نوشته ها

چنار کهنسال بزبیشه قاین در فهرست میراث طبیعی- ملی ثبت شد

ارسال شده توسط :

چنار کهنسال بزبیشه قاین در فهرست میراث طبیعی- ملی ثبت شد

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی))

پرونده پیشنهاد ثبت چنار کهنسال بزبیشه قاین در جلسه کمیته ثبت و حریم میراث طبیعی که در تاریخ ۸/۲/۹۵ در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور برگزار گردید تایید و در فهرست آثار طبیعی- ملی ثبت شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، زهرا رضایی ملکوتی کارشناس ثبت میراث طبیعی استان در این خصوص گفت: روستای بزبیشه در میان حصاری از کوه‌های نسبتاً بلند قرار گرفته به همین دلیل روستا در محیطی بسته قرار گرفته که اطراف آن فقط کوه است و کوهسار. آب و هوای این منطقه، آب و هوای معتدل کوهستانی می‌باشد.

وی افزود: در این روستا درختان سرسبز و شادابی دیده می شوند که زیبایی روستا را دو چندان می‌کنند به گونه ای که رهگذران در سایه‌ دلپذیر آنها استراحت کرده و از زیبائیها و طبیعت اطراف لذت می برند.

ملکوتی گفت: چنار بزبیشه با ارتفاع ۱۷ متر و محیط تنه ۱۰/۷ متر و تنه ای توخالی در ضلع شمالی در کنار استخر روستا واقع شده و از فاصله دور در میان دیگر درختان اطراف خودنمایی می کند. مردم روستا و دیگر روستاها به این چنار علاقه زیادی دارند و آن را مایه برکت آب روستا می دانند. قرارگرفتن این چنار کهنسال در کنار استخر و سرسبزی و طراوت محیط اطراف آن باعث شده این مکان محیط مناسبی برای تفریح مردم باشد به گونه ای که این منطقه پذیرای گردشگران زیادی است که از اقصی نقاط شهرستان به اینجا

می آیند. اجاقهایی که در اطراف درخت به چشم می خورد خود گویای این مسئله است.

وی افزود: تنه از فاصله ۵/۲ متری از سطح زمین به ۵ تنه فرعی تقسیم شده که محیط بزرگترین آنها ۳ متر است. تاج پوشش این درخت ۶/۱۲۷ متر بوده و که همه اینها نشانگر قدمت و کهنسالی درخت است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons