نوشته ها

توجه ویژه به گردشگری از مهمترین برنامه های توسعه استان در سال ۹۴ است

ارسال شده توسط :

توجه ویژه به گردشگری از مهمترین برنامه های توسعه استان در سال ۹۴ است

نخستین جلسه ستاد هماهنگی خدمات سفر استان با محوریت ارزیابی عملکرد نوروز ۹۴ ، با حضور مرتضی روزبه استاندار قزوین، منوچهر حبیبی معاون عمرانی استاندار، محمد علی حضرتی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین و جمعی از مدیران دستگاه ها و نهاد های اجرایی عضو ستاد در سالن اجتماعات استانداری قز.وین برگزار شد.

در این جلسه مرتضی روزبه استاندار قزوین توجه به رونق و توسعه صنعت گردشگری استان را از جمله برنامه های مهم استان در سال ۹۴ خواند و گفت : توجه به حوزه گردشگری یکی از رویکرهای مهم استان در سال ۹۴ است که باید دستگاه های اجرایی در آستانه تدوین برنامه ششم توسعه کشور با تعامل آنرا در دستور کار خود قرار دهند.

روزبه تدوین طرح جامع گردشگری را نیاز اساسی استان در حوزه گردشگری دانست و اظهار داشت: طی سنوات گذشته اقدامات بسیاری برای تدوین و گرد آوردی مطالعات جامع در حوزه گردشگری استان انجام شد که متاسفانه هیچ یک انسجام لازم را نداشته و به نتیجه مطلوب منجر نشده و باید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان مرجع ذیصلاح، مسئولیت تدوین این طرح را عهده دار و با انسجام بخشی به مطالعات صورت گرفته امکان استفاده از آن را در قالب یک سند واحد فراهم نماید.

وی با اشاره به بازدید بیش از یک میلیون نفر از بناها و جاذبه های گردشگری استان در سال ۹۴ تصریح کرد: ستاد هماهنگی خدمات سفر نخستین ستاد ساماندهی موضوع گردشگری استان بوده و ضرورت دارد با برگزاری کارگروههای تخصصی و تشکیل جلسات مستمر در تمام ایام سال، ظرفیت ها و زیرساخت های این حوزه مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد تا طبق پیش بینی های به عمل آمده شاهد افزایش آمار باز دیدکنندگان به تعداد پنج میلیون نفر در سالهای آتی باشیم.

استاندار قزوین نقش بخش خصوصی و مشارکت آن را در پیشبر اهداف حوزه گردشگری با اهمیت خواند و افزود: مشارکت بخش خصوصی در تحقق اهداف و برنامه های گردشگری استان نقش بسزایی دارد و برای بهره مندی از حضور این بخش باید باتشکیل جلسه با سرمایه گذاران به رفع مشکلات آنها پرداخته و از مشارکت بخش خصوصی در حوزه های مختلف گردشگری به نحو شایسته استفاده نماییم.

وی معرفی سوغات و شیرینی سنتی قزوین را یکی دیگر از عوامل موثر در رونق اقتصادی صنعت گردشگری عنوان کرد و گفت: استان قزوین به عنوان یکی از قطب های صنعتی کشور با داشتن مجموعه ای از واحد های صنعتی که بخش عمده ای از آنها در زمینه ساخت قالب و بسته بندی فعالیت دارند، متاسفانه نتوانسته ایم برای بسته بندی محصولات و بالاخص شیرینی جات سنتی این استان طرحی شکیل و زیبا مطابق با استانداردهای روز دنیا ارائه دهیم که امیدوارم با تلاش مسئولین مربوطه در سال جاری شاهد تحولی اساسی در این حوزه باشیم .

استاندار قزوین لزوم نظارت بر عملکرد اماکن و واحد های اقامتی در تمام ایام سال را از فعالیت های مهم گردشگری برای رفاه حال گردشگران دانست و تصریح کرد : با توجه به موقعیت جغرافیایی استان و نحوه قرار گیری آن در شاهراه مواصلاتی سایر استانها و با عنایت به تعطیلات بسیاری که در سال ۹۴ وجود دارد رسیدگی به تخلفات و نظارت جدی بر مراکز اقامتی و پذیرایی از مهمترین وظایف ستاد اجرایی هماهنگی خدمات سفر است که باعث رضایت خاطر مسافران خواهد بود.

وی تهیه و تنظیم تقویم گردشگری را یکی از ضرورت های گردشگری استان دانست و تاکید کرد : مراسمی مانند پنجاه بدر و یا آیین چنار خونبار زرآباد در مراسم عزاداری سید الشهدا و یا مناسبت هایی مانند جشن انگور، پسته و فندق از جمله ظرفیتهایی خاص استان قزوین است و باید در تقویم گردشگری قزوین لحاظ گردد. با تدوین تقویم گردشگری نسبت به شناسایی و معرفی فرصت ها و مناسبت های ویژه می توانیم از فواید آن به نفع استان بهره مند شویم.

استاندار قزوین تنوع و ترویج فرهنگ تغذیه در استان را در جذب گردشگران حائز اهمیت خواند و افزود : تنوع مکانی طی مسافرت برای گردشگران اهمیت دارد که به همان میزان نیز تنوع غذایی می تواند برای مسافران و میهمانان ورودی به استان دارای جذابیت داشته باشد. بنابراین باید با تهیه لیست غذاهای سنتی مناطق و محلات مختلف استان می توان گردشگران را با فرهنگ تغذیه قزوین آشنا نمود.

روزبه با اشاره به لزوم ایجاد تحولی اساسی در حوزه گردشگری در سال جدید اذعان داشت: تاکنون در اجرای برنامه های حوزه گردشگری بین حرف تا عمل فاصله زیادی وجود داشته و لازم است در سال ۹۴ و سالهای آتی با توجه به ظرفیت و فرصتهای گردشگری موجود در مناطق مختلف استان به رویکردی اساسی در این حوزه دست یافته و گامهای موثری در جهت ارتقاء سطح اشتغالزایی و رونق اقتصادی استان برداریم .

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons