

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی))

در هفته صنایع دستی با حضور مسئولین استانی و شهرستان محلات، هنر سنتی قدک بافی(چادر شب دوزی) پس از ۳۰ سال در نمایشگاه صنایع دستی نیمور محلات دوباره احیاء شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی در حاشیه افتتاحیه نمایشگاه صنایع دستی نیمور گفت: یکی از اولویت‌های اصلی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی در حوزه صنایع دستی ایجاد بازارچه‌ و مکانی مناسب برای خرید و فروش محصولات تولید شده هنرمندان به منظور ایجاد انگیزه است که تاکنون گام‌های ارزنده‌ای در این راستا برداشته شده است.

سید محمد حسینی با اشاره به هنرهای احیاء شده طی سال‌های اخیر اظهار کرد: یکی از وظایف و رسالت‌های اصلی میراث فرهنگی احیای هنرهای منسوخ شده است که در این راستا هنر جاجیم‌بافی و گلیم گل برجسته که از هنرهای منسوخ شده بود با همکاری هنرمندان این رشته‌ها احیاء و بازآموزی آن در دستور کار قرار گرفت و تلاش داریم هنرهایی چون گره چینی، کاربافی، قفل ‌سازی و کار با آثار فلزی و کرباس‌بافی را نیز احیاء کرده و نسبت به تربیت هنرمندان این رشته‌ها اقدام کنیم.

وی ادامه داد: کارگاه قدک‌باقی و چادر شب دوزی که از رشته‌های منسوخ شده استان مرکزی بوده را نیز به همت هنرمندان پرتلاش شهر نیمور با تجهیز سه دستگاه مورد نیاز راه‌اندازی کردیم تا انشاءالله به تولید انبوه برسد.

سید محمد حسینی اظهار داشت: در حال حاضر ۳۴۸ رشته صنایع دستی در کشور وجود دارد که از این تعداد ۱۱۰ رشته در استان فعال است که یک سوم صنایع دستی کشور را شامل می‌شود.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons