نوشته ها

چنار کهنسال چشمه اکبری در فهرست میراث طبیعی ملی ثبت شد

ارسال شده توسط :

چنار کهنسال چشمه اکبری در فهرست میراث طبیعی ملی ثبت شد

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی))

چنار کهنسال چشمه اکبری که در بخش نیمبلوک- ۵ کیلومتری جنوب شهر خضری دشت بیاض، در روستای خضری دشت بیاض و در فاصله ۶۰ تا ۷۰ متری تپه و محوطه تاریخی چشمه اکبری قرار دارد، در فهرست میراث طبیعی ملی ثبت شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، کارشناس ثبت میراث طبیعی استان گفت: در دامنه کوه و در شیب تند دره ای کم عرض با قله های بر افراشته درخت چنار کهنسالی با موقعیت مشرف بر مناطق پایین دست مشاهده می شود. تنه اصلی درخت در نزدیک زمین قطر بیشتری دارد و به سمت بالا از قطر آن کاسته می شود.

زهرا رضایی ملکوتی افزود: محیط تنه در نزدیکی زمین ۲۰/۱۹ متر و در ارتفاع مقابل سینه ۱۴ متر می باشد. داخل تنه درخت به مرور زمان و تخریب ناشی از تأثیر قارچ ها و حشرات کلاً خالی شده و به صورت یک حفره در آمده است. وسعت تاج این درخت ۲۲۰ متر مربع است، طول تاج درخت ۱۷ متر و عرض تاج ۵/۱۶ متر است. قطر تنه درخت در نزدیکی سطح زمین ۱۱/۶ متر و در ارتفاع مقابل سینه ۴۵/۴ متر می باشد. ارتفاع این درخت کهنسال ۱۵ متر است. در ارتفاع ۸۰/۳ متری از سطح زمین شاخه های فرعی منشعب می شوند

وی ادامه داد:. چنانچه برنامه های حفاظتی و حمایتی برای این درخت پیر انجام نگیرد، حیات آن مورد تهدید خواهد بود. این درخت برای مردم منطقه خضری- دشت بیاض و دیگر مناطق از اهمیت خاصی برخوردار است در بسیاری از ایام ویژه، مردم به این دره زیبا آمده از چشمه آب مشهور به چشمه اکبری و نیز سایه سار سرد این درخت بهره می گیرند، گاهی در داخل تنه خالی این درخت فرش و سفره می اندازند و از موقعیت جالب و زیبای آن استفاده می برند . ماندگاری و بقای این درخت نیز در باور و فرهنگ مردم مستند است.

ملکوتی خاطر نشان کرد: این درخت کهنسال با وجود وضعیت فیزیکی خود تمام شرایط محیطی و اقلیمی موجود در منطقه را بخوبی تحمل کرده به همین سبب بسیار ارزشمند است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons