نوشته ها

چنار کهنسال اسماعیل آباد درمیان در فهرست میراث طبیعی- ملی ثبت شد

ارسال شده توسط :

چنار کهنسال اسماعیل آباد درمیان در فهرست میراث طبیعی- ملی ثبت شد

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی))

پرونده پیشنهاد ثبت چنار کهنسال اسماعیل آباد درمیان در جلسه کمیته ثبت و حریم میراث طبیعی که در تاریخ ۸/۲/۹۵ در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور برگزار گردید تایید و در فهرست آثار طبیعی- ملی ثبت شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، زهرا رضایی ملکوتی کارشناس ثبت میراث طبیعی استان در این خصوص گفت: روستای اسماعیل آباد در ۱۱ کیلومتری شهر اسدیه (مرکز شهرستان درمیان) قرار دارد. فاصله این چنار تا مرکز روستای اسماعیل آباد حدود ۱۵۰ متر بوده و استخری که از آب قنات پر می شود در فاصله ۲۲متری از درخت، واقع است. به نظر می رسد سرسبزی و شادابی درخت مدیون آب همین استخر باشد. عظمت، صلابت و استواری آن از فاصله دور خودنمایی می کند.

وی ادامه داد: تنه این درخت در نمای جنوبی دارای حفره ای توخالی بوده و پیچ خوردگی و پوسته شدن تنه گویای قدمت بالای درخت است.

ملکوتی ضمن بیان اینکه موقعیت استخر و چنار کهنسال مجاور آن محلی است برای تفریح و تفرج اهالی روستا و مناطق دیگر است، افزود: مردم روستا به این درخت علاقه زیادی دارند و آن را موجب برکت محصولات کشاورزی و آب قنات می دانند و در ایام تعطیل و خاص مردم جهت تفریح به این محل می آیند و از زیبایی و صلابت درخت بهره می برند.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons