نوشته ها

چهارمحال و بختیاری پذیرای گردشگران زمستانه

ارسال شده توسط :

چهارمحال و بختیاری پذیرای گردشگران زمستانه

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان چهارمحال و بختیاری ))

به گزارش دفتر امور فرهنگی و ارتباطات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان چهارمحال و بختیاری:

معاون گردشگری و سرمایه گذاری این اداره کل با اشاره به تاریخچه گردشگری زمستانی در دنیا که حدود ۱۵۰ سال پیش مدیر هتلی در ناحیه سنت موریس کشور سوئیس از میهمانان انگلیسی خود در تابستان دعوت کرد تا برای دیدن مناظر برفی مجدداً در فصل زمستان به آنجا بیایند. او به میهمانان خود قول داد که اگر از دیدن جاذبه‌های زمستانی آلپ رضایت نداشتند همه هزینه‌های سفر را پرداخت کند. البته میهمانان در سفر دوباره خود آنقدر سرگرم تفریحات و طبیعت زمستانی شدند که تا اول فصل بهار در این منطقه اقامت کردند گفت و اظهار داشت: این اتفاق ساده موجب روند جدید گردشگری زمستانی در سوئیس شد. تا آنکه در سال ۱۹۷۰ گردشگری زمستانی برخی مناطق بر گردشگری تابستان پیشی گرفت.

امروزه گردشگری زمستانی ناحیه سنت موریس با جمعیت متوسط سالانه ۵۶۰۰ نفر، آنقدر رونق یافته که علاوه بر احداث انواع تاسیسات اقامتی، پذیرایی و تفریحی توسط سرمایه‌ گذاران، سالانه حدود یازده هزار شغل فصلی در منطقه ایجاد نموده است.

حیدر صادقی با بیان اینکه وضعیت گردشگری زمستانی در ایران باوجود قرار گرفتن ایران در منطقه گرم و خشک، مناطق کوهستانی و سردسیر کشور از جاذبه‌های منحصر به فردی برای جذب گردشگران داخلی و خارجی برخوردار است. براساس شاخص‌های اقلیمی مربوط به ساخت پیست‌های اسکی، در سراسر زاگرس و بخش‌های زیادی از البرز امکان ایجاد پیست‌های اسکی و فضای ورزشهای زمستانی وجود دارد. در این میان مناطق زاگرس مرکزی استانهای چهارمحال و بختیاری ، فارس ، کهگیلویه و بویر احمد با توجه به برخورداری از ارتفاع بیش از ۲ هزار متر که فصل ماندگاری برف در برخی از مناطق آنها تا بیش از ۸ ماه طول می‌کشد مطلوب ‌ترین زمینه را برای گسترش ورزش‌های زمستانی فراهم می‌کند. غنای محیط طبیعی، چشم اندازهای زیبای جغرافیایی و نیز جاذبه‌های مردم شناسی منطقه موجب می‌شود که حتی بتوان این نقطه را از نظر توانمندی‌های بالقوه یکی از ایده‌آل ‌ترین مناطق طبیعی جهان برای گسترش بازی‌ ها و ورزشهای زمستانی به شمار آورد افزود: طبق برآوردها نواحی کوهستانی، دامنه‌های برفی و پیست‌های اسکی کشور سالانه میزبان حدود ۱۵ میلیون گردشگر است. در این میان استان‌های تهران، چهارمحال و بختیاری، همدان و اردبیل در زمینه گردشگری زمستانی از قابلیت‌های برجسته ‌تری برخوردارند.

به عقیده کارشناسان برنامه‌ریزی، توسعه، زیر ساخت‌ها و حمایت از سرمایه ‌گذاری در حوزه گردشگری زمستانی می‌تواند در ایجاد فرصت‌های شغلی پایدار و افزایش درآمدها سهم به سزایی داشته باشد.

گفتنی است در صورت گسترش پیست‌های اسکی و امکانات اقامتی در این منطقه قطعاً مجموعه سیاحتی آن پایین‌ ترین ورزشگاه زمستانی جهان در عرض جغرافیایی کره زمین خواهد بود که این امر گذشته از شهرت، امکان برنامه ‌ریزی مؤثر برای جذب طبیعت گرد از کشورهای خلیج فارس را فراهم خواهد کرد. این مجموعه‌ها می‌توانند میزبان اسکی کوهستان، هلی اسکی، اسکی وحشی، اسنوبرد وحشی، برف نوردی، موتور سواری و سورتمه رانی و جشنواره تندیس‌های برفی و توریسم سلامت باشد.

در حال حاضر در ایران فقط ۲۶ پیست اسکی وجود دارد .وجود این تعداد پیست اسکی در ایران در مقایسه با کشورهای اسکی خیز دنیا مثل اتریش با بیش از پانصد پیست اسکی و ایتالیا با بیش از سیصد پیست اسکی قطعا رقم قابل توجهی نیست، اما در قیاس با شرایط آب و هوایی ایران که نسبتا گرم و خشک است و البته تعداد اسکی ‌بازان فعال در کشور، به نظر کافی می‌آید.

در این میان آنچه ناکافی است استانداردهای موجود در پیست‌های کشور و امکاناتی است که در اختیار علاقه مندان به این رشته قرار می‌گیرد. همین استانداردهای پایین باعث شده از میان ۲۶ پیست اسکی در ایران فقط شش پیست مورد تائید فدراسیون جهانی اسکی قرار گرفته و اصطلاحا بین‌المللی نامیده شود.

از جمله پیست‌های فعال کشور می توان به ، پیست‌های اسکی آبعلی، کلوپ نور، فیروزکوه و خور (تهران)، پیست اسکی چلگرد (چهارمحال و بختیاری)، خوشاکوه (ارومیه)، پیام (آذربایجان شرقی)، آلوارس (اردبیل)، شکرک (فارس)، نسار (بیجار)، کاکان (کهکیلویه و بویراحمد)، تاریک دره (همدان)، شهمیرزاد (سمنان)، فریدون شهر (اصفهان)، پاپایی (زنجان)، شازند (اراک)، کامان (قزوین) و شاندیز (خراسان رضوی) اشاره کرد که با وجود داشتن بازدید‌کننده‌های بسیار، در شرایط متوسطی هستند و برخی فقط یک بالابر دارند. پیست بین‌المللی اسکی دیزین، شمشک، توچال، پولادکف( سپیدان)، دربندسر، سهندکه ازمیان آنها ۳ مجموعه دارای امکانات اقامتی، ۵ مجموعه فقط دارای رستوران و بقیه از امکانات محروم هستند. از این بین پیست‌های آبعلی، شمشک و دیزین در استان تهران قابلیت پذیرایی از گردشگران خارجی را دارد.

این یک واقعیت است که از پتانسیل پیست‌های اسکی می‌توان به عنوان محلی برای جذب گردشگر و علاقه‌مندان استفاده کرد، اما افسوس که از این ظرفیت هم مثل بسیاری از دیگر جاذبه‌های گردشگری ایران، بسادگی گذر کرده‌ایم.

صادقی جاذبه های گردشگری زمستانی استان چهار محال وبختیاری را با توجه به قرار گرفتن در زاگرس مرکزی و دارا بودن جاذبه های طبیعی ، ارتفاعات برف گیر و طبیعت بکر و خارق العاده ،اقامتگاه های بوم گردی و جشنواره های زمستانی ،پیستهای اسکی (چلگرد ،بارده ، شیخ شبان) و قابلیت ورزشهای زمستانی به عنوان یکی از قطب های گردشگری زمستانی مرکز و جنوب کشور و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس مطرح است. سرزمین چهار محال و بختیاری ملقب به بام ایران از جاذبه های بی نظیر طبیعی برخوردار است .از جمله این   جاذبه ها می توان به رشته کوه های زاگرس با قلل بلند زردکوه به ارتفاع ۴۲۲۱ متر از سطح دریا با قابلیت های گردشگری فراوان از جمله، صخره نوردی ،کوه نوردی ، بارش برف و باران فراوان ، یخچال های دائمی ،رودخانه های پر آب و امکان رفتینگ ، مناطق حفاظت شده مانند زیست کره تنگ صیاد و سبز کوه ، آبشارها و تالابهای دیدنی ازجمله تالاب بین المللی چغاخور و مناظر چشم نواز کوهستانی در فصل زمستان دانست و گفت:

در ادامه برخی از جاذبه های زمستانی استان به اختصار معرفی می گردد.

( پیست اسکی چلگرد )

یکی از جاذبه های طبیعی و ورزشی استان چهار محال و بختیاری در فصل زمستان پیست اسکی چلگرد است. این پیست در شهر چلگرد (شهرستان کوهرنگ) و در فاصله ۸۸ کیلومتری مرکز استان چهار محال و بختیاری (شهر شهرکرد) در دامنه کوه کارکنان با شیب مناسب وطول۸۰۰ متر از معروفترین پیست های اسکی رشته کوه های زاگرس به شمار می رود که در سال ۱۳۵۴ساخته شده است. برف فراوان ، یخچالهای طبیعی و شیب تندی که با استاندارهای پیست های بین المللی انطباق دارد از محاسن این پیست برای برگزاری مسابقات ورزشی زمستانی خبر می دهد.

این پیست دارای ۲ دستگاه بالا بر ویژه آقایان و خانمها با طول مسیری برابر با ۸۰۰ و۷۰۰ متر و یک دستگاه بالابر آموزشی با طول ۲۰۰متر می باشد.

نزدیکی به جاذبه های طبیعی و گردشگاه هایی چون چشمه دیمه، آبشار شیخ علیخان و آبشار های تونل کوهرنگ، دسترسی به جاده آسفالته و نزدیکی به محل های اقامتی ، پارکینگ و امکانات رفاهی در شهر چلگرد از جمله برتری های این پیست به شمار می رود.

( پیست اسکی بارده )

   این پیست در نزدیکی روستای بارده (شهرستان بن) حدود ۴۳ کیلومتری غرب مرکز استان (شهرکرد) و در دامنه های شمالی کوه نسار تنگ واقع شده است. ارتفاع این کوه از سطح دریا ۲۷۰۰متر و مساحت این پیست در فاز اول حدود ۸۰ هکتار و در فازهای بعدی امکان گسترش آن به ۴۰۰ هکتار وجود دارد ،دسترسی آسان و نزدیکی به مر کز استان (شهرکرد) از ویژگی های این پیست به شمار می رود.

( پیست اسکی شیخ شبان )

   این پیست در روستای شیخ شبان و در فاصله ۴۵ کیلومتری مرکز استان (شهرکرد) قرار گرفته است . میزان بارندگی در این منطقه به طور متوسط سالانه ۵۵۰ میلی متر است . بالابر این پیست از نوع تله اسکی (بشقابی) و طول خط بالا بر ۴۷۰متر است و ارتفاع نقطه شروع بالا بر ۲۵۰۰متر از سطح دریا است. از لحاظ توپوگرافی منطقه ، به دو قسمت تقسیم می شود : حدود ۱۵۰متر ابتدای آن دارای شیب ملایم و ادامه مسیر بالا بر به سمت ارتفاع از شیب ۳۰ الی ۴۰ درجه برخوردار است . این پیست در فاصله ۲کیلومتری روستای شیخ شبان و همجوار با مرقد امامزاده سید بهاءالدین قرار گرفته است. این امامزاده از اماکن زیارتی و تفریحی استان به شمار می رود و امکانات اقامتی آن شرایط مناسبی را برای ورزشکاران فراهم می کند تا در صورت تمایل به اتفاق خانواده هم از ورزش مفرح اسکی وهم از تفریح خانوادگی برخوردار شوند.

وی از جمله چشم ‌انداز های زمستانی دیگر را از قبیل تالاب بین المللی چغاخور در منطقه چغاخور شهرستان بروجن و در کنار جاده خوزستان قرار دارد. این تالاب حدود ۱۵۰۰ هکتار وسعت و یکی از زیباترین و بزرگترین تالابهای استان و کشور است. در حال حاضر در بهترین شرایط و موقعیت بارندگی، عمق آب تالاب به ۶ متر در نواحی شمالی می رسد. رشته کوه زیبای کلار با ارتفاع ۳۸۳۰ متر از سطح دریا از سمت جنوب غربی مشرف بر آن است. تالاب را مرغزاری وسیع در برگرفته که مساحت آن حدود ۷۰۰ هکتار برآورد شده است و این مرغزار در ماههای اردیبهشت تا مهر که سطح آب تالاب رو به کاهش می گذارد از این هم وسیع تر می شود، این ناحیه، آب و هوایی مرطوب با تابستان های معتدل و زمستانهای سرد دارد و از نقاط ییلاقی ایل بختیاری و خوانین و ایلخانی بختیاری بوده است . همه ساله هزاران نفر از اهالی داخل و خارج استان برای سیاحت و اقامت های کوتاه مدت به این ناحیه و مرکز سیاحتی، زیارتی امامزاده حمزه علی سفر کرده و از امکانات طبیعی آن برخوردار می شوند. از پاییز تا بهار هر سال هزاران پرنده ی بومی و مهاجر در این تالاب به سر برده و تخم گذاری می کنند،‌اما در سالهای اخیر اقدامات تعرض آمیز متعددی زندگی تالاب را تهدید می کند. یکی از مهمترین این نوع اقدمات تخلیه زودرس و بیش از حد آب تالاب برای مقاصد زراعی در اراضی پایین دست است و این تعرض ها نظام اکولوژیک تالاب را تا حدودی مختل کرده و موجب شده است که هر ساله بخشی از تخم و جوجه ی پرندگان مهاجر مجال رشد و تکامل را پیدا نکنند .از انواع پرندگان دائمی یا مهاجری که در تالاب چغاخور شناسایی   شده اند می توان به انواع مرغابی، غاز و اردک، آنقوت، چنگر، انواع حواصیل، ‌لک لک سفید ،‌ خروس کولی و فلامینگو اشاره کرد.                          

در تالاب چغاخور غیر از پرندگان یاد شده انواعی از آبزیان نیز زیست می کنند که ماهی کپور و کولی از مهمترین آنها محسوب می شوند. همچنین زیستگاه نوعی ماهی از خانواده ی گامبوز «ماهی گورخری» است.

راه دسترسی آسفالته، آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی، فضای سبز، سکوی نشیمن، دسترسی به واحدهای اقامتی و پذیرایی و پارکینگ، ازجمله انواع امکانات و تسهیلات موجود در این تالاب است.

( غار یخی چما )

شگفت انگیز ترین و در عین حال دیدنی ترین پدیده طبیعی که طی در سال های اخیر توسط عشایر کوچنده منطقه کشف شد غار یخی است. این غار در فاصله ۲۵کیلومتری شهر چلگرد (شهرستان کوهرنگ)و در دامنه ارتفاعات مشرف به روستای چما واقع شده است . طول غار حدود۲۰۰متر و قطر دهانه آن حدود ۱۵متر است. ارتفاعات بالایی غار بوسیله انباشتی از برف و یخ به ضخامت ۱۵-۲۰ متر پوشیده شده و به نظر می رسد که در فصول گرم سال قشر ضخیم برف و یخ به مرور زمان آب شده و از شکافهای دامنه ارتفاعات بالایی غار وارد غار شده و بر اثر برودت بیش از حد آبهای نفوذی از سقف غار در طول ۱۲ماه سال پوششی از یخ را در سقف غار ایجاد کرده است. البته بر اثر خشکسالی های چند سال اخیر و کمی بارش از ضخامت یخهای غار کاسته شده است.

معاون گردشگری و سرمایه گذاری بسته های این اداره کل را به منظور بازاریابی و تبلیغات و معرفی برخی از قابلیتها و جاذبه های گردشگری زمستانی در استان چهار محال و بختیاری متناسب با ظرفیت ها و امکانات موجود و ترغیب گردشگران زمستان گرد و رونق بخشی از صنعت گردشگری استان که در فصل زمستان به علت سرمای شدید با رکود و فصلی شدن مشاغل در این صنعت مواجه می گردد ، ضمن هماهنگی های لازم با ارئه کنندگان خدمات گردشگری از جمله (اماکن اقامتی ،مراکز خرید سوغات محلی و صنایع دستی ،اماکن تاریخی و موزه ها) نسبت به ارائه بسته گردشگری زمستانی اقدام نموده است. طبق توافق به عمل آمده فی ما بین معاونت گردشگری اداره کل و برخی از مراکز گردشگری ، شرکتها و اماکن اقامتی تحت نظارت مقرر گردید ،در ۳ ماهه فصل زمستان ۹۴ تورهای گروهی بالای ۲۵ نفر که با معرفی کتبی یا هماهنگی تلفنی این اداره کل به مکانها و مراکز معرفی شده ذیل مراجعه کنند از تخفیفات ذکر شده برخوردار شوند.

۱- بازدید رایگان از کلیه موزه ها استان شامل (موزه باستان شناسی ،موزه های قلعه چالشتر ،موزه قلعه دزک، موزه قلعه جونقان)

۲- بازدید رایگان از جاذبه های گردشگری پل زمانخان و کانون گردشگری دیمه ،پیر غار و تالاب بن

۳- تخفیف ۵۰ درصد در باشگاه های رفتنیگ (قایق رانی در آب های خروشان زاینده رود)

۴- تخفیف ۵۰ درصدی مراکز اقامتی اعم از هتل ها ،مهمانسراها و خانه های مسافر استان معرفی شده توسط اداره کل

۵- تخفیف ۲۰درصدی در فروشگاه های عرضه کننده صنایع دستی معرفی شده توسط اداره کل  

بر این اساس دفاتر خدمات مسافرتی گردشگری مجری تورهای زمستانی برای بهره مندی از موارد مذکور می توانند از روشهای زیر با اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان چهار محال و بختیاری هماهنگی نمایند.

 

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons