نوشته ها

چشمه معدنی دیگ رستم طبس در فهرست میراث طبیعی- ملی ثبت شد

ارسال شده توسط :

چشمه معدنی دیگ رستم طبس در فهرست میراث طبیعی- ملی ثبت شد

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی))

پرونده پیشنهاد ثبت چشمه معدنی دیگ رستم طبس در جلسه کمیته ثبت و حریم میراث طبیعی که در تاریخ ۸/۲/۹۵ در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور برگزار شد، تایید و در فهرست آثار طبیعی- ملی ثبت شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، زهرا رضایی ملکوتی کارشناس ثبت میراث طبیعی اداره کل در این خصوص گفت: چشمه رستم یکی از

چشمه های معدنی مشهور در جنوب خراسان جنوبی است که به «دیگ رستم» شهرت دارد.

وی افزود: در باور مردم محل، در حفره ای لابلای سنگهای آتشفشانی زیر صخره های سنگی صدای قل قل آب انسان را به یاد دیگ در حال جوش می اندازد.

کارشناس ثبت میراث طبیعی اداره کل میراث فرهنگی بیان داشت: دیگ رستم چشمه ای است که در اطراف محل جوشش آن و مسیری که آب به طرف پائین طی می کند همه به رنگ زرد است که دلیل آن وجود گوگرد در این چشمه است.

ملکوتی اضافه کرد: حرارت آب چشمه بسیار بالا و در محل خود چشمه در آستانه جوشیدن است. پس از طی حدود ۲۰۰ متر آب به داخل استخری هدایت می شود. طی این مسیر، آب کمی از گرمای خود را از دست می دهد و در محل استخر حرارت آن به حدی است که می توان در داخل آب شنا کرد. به علت حرارت و املاحی که این آب دارد از آن برای رفع دردهای رماتیسمی و آب درمانی استفاده می شود.

وی گفت: در نزدیکی این چشمه و در داخل کویر، منطقه وسیعی پوشیده از سنگهای آتشفشانی وجود دارد که در سفرنامه های جهانگردان نیز به آن اشاره شده است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons