نوشته ها

پایان محوطه سازی بخشی از ورودی قلعه فورگ

ارسال شده توسط :

پایان محوطه سازی بخشی از ورودی قلعه فورگ

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی))

از محل اعتبارات گردشگری محوطه سازی و تعمیر پلکان ورودی قلعه فورگ به پایان رسید.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، مسئول میراث فرهنگی درمیان گفت: این شهرستان یکی از شهرستان های مرزی استان می باشد که به دلیل تعداد ۲۲ قلعه تاریخی به عنوان دیار قلعه های کهن از آن یاد می شود و از مناطق گردشگری آن می توان به روستای هدف گردشگری فورگ اشاره کرد.
صالحی افزود: ساخت این بنا با توجه به اسناد موجود در کتاب دیوان لامع نوشته محمدرفیع بن عبدالکریم درمیانی در سال ۱۱۶۰ ه.ق در زمان حکومت نادر شاه افشار به وسیله میرزا بقاخان که از طرف نادر شاه به عنوان حاکم منطقه تعیین شده بود شروع و پس از وی توسط پسرش میرزا رفیع خان به پایان رسید. در زمان حکومت شوکت الملک بر منطقه بیرجند و قائنات، حاکم قلعه دست به شورش می زند که این  عمل باعث تخریب قلعه می گردد.
وی ادامه داد: این قلعه دارای پلان نامنظم بوده که مهمترین عامل شکل دهنده قلعه شکل خاص کوه و توپوگرافی آن است. فضای داخلی قلعه از سمت شرق به غرب دارای سه قسمت اصلی است بخش اول در سمت شرق شامل انبار علوفه، محل زندگی خدمه، محل نگهداری احشام و حوض انباری داشته است بخش دوم که در فاصله ۵۰ متری از محل زندگی احشام احداث شده به محل نگهداری آذوقه و تدارکات نظامی و محل سکونت سربازان اختصاص دارد سومین بخش که حالت مرکزیت قلعه را داراست در دو طبقه احداث شده که محل سکونت حاکم و نزدیکانش بوده و مرتفع تر از سایر قسمتهای قلعه بوده است.
مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درمیان افزود: قلعه دارای ۱۸ برج مدور جهت نگهبانی بوده و بیشتر مصالح بکار رفته در قلعه سنگ؛ آجر، خشت ، گچ، آهک و ساروج بوده است بنای قلعه طوری احداث شده که بر کل روستا و راههای ارتباطی پیرامون منطقه اشراف داشته است.
صالحی بیان داشت: از محل اعتبارات گردشگری شهرستان کار تعمیر پلکان ورودی، اجرای دیوار سنگی محوطه، اجرای پلکان محوطه و تهیه و نصب نرده فلزی جلوی نمازخانه به پایان رسید.
وی خاطر نشان کرد: بنای قلعه فورگ مربوط به دوره افشاری با شماره‌ی ثبت ۳۴۵۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و تحت حفاظت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می‌باشد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons