نوشته ها

وزیر کار: تحریم های حوزه صنایع دستی و فرش برداشته شده است

ارسال شده توسط :

وزیر کار: تحریم های حوزه صنایع دستی و فرش برداشته شده است

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان))

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: یکی از بندهای جمع بندی مذاکرات هسته ای مربوط به حوزه صنایع دستی است و براین اساس، تحریم های این بخش بویژه فرش برداشته شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان، علی ربیعی صبح جمعه در جلسه هم اندیشی و بررسی راهکار برای رفع چالش های فرش دستباف و صنایع دستی گیلان در رشت افزود: این موضوع، بازار مناسبی را در حوزه یادشده فراهم می کند بنابراین نیاز است از این پس، نگاه عمیقی به این نوع از اشتغال صورت گیرد.

وی اظهار کرد: حضور گردشگران خارجی در کشور، تا حدودی توسعه یافته و بر همین اساس؛ یکی از کارهای دوران پسا تحریم، توسعه صنعت حمل و نقل و گردشگری است.

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی یکی از مهمترین مسایل پیش رو و دل مشغولی های دولت را موضوع بیکاری ، کار و اشتغال دانست و تصریح کرد: سیاست های متعددی همچون اشتغال بر اساس سرمایه گذاری ، توجه و تقویت ظرفیت های خالی و همینطور واحدهای ۸۰ تا صدر در صد تکمیل شده ، اشتغال مطابق با نیاز و … در حال پیگیری و انجام است.

به گفته ربیعی؛ یکی از بحث های جدی در شورای اشتغال ، توجه به مشاغل خرد است بنابراین جهت گیری ها به سمتی است که مشاغل غیر رسمی، رسمی شوند.

وی ادامه داد: متاسفانه ارزش های فرهنگی در حوزه یادشده، کمتر مورد توجه قرار می گیرد بنابراین در ذیل شورای عالی اشتغال، یک کارگروه برای صنایع دستی پیش بینی شده تا روند انجام کارها در این حوزه تسهیل شود.

وی اظهار کرد: صندوق توسعه ملی تنها برای پروژه های بزرگ نباید سامان یابد بلکه پروژه های خرد نیز از این طریق نیاز به سامان دارد.

ربیعی ضمن اعلام حمایت از بخش آموزش در حوزه صنایع دستی عنوان کرد: در زمان حاضر ۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای توسعه فرش گیلان اختصاص می یابد .

وی تاکید کرد: اقلیم منطقه ای، باید در فرش و صنایع دستی هر منطقه تجلی یابد و در حوزه طراحی های نوین نباید اجازه داد اصالت، رنگ ببازد.

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی همچنین بر برند سازی ، رعایت استاندارد ، احیای بازارهای از دست رفته ، کاربردی نمودن صنایع دستی و مالکیت معنوی در این حوزه تاکید کرد.

وی در زمینه بیمه هنرمندان صنایع دستی نیز گفت: متاسفانه افراد زیادی از بیمه شدگان از خانواده هنرمندان صنایع دستی نبودند که می بایست این راستی آزمایی صورت می گرفت.

ربیعی ادامه داد: هیچ یک از هنرمندان بیمه شده از پوشش خارج نشده اند اما به دلیل تامین اعتبار این بخش از محل هدفمند سازی یارانه ها، فعلا تعهد می دهیم افراد قبلی حفظ شوند.

از ۹۰ رشته صنایع دستی گیلان، ۷۱ رشته فعال است و تاکنون شش هزار و ۲۹۸ هنرمند هنرهای سنتی و صنایع دستی استان بیمه شده اند.

رشتی دوزی، لباس محلی، چادر شب بافی، خراطی، چوب تراشی ، گره چینی ، نازک کاری ، منبت و معرق چوب ، کدوی منقوش ، حصیر بافی ، بامبو بافی ، مرواری بافی ، سفالگری ، کاشی معرق ، مینای خانه بندی ، چلنگری ، قلمزنی ، گلیم بافی ، جاجیم بافی ، شال بافی ، نمد مالی ، جوراب بافی ، عروسک بافی، قلاب بافی و …برخی از هنرهای سنتی و صنایع دستی گیلان است.

وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی همچنین عصر پنجشنبه در مراسم گرامیداشت چهل و چهارمین سالروز درگذشت دکتر محمد معین در شهرستان آستانه اشرفیه حضور یافت.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons