نوشته ها

چراغ کارگاه برک بافی پس از ۱۵ سال دوباره روشن شد

ارسال شده توسط :

چراغ کارگاه برک بافی پس از ۱۵ سال دوباره روشن شد

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی))

کارگاه برک بافی پس از ۱۵ سال فراموشی دوباره توسط شرکت تعاونی زنان الزهرا شهر مود احیا شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی اداره کل ضمن بیان مطالب فوق افزود: همزمان با هفته صنایع دستی با حضور مسئولین ادارات و نهادهای شهرستان سربیشه و شهر مود، به همت اداره میراث فرهنگی شهرستان سربیشه برک بافی احیا شد.

حسین عباس زاده افزود: در این کارگاه در حال حاضر ۱۵ نفر به تولید پارچه برک از مواد اولیه و مصالح موجود در منطقه مشغول هستند.

وی توضیح داد: برک بافی، بافت منسوجات سنتی با مواد اولیه گوناگون (پنبه، نخ پشم، ابریشم و کرک) است که به کمک دستگاه های سنتی و نسبتا پیچیده دو وردی و چهار وردی صورت می گیرد.

معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان ادامه داد: برک که در اصطلاح محلی به آن کرکی، کورگی یا کورگین گفته می شود بافتهای است تاری و پودی ضخیم از کرک بز و شتر که از آن جامه زمستانی تهیه می شود و به لحاظ استحکام، لطافت، گرمی و خواص درمانی دارای ویژگی های خاص و منحصر بفرد می باشد.

عباس زاده ضمن بیان اینکه برک بافی، یکی از قدیمی ترین صنایع دستی خراسان جنوبی بوده و تاریخ آن به قبل از دوره سلجوقی می رسد، افزود: مهارت برک بافی با شماره ۸۱۰ در فهرست میراث ناملموس ملی به ثبت رسیده است.

وی اظهار امیدواری کرد که در سایر نقاط استان بویژه در روستاها شاهد راه اندازی کارگاه برک بافی باشیم.

عباس زاده در پایان از احیاء پلاس بافی نیز تا پایان سال جاری در شهرستان سربیشه خبر داد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons