نوشته ها

ورود گردشگران خارجی به کویر نهبندان

ارسال شده توسط :

ورود گردشگران خارجی به کویر نهبندان

 ((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی))

با توجه هماهنگی های صورت گرفته اواخر مهرماه امسال با مساعد شدن شرایط آب و هوایی در منطقه دهسلم و حیدر آباد اولین تور گردشگر خارجی به تعداد ۲۰ دستگاه خودروی دو دیفرانسیل از ملیت های مختلف توسط شرکت پاسارگاد تور به مدت یک هفته از آثار تاریخی و جاذبه ای گردشگری شهرستان نهبندان بازدید می کنند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، مسئول میراث فرهنگی نهبندان گفت: از ابتدای سال ۹۴ تا اواخر اردیبهشت ماه تعداد ۷ تور خارجی با یک شب اقامت در نهبندان از جاذبه های تاریخی این شهرستان بازدید و حتی با کشت های شبانه خود در بازار شهر با آداب رسوم مردم آشنا شدند.

حسین شبانی افزود: کویر لوت که با توجه به تحقیقات ناسا به عنوان داغترین نقطه زمین می باشد، دارای بالاترین سطح دمایی که تاکنون در کویر لوت ثبت شده حدود ۷۰٫۷ درجه سانتیگراد می باشد.

وی ضمن اشاره به اشکال شگفت انگیز دشت لوت در واحدهای جغرافیایی آن افزود: دشت لوت نمایشگاهی طبیعی از شگفت انگیز ترین عوارض بیابانی دنیا است نظیر: بزرگترین شهر کلوخی جهان که منطقه کلوتها از دور به خرابه‌های شهری بزرگ می ماند که توصیف‌های گوناگون از آن نظیر: شهر خیالی و یا شهر لوت شده است.

مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نهبندان افزود: مرتفع ترین هرمهای ماسه‌ای دنیا در لوت است. مرتفع ترین هرم‌های شناخته شده دنیا حداکثر ۳۰۰ متر ارتفاع دارند (لیبی) اما در لوت ارتفاع برخی هرم‌ها گاه به ۵۳۰ متر هم می رسد.

شبانی به وجود ۴۰ مخروط آتشفشان کواترنر در سطح دشت لوت اشاره کرد و گفت از دیگر شگفتی های این منطقه می توان به موارد زیر اشاره کرد: پهنه‌های وسیع ماسه و ریگ با طیف رنگی قهوه‌ای روشن تا خاکستری و سیاه نظیر «گدار باروت» که چون خاک آن سیاه و شبیه باروت است به این نام خوانده می‌شود.

دشت‌هایی از گدازه‌های بازالتی چاله نظیر «ملک محمد» پهنه‌های شنی مواج بزرگترین نبکاهای جهان تپه‌های شنی پوشیده از گیاه (نبکا‌ها) که یکی از شگفتی‌های همزیستی خاک و آب و گیاه است. این نبکاها به گلدان بیابان نیز نامیده شده‌اند.

پهنه‌هایی به شکل چندضلعی‌های متعدد که حاصل قشر نمکی ضخیم و تبخیر شدید سطح زمین است.

کویر پاشتری، سطح این نوع زمین‌ها اینطور بنظر می رسد که پس از بارنگی زیاد خیس شده و تعدادی شتر روی آن راه رفته اند. هامادا Hammada دشت‌هایی از ریگ، شن و پوشیده از خاک‌های ریگی که فاقد گیاه است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons