نوشته ها

پرونده پیشنهاد ثبت کلوت های نهبندان در فهرست میراث طبیعی کشور تهیه شد

ارسال شده توسط :

پرونده پیشنهاد ثبت کلوت های نهبندان در فهرست میراث طبیعی کشور تهیه شد

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی))

در حاشیه محور شهر نهبندان به کرمان و پنج کیلومتری جنوب غرب این شهرستان کلوت های شگفت انگیز و زیبایی وجود دارد که جهت ثبت در فهرست میراث طبیعی کشور پیشنهاد شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، کارشناس ثبت میراث طبیعی این اداره کل گفت: در ایران این نوع کلوت ها فقط در برخی نقاط کشور از جمله در نهبندان وجود دارند. ارتفاع این کلوت ها از ۵ تا ۱۰۰ متر متغیر است. ارتفاع ۵ متری اکثر آنها که مانند مخروط‌ های کله قندی است منظره رویایی و خیال انگیز ی را به وجود آورده است.

زهرا رضایی ملکوتی افزود: این کلوت ها دارای یک کیلومتر عرض و ۲۵ کیلومتر طول بوده و از بهترین مناطق زیبای زمین‌شناسی در شرق ایران به شمار می‌روند. این کلوت ها به رنگ‌های قرمز و خاکستری، از نوع رسوبی بوده و فاقد پوشش گیاهی هستند.

وی ضمن بیان اینکه این منطقه در نهبندان یکی از مهم‌ترین تفرج گاه‌های شهرستان محسوب می‌شود، افزود: کلوت های نهبندان یکی از جاذبه‌های طبیعی و پدیده‌ای منحصر به‌ فرد در استان است که همه ساله پذیرای گردشگران و کویر نوردان زیادی است.

ملکوتی افزود: امید است با ثبت این اثر در فهرست آثار طبیعی کشور، گامی ارزشمند در جهت حفاظت و معرفی آن به علاقه مندان طبیعت زیبا و شگفت انگیز کشورمان، ایران برداشته شود.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons