نوشته ها

پاکسازی محوطه زیویه به مناسبت هفته میراث فرهنگی و روز جهانی موزه

ارسال شده توسط :

پاکسازی محوطه زیویه به مناسبت هفته میراث فرهنگی و روز جهانی موزه

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان))

مسئول پایگاه زیویه و کرفتو در حوزه میراث فرهنگی استان کردستان در گفتگو با روابط عمومی میراث فرهنگی استان کردستان از پاکسازی محوطه پایگاه تاریخی قلعه زیویه به مناسبت هفته میراث فرهنگی توسط اقشار مختلف مردم خبر داد.

علی هژبری افزود: در یک حرکت نمادین و به مناسبت هفته میراث فرهنگی و روز جهانی موزه تعداد ۱۵۰ نفر از اقشار مختلف مردم اعم از دانشگاهیان، معتمدین، بازاریان ، ورزشکاران ، بانوان و مردم شهرستان سقز اقدام به پاکسازی محوطه زیویه که یک از مناطق تاریخی و گردشگر پذیر این شهرستان است خواهند نمودند.

شایان ذکر است: این قلعه تاریخی و باستانی ۳۰۰۰ ساله، یکی از شاهکارهای معماری بشریت از سده نهم تا ششم پیش از میلاد است

این قلعه بر روی تپه‌ای بنا شده مشرف بر نواحی پیرامون آن بوده است که امروزه از نظر گردشگری نیز چشم انداز بسیار زیبایی دارد.

زیویه هم از نظر معماری و هم از نظر آثار هنری یکی از شاخص ‌ترین مکان‌های دوره تاریخی ایران محسوب می شود که مربوط به اقوام مانایی در شمال غرب ایران بوده است.

موقعیت خاص طبیعی تپه زیویه در یک چشم انداز، علت اصلی و اساسی برای بنای چنین دژی را مسجل و مستدل می‌نماید به عبارت دیگر وضعیت تپه نسبت به ارتفاعات مجاور از نظر استراتژیک دارای اهمیت خاصی است.

برای نخستین بار از این بنای تاریخی در سالنامه‌های آشوری ذکری به میان آمده است و بیان شده که به دنبال شورش و طغیان اقوام مانایی (سده نهم تا ششم پیش از میلاد) از طریق قلعه این تپه عملیات‌های جنگی صورت گرفته است.

اعتبار و شهرت جهانی زیویه به سال ۱۳۲۵ باز می گردد که در اثر نزولات جوی قسمتی از راس تپه تخریب و آثار و اشیاء به صورت اتفاقی کشف شدند. اولین عملیات علمی باستان شناسی در این منطقه توسط رابرت رایسون آمریکایی در سال ۱۹۴۵ انجام گرفت.

در فاصله سال های ۱۳۲۵ تا ۱۳۳۳ یک یهودی به نام ایوب رب النوع به مدت ۸ سال اقدام به کاووش کرد که متاسفانه در طول این ۸ سال صدمات جبران ناپذیری متوجه این اثر باستانی شد. بیش از ۸۰ درصد تپه زیویه مورد اکتشاف قرار گرفت و هدف این گروه تنها پیدا کردن اشیاء و آثار تاریخی برای فروش و تجارت بود.

در سال ۱۳۵۴ نصرالله معتمدی کاوش ونیز بررسی اشیاء کشف شده در تپه باستانی زیویه را آغاز کرد و فعالیت وی در دو فاصله زمانی تا سال ۱۳۷۳ ادامه یافت. در دور دوم فعالیت های باستان شناسی معتمدی که ۶ سال به طول انجامید آثار بسیار ارزشمندی در آن کشف شد.

فعالیتهای باستان شناسی در تپه باستانی زیویه از سال ۱۳۷۸ و توسط سیمین لک پور ادامه پیدا کرد و وی نیز چهار فصل در این منطقه کاوش خود را ادامه داد. در این مدت راه پله های سنگی، فضاهای جانبی و تالار ستون دار که از شاخص ترین بخش های آن است نیز کشف شد.

تالار ستون دار تپه باستانی زیویه دارای ۱۶ ستون در دو ردیف ۸ عددی است که پایه ستون‌ها سنگی و خود ستون‌ها نیز از خشت بوده اند که متاسفانه هم اکنون از ستونها هیچگونه اثری باقی نمانده است.

کلیه فعالیت‌های باستان شناسی و محافظتی این اثر باستانی در سال ۸۲ متوقف و پس از وقفه‌ای ۴ ساله دوباره از اواخر سال ۸۶ از سر گرفته شد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons