نوشته ها

چنارهای کهنسال پیر مردانشاه در فهرست میراث طبیعی ملی ثبت شدند

ارسال شده توسط :

چنارهای کهنسال پیر مردانشاه در فهرست میراث طبیعی ملی ثبت شدند

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی))

چنارهای کهنسال پیر مردانشاه که در بخش نیمبلوک شهرستان قاین- ۵ کیلومتری جنوب شهر خضری دشت بیاض– محور خضری به روستای علی زنگی و در مجاورت زیارتگاه پیر مردانشاه واقع شده اند، در فهرست میراث طبیعی ملی ثبت شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، کارشناس ثبت میراث طبیعی استان گفت: در این زیارتگاه دو درخت چنار کهنسال در راستای شمال – جنوب قرار دارند. در سمت غرب درخت های کهنسال، تراسی وجود دارد که سطح آن سیمان شده و در یک سمت آن در جهت شمال – جنوب نهر آب روستا و در طرف مقابل، درخت های کهنسال قرار دارند. در جهت شرق به دلیل خاک برداری، ریشه های درخت بیرون زدگی داشته و کاملاً قابل مشاهده اند.

زهرا رضایی ملکوتی افزود: درخت شماره ۱ به سمت جنوب قطورتر و قطر ساقه آن ۵۴/۲ متر و محیط تنه آن ۸ متر است. وسعت تاج آن ۵۶/۱۲۷ متر مربع، این درخت ۱۸ متر ارتفاع دارد.

وی ادامه داد: درخت شماره ۲ در سمت شمال قرار دارد، ساقه درخت در ارتفاع ۷۰/۱ متر منشعب شده است. شاخه انشعاب یافته جنوبی محیطی برابر ۱۰/۲ متر و شاخه شمالی که در وسط دچار پوسیدگی و تخریب شده محیطی برابر ۳۰/۲ متر دارد. وسعت تاج درخت شماره ۲ برابر ۷/۱۸۳ متر مربع می باشد. محیط کلی تنه درخت ۵/۴ متر است. این درخت ۱۷ متر ارتفاع دارد.

کارشناس ثبت میراث طبیعی استان اظهار داشت: روستای پیر مردانشاه خالی از سکنه است و تا قبل از سال ۱۳۴۷ مردمی در این منطقه زندگی می کرده اند که کار اصلی آنها کشاورزی و دامپروزی بوده، بعد از زلزله و تخریب روستا، بازماندگان از زلزله از روستا کوچ کرده و در دیگر مناطق سکنی گزیده اند.

ملکوتی خاطر نشان کرد: این درختان کهنسال بعد از زلزله همچنان پابرجا مانده اند و تمام شرایط محیطی و اقلیمی از جمله سیلابهای موجود در منطقه را بخوبی تحمل کرده اند به همین سبب بسیار ارزشمند بوده و قابل احترامند. دخیل های زیادی که بر شاخ و برگ این درختان وجود دارد خود گویای این مسئله است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons