نوشته ها

چهارمین کنگره تاریخ و معماری شهرسازی ایران پس از وقفه دوازده ساله احیا می‌گردد

ارسال شده توسط :

چهارمین کنگره تاریخ و معماری شهرسازی ایران پس از وقفه دوازده ساله احیا می‌گردد

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین))

محمد علی حضرتی :

نخستین جلسه کمیته اجرایی برگزاری چهارمین کنگره تاریخ و معماری شهرسازی ایران در قزوین با حضور مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین و نمایندگان پارک علم و فناوری استان قزوین، دفتر فنی استانداری، معاونت طرح و برنامه شهرداری و اداره کل امور شهری و شوراهای استانداری در محل اداره میراث فرهنگی استان قزوین برگزار گردید.

در این نشست محمدعلی حضرتی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین با اشاره به نحوه برگزاری کنگره‌های استانی گفت: با توجه به تجربه‌ برگزاری کنگره‌های گذشته، اگر بخواهیم ساختار مبتنی بر فراخوان برای آن تعریف کنیم، تعداد مقالاتی که به لحاظ کیفی بتوان به آن تکیه کرد زیاد نخواهد بود به همین جهت باید با همفکری کمیته علمی برگزاری همایش به افراد صاحب نظر سفارش مقاله داده تا با اطمینان بیشتر بایسته های علمی همایش تامین گردد.

حضرتی با برشمردن محورهای کلی پیشنهاد شده برای چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران در قزوین اظهار داشت: هشت محور پیشنهادی با عناوین حوزه‌های فرهنگی– طبیعی شهرها و روستاهای تاریخی، منظر فرهنگی و منظر شهری تاریخی، سازه در تاریخ معماری و شهرسازی، باستان شناسی، معماری و شهرسازی، میراث معماری و شهرسازی مدرن، میراث آب و کشاورزی، میراث فرهنگی ناملموس و راه‌های فرهنگی و عناصر وابسته برای این همایش پیشنهاد و سعی گردید این محورها حدالامکان به صورت کلی باشد تا محورهای دیگری را هم شامل شوند و این امکان وجود دارد تا با همفکری اعضای کمیته علمی محورهای دیگری نیز به این مجموعه اضافه گردد.

وی در خصوص تنوع موضوعات همایش خاطر نشان کرد: با توجه به این‌که این همایش پس از یک وقفه ۱۲ ساله دوباره احیاء می‌شود مقرر گردید که موضوعات به صورت عمومی مطرح و در صورت تداوم، این روند در سال‌های بعد به صورت موضوعی عمل شود.

 مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین جوانگرایی را عامل مهمی در موفقیت این کنگره دانست و تصریح کرد: همایش تاریخ معماری و شهرسازی ایران در صورتی موفق خواهد بود که بتوانیم نسل جوان را با خود همراه نموده و از ظرفیت جوانان و حرفهای تازه این نسل از جامعه در برگزاری کنگره استفاده نماییم.

این مقام مسئول همچنین با اعلام تاریخ پیشنهادی برگزاری همایش ابراز داشت: با توجه به بحث جوانگرایی در برگزاری جشنواره، تاریخ اجرای آن اواخر آذر ماه در نظر گرفته شده تا هم فرصت تحقیق و نوشتن برای دانشجویان فراهم و هم مداخله زمانی با دوره امتحانات نداشته باشد ولی با تصمیم کمیته علمی این تاریخ تا آخر بهمن ماه قابل تغییر بوده تا الزامات علمی و اجرایی همایش رعایت گردد.    

حضرتی گستره شرکت کنندگان را در مدت زمان برگزاری مهم خواند و افزود: در صورت افزایش تعداد مقالات ارائه شده این همایش در دو یا سه نیم‌روز برگزار خواهد شد.

 

 

 

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons