نوشته ها

پایان مرمت مسجد تاریخی گلابر

ارسال شده توسط :

پایان مرمت مسجد تاریخی گلابر

((به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری استان زنجان))

مدیرکل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری استان زنجان با اعلام این خبر گفت: مسجد جامع گلابر به عنوان یکی از منحصر به فردترین مساجد تاریخی از ساختاری تلفیقی در ساختار معماری برخوردار است. بخش هایی از این مسجد کوچک اما زیبا و ارزشمند به صورت دستکند در دل کوه می باشد که دارای محراب سنگی، تزئینات و کتیبه های مزین به آیات قرآن کریم است.

یحیی رحمتی افزود: سقف این مسجد به صورت تیرپوش چوبی است. بخش هایی از تیرهای چوبی به دلیل نفوذ رطوبت و عوامل آسیب رسان بیولوژیک دچار پوسیدگی شده بود که منجر به فروپاشی قسمت هایی از سقف گردیده بود. در بخشی از حیاط مسجد نیز به دلیل نشست زمین شاهد فروپاشی دیوار بودیم که این موضوعات مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت و با یاری پیمانکاران متخصص و بومی استان زنجان در راستای مرمت و بازسازی بخش های آسیب دیده اقدام گردید.

وی با بیان اینکه: در این پروژه عایق های فرسوده بام برچیده شد و پس از بررسی وضعیت سقف تیرهای چوبی پوسیده برچیده شد و عملیات سمپاشی و دفع آفات بیولوژیک نیز صورت پذیرفت. سپس با استفاده از تیرهای چوبی مناسب بازسازی بخش های آسیب دیده سقف انجام گردید، تصریح کرد: عملیات بام سازی و ایجاد عایق رطوبتی نیز مطابق با اصول فنی صورت پذیرفت و بازسازی دیوار فرو ریخته حیاط مسجد نیز پس از مقاوم سازی بستر آن انجام پذیرفت.

مدیرکل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری استان زنجان متذکر شد: حفاظت و مرمت از بناهای تاریخی امری لازم و ضروری است. توجه به حفاظت پیشگیرانه و انجام اقدامات حفاظتی به منظور پیشگیری از بروز آسیب به بناهای تاریخی باید به صورت هوشمندانه توسط عموم مردم مورد توجه قرار گیرد. هرچند سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تمام توان خود در راستای این رسالت سنگین اقدام می نماید اما نباید توقع داشت این سازمان به تنهایی توان این امر مهم و گسترده را داشته باشد. حمایت های مردمی و فرهنگ سازی در جامعه میتواند “موجب پایداری و بقاء بیشتر یادگاران تاریخی” گردد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons