نوشته ها

هواپیما

ارسال شده توسط :

هواپیما

(( هواپیما ))

در مبحث مسافرت هوایی که امروزه مطمئن ترین نوع سفر محسوب می شود موارد متعددی مدنظر مسافران قرار دارد که مهمترین آن تردد سریع از نقطه ای به نقطه دیگر با حداقل ضایعه زمانی است که بدون شک استفاده از پرواز های هوایی ارتباطی مستقیم با پیچیدگی های اجتماعی و دانستن ارزش زمان دارد. در عین حال امروزه ثابت شده علی رغم حوادثی که گاهی اوقات در این نوع مسافرت ها رخ می دهد، سفر های هوایی همچنان امن ترین نوع جابجایی محسوب می شود. از دیدگاه صنعت گردشگری امروزه دیگر تنها پرواز با یک هواپیما مهم نیست بلکه از نظر گردشگران کیفیت هر پرواز هوایی از نظر حداکثر امنیت، خدمات پذیرایی و آسایش و انواع خدمات جانبی از قبیل ایجاد سرگرمی و فروش محصولات مختلف نیز اهمیت دارد. به عنوان مثال درحال حاضر پرواز های امارات و قطر در طی چند سال اخیر به علت خاص بودن نوع خدماتی که ارائه نموده اند، همچنان جزء بهترین شرکت های هوایی محسوب می شوند. این امر قطعاً زمانی بیشتر مد نظر مسافران قرار خواهد گرفت که در یکسری پرواز های طولانی که مسافران زمانی معادل با ۲۴ ساعت از ایران تا برزیل را در این قبیل پرواز ها اقامت دارند، با حداکثر آسایش مدت زمان سپری شده با حداقل سختی و فشار عصبی سپری خواهد شد. استفاده از خطوط هوایی دومین روش عمومی حمل و نقل توریست ها بعد از خودرو، به ویژه در سفر های بین المللی به شمار می رود. سفر هوایی به واسطه سرعت و محدوده های مسافتی قابل پوشش آن از جذابیت خاصی برخوردار است و از همین رو بیشترین تأثیر را بر توریسم نهاده است. خصوصاً در مناطق دور افتاده آسمان یکی از مهمترین راه های مسافرتی محسوب می شود. پس از حادثه ای که در ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۰ میلادی در ایالات متحده آمریکا رخ داد چهار شبکه بزرگ حمل و نقل در این کشور ورشکسته شدند و همزمان با آن قیمت سوخت به شدت بالا رفت و دوره ای از رکود اقتصادی آغاز شد. اما بر خلاف همه این چالش ها مسافرت هوایی یکی از عمومی ترین گزینه های مردم امریکا برای حمل و نقل باقی ماند و توانست رکورد رشد میزان جابجایی مسافر را از رقم ۱۷۲ میلیون در سال ۱۹۷۰ میلادی به ۷۵۷ میلیون نفر در سال ۲۰۰۸ به خود اختصاص دهد که این به معنی رشد ۴ درصدی در هر سال است.

حمل و نقل هوایی شامل دو نوع « برنامه ریزی شده » و « دربست » می شود:

  1. پرواز های برنامه ریزی شده: این نوع پرواز ها به طور منظم و مطابق جدول های زمانی از پیش تعیین شده انجام می شوند. صرف نظر از آنکه صندلی های هواپیما پر شده است یا خیر و یا اینکه این پرواز به خصوص سودی در بر دارد یا خیر و مسائل دیگری از این دست، پرواز باید انجام شود. پرواز های برنامه ریزی شده مجبور به اجرا هستند، حتی اگر تعداد مسافران اندکی داشته باشند. معمولاً حمل و نقل های هوایی برنامه ریزی شده برای اصناف مختلف پاداش های قیمتی ویژه ای را در نظر می گیرند. همچنین برای جلب نظر مشتریان به سفر در روز های با ترافیک کمتر، قیمت های تشویقی ارائه می گردد.
  2. پرواز های دربست: این نوع پرواز ها که به پرواز های چار تر نیز شهرت دارند، بر اساس برنامه مشخصی انجام نمی شوند و تنها زمانی پرواز می کنند که مورد تقاضا واقع شوند. بسیاری از تقاضا های پروازی توریستی به این شکل انجام می شوند. معمولاً هزینه خدمات هوایی دربست در یک مسیر از خدمات هوایی برنامه ریزی شده در همان مسیر پایین تر است؛ زیرا پرواز های دربست می توانند با تعداد مسافران بیشتری انجام می شوند که یک محموله سنگین و ترجیحاً صد در صد اختصاصی داشته باشند. چنانچه تعداد مسافران یک پرواز دربست به حد نصاب لازم نرسد شرکت هوایی مربوط می تواند پرواز را لغو نماید و یا مسافران را به یک پرواز دیگر به همان مقصد منتقل کند ( این ترفند اصطلاحاً ادغام نامیده می شود ) خطوط هوایی دربست با عناوینی چون « خطوط بی برنامه » یا « خطوط نموداری » نیز شناخته می شوند. شرکت های هواپیمایی اصلی ترین کارفرمایان در صنعت مسافرت هستند که میزبان مشاغل گوناگون در سطوح مختلف می باشند؛ مشاغل زیر از این قرار هستند، آژانس های رزرواسیون، مهماندار، پرواز، خلبان، مهندس پرواز، کادر فنی هواپیما، کارمندان نگهداری هواپیما، کارگزار جابجایی بسته ها، مشاغل تأمین غذای هواپیما، مشاغل فروش، متخصص کامپیوتر، کارمند آموزش، کمک های دفتری، کارمند دفتری، مشاغل تحقیقاتی.

آژانس های مسافرتی می توانند بسیار بزرگ ( در سطح بین المللی ) و یا بسیار کوچک ( دفتر کوچکی شامل چند نفر ) باشند. IATA ( یاتا ) انجمن حمل و نقل هوایی بین المللی است که در سال ۱۹۴۵ میلادی در هاوانای کوبا تأسیس شد. در زمان تأسیس، یاتا دارای ۵۷ عضو از ۳۱ کشور بود که اکثر آنها متعلق به اروپا و آمریکای شمالی بودند؛ اما هم اکنون ۲۳۰ عضو از ۱۲۶ کشور از نقاط مختلف جهان را در خود جای داده است. بیشتر خطوط هوایی برنامه ریزی شده با مالکیت دولتی یا خصوصی در سراسر جهان عضو این انجمن هستند و اگر نباشند برای تهیه بلیط هوایی بین المللی باید به سیستم پرداختی بین المللی این انجمن ملحق شوند. دفاتر بسیاری وجود دارند که خود را آژانس مسافرتی معرفی می کنند اما فقط تعداد اندکی از آنها مورد تأیید سازمان هواپیمایی بین المللی آژانس مسافرتی ( یاتا ) هستند. اینها آژانس های واسطه ای هستند که توسط نرم افزار های مورد تأیید یاتا بلیط شرکت های هواپیمایی را می فروشند و کمسیون دریافت می کنند. در مجموع فقط ۲۳۰ شرکت هواپیمایی از سراسر جهان عضو یاتا هستند که ۹۳ درصد ترافیک هوایی بین المللی برای حمل مسافر و بار را در اختیار دارند. عضویت در یاتا برای شرکت های هوایی که زمینه پرواز های برنامه ریزی شده یا برنامه ریزی نشده ( دربست ) فعالیت می کنند آزاد است.

شرکت های عضو خود به دو دسته تقسیم می شوند:

  1. اعضای فعال: شرکت هایی هستند که در دو حوزه پرواز های بین المللی و داخلی فعالیت می کنند.
  2. اعضای وابسته: شرکت هایی هستند که فقط در حوزه پرواز های داخلی فعالیت می کنند.

تعرفه هزینه های حمل و نقل هوایی بین المللی توسط یاتا تعیین می شود؛ مگر آنکه دو دولت مستقلاً و خارج از حوزه مسئولیت های یاتا، توافقی برای اجرای یک نظام کرایه ای مشخص بین خود برقرار کنند. یاتا فقط قیمت بلیط های بین المللی را مدیریت و تعیین می کند و مسئولیتی در مورد هزینه های محلی ندارد. هزینه های محلی به خطوط هواپیمایی یا دولت مربوط می شوند. در حالی که یاتا مسئول تعیین میزان کرایه ثابت و خدمات سیستم هوایی بین المللی است. یک همتای مهم دیگر تحت عنوان سازمان بین المللی هوا نوردی غیر نظامی ایکائو وجود دارد که تأمین سلامت، امنیت بهره وری و انطباق فرآیند های عملیاتی با قوانین و مقررات در سفر های هوایی را به عهده دارد این سازمان در سال ۱۹۴۴ میلادی در شیکاگو تأسیس شد و مقر آن در مونترال است. ICAO یک نهاد تخصص منشعب از سازمان ملل متحد است. این سازمان یک نهاد دولتی است؛ به این معنی که فقط دولت ها حق عضویت در آن را دارند. در رابطه با نوع وظایفی که ICAO به عهده گرفته است و میزان نفوذ مقررات وضع شده از سوی این نهاد در میان کشورهای جهان، مثال هایی را می توان ذکر کرد.

سالها پیش ( ۱۹۶۹ میلادی ) ICAO مقرراتی در مورد مقابله با هواپیما ربایی وضع کرد که تا کنون توسط بیشتر کشور های دنیا اجرا می شود. در موردی دیگر هیچ کشوری به طور طبیعی اجازه پرواز به یک هواپیمای خارجی در حیطه مرز های کشورش را نمی دهد اما هواپیما های تجاری زیر نظر ICAO مجاز به این کار هستند. به عنوان مثال حتی کشور هایی مثل ایران و ایالات متحده امریکا یا هند و پاکستان هم که روابط سیاسی دوستانه ای با هم ندارند، عضو ایکائو هستند و مشمول این قوانین می باشند و ّه آن عمل می کنند.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons