نوشته ها

واسطه های توریسم

ارسال شده توسط :

واسطه های توریسم

(( واسطه های توریسم ))

واسطه های صنعت توریسم دارای تقسیم بندی های مشخصی هستند که به صورت زیر قابل تعریف می باشد:

کارگزاران تورها: کارگزاران تورها در زمره عمده فروشان این صنعت به شمار می روند و محصولات و خدمات توریستی را به صورت عمده از تولید کنندگان خریداری می کنند. این محصولات بعداً به صورت بسته های کوچکتری در آمده و برای فروش به مسافران بالقوه عرضه می شوند. عمده فروش ها معمولاً در قالب آژانس های مسافرتی بزرگ ظاهر می شوند. خدماتی که آنها ارائه می کنند برای تولید کنندگان کمک می کنند و نقش بازاریاب برای محصولات توریستی ایفا می کنند. بسیاری از تولید کنندگان با واسطه های توریسم قرار داد هایی را منعقد می کنند. اغلب واسطه های بزرگ توریسم، فروش خود را از طریق واسطه های کوچکتری که به آژانس های مسافرتی معروف هستند و خرده فروش به شمار می روند، انجام می دهند. برخی از واسطه های بزرگ نیز هستند که با حذف آژانس های مسافرتی یه طور مستقل، پیام های تبلیغاتی خود را در روزنامه ها و مجلات اختصاصی به چاپ می رسانند و با قیمت های پیشنهادی کمتر با مشتریان معامله می کنند ( فروش مستقیم) وظیفه هماهنگی با هتل ها و آژانس ها به عهده عمده فروش ها است. خرده فروشان مبلغی را به عنوان کمیسیون دریافت می کنند. اساساً چهار نوع مختلف از واسطه های توریسم وجود دارد که به صورت زیر قابل تعریف است:

کارگزاران بازار انبوه: شرکت هایی هستند که حجم بزرگی از محصولات ( خدمات ) بسته بندی شده را ترجیحاً به مقاصد برون مرزی و با قیمت های نسبتاً کمتر به فروش می رسانند. در واقع این بخش را می توان آژانس مسافرتی با خدمات عمومی معرفی نمود که همه انواع خدمات مسافرتی و مرتبط با مسافرت را به عهده می گیرند.

کارگزاران متخصص: شرکت هایی هستند که بر بخش های تخصصی بازار از قبیل فعالیت های ایام تعطیل، شهروندان مسن، یک کشور خاص و یا یک نوع خاص از توریسم متمرکز می شوند. این کارگزاران نیاز های مشتریان را به مشاوره های تخصصی و ایجاد انعطاف در برنامه سفر برآورده می سازند. برخی از کارگزاران متخصص بر یک کشور خاص و برخی دیگر بر فعالیت های خاص دیگر بر فعالیت های خاص مثل اسکی سرعت که در منطقه آلاسکای کانادا انجام می شود، متمرکز می شوند. برخی از اینگونه آژانس ها در مسافرت های تجاری اجلاس ها و کنفرانس و مسافرت های داخلی یا خارجی تخصص پیدا کرده اند.

کارگزاران محلی: شرکت هایی هستند که برنامه هایی را برای افراد مقیم در کشور خود تدارک می بینند. این کارگزاران برنامه های سفر کوتاه مدت را برنامه ریزی می کنند. در این نوع سفر ها بیشتر از قطار یا وسایلی شبیه به مینی بوس به عنوان وسیله نقلیه استفاده می شود. برنامه های اینگونه سفر ها متنوع است و از سفالگری تا پرواز به وسیله بالن را شامل خواهد شد.

کارگزاران تور های ورودی: شرکت هایی هستند که در یک مقصد مشخص، مستقر هستند و در تدارک و سازماندهی فعالیت ها و خدمات ایام تعطیل برای توریست های خارجی تخصص دارند. این کارگزاران بسته های خدماتی مختلفی را تدارک می بینند و آنها را در مقصد های توریستی به سازمان های مسافرتی و یا دیگر واسطه های توریستی برون مرزی به فروش می رسانند. کارگزاران تور های ورودی بسته های خدماتی مختلفی را تدارک می بینند و آنها را در مقصد های توریستی به سازمان های مسافرتی و یا دیگر واسطه های توریستی برون مرزی به فروش می رسانند.

کارگزاران تور های ورودی خدمات توریستی را در کشور خود خریداری می کنند و آنها را به صورت محصولات مختلفی در آورده و سپس توسط همکاران خود در خارج کشور به فروش می رسانند. برخی از واسطه های تور های ورودی نقش مهمی را به عنوان مکمل های کارگزاران تور های خروجی ایفا می کنند.

واسطه های هوایی: واسطه های هوایی در امر فراهم آوردن صندلی هواپیما به صورت حجمی برای کارگزاران تور ها تخصص دارند. آنها مستقیماً با شرکت های خطوط هوایی برای خرید صندلی ها مذاکره می کنند و آنها را در مجموعه های کوچکتر به کارگزاران تور ها می فروشند. واسطه های هوایی، قیمت کرایه صندلی های در اختیار شان را خود تعیین می کنند و آنها را به هر قیمتی که بتوانند بازاریابی می کنند و به فروش می رسانند. نوع دیگری از واسطه های هوایی هستند که اصطلاحاً به « ادغام کننده » معروف هستند و عمل مشابهی را انجام می دهند با این تفاوت که صندلی ها را از طریق آژانس های مسافرتی به فروش می رسانند و در ازای آن مبلغی را به عنوان کمیسیون به آژانس های مسافرتی به فروش می رسانند و در ازای آن مبلغی را به عنوان کمیسیون به آژانس های فروشنده پرداخت می کنند.

آژانس های ثبت هتل: آژانس های ثبت هتل، که گاهی اوقات با عنوان « خدمات رزرواسیون مرکزی » نیز نامیده می شوند، خدمات رزرو اتاق های هتل ها در سراسر جهان را ارائه می کنند. برای آژانس های مسافرتی، کار با آژانس های ثبت هتل بسیار آسان تر از تماس مستقیم با هتل ها است و این در حالی است که اغلب اوقات، آژانس های مسافرتی در معامله با آژانس های ثبت هتل، اتاق ها را با نرخ کرایه کمتری نسبت به تماس مستقیم به دست می آورند.

تنظیم کنندگان کنفرانس ها، نمایشگاه ها و سفر های تشویقی: توریسم کنفرانس ها در سطحی گسترده، به امکاناتی که برای برپایی کنفرانس ها در مقصد توریستی موجود است، بستگی دارد. هم اکنون، شهرک های متعددی در سطح جهان وجود دارند که امکانات وسیعی را برای برپایی کنفرانس ها و نمایشگاه ها در اختیار کاربران قرار می دهند. شرکت های تنظیم کننده کنفرانس ها و نمایشگاه ها در اختیار کاربران قرار می دهند. شرکت های تنظیم کننده کنفرانس ها و نمایشگاه، نه تنها در امر ثبت لوازم اصلی و جانبی مورد نیاز فعال هستند بلکه طراحی و تنظیم برنامه سفر، اقامت، غذا و بازدید از مناظر تماشایی و جاذبه های توریستی را به عهده می گیرند. سفر های تشویقی، در بازار مسافرت های شغلی رشد سریعی را از خود به نمایش گذاشته اند. هدف از این گروه نوع سفر ها، تشویق و قدردانی از کارکنان فروش و یا دیگر کارکنانی است که اهداف سازمان خود را محقق ساخته اند. بنابراین، کارگزاران سفر های تشویقی می بایست خلاقیت خود را محقق ساخته اند. بنابراین، کارگزاران سفر های تشویقی می بایست خلاقیت خود را به کار اندازند و برنامه ای برای اینگونه توریست ها تنظیم کنند که شامل انواع بازدید ها از موزه ها، مناظر تماشایی مکان های تاریخی، مناطق تفریحی و غذاها و خوراکی های متنوع باشد. چنین برنامه ای می بایست تفاوت های چشمگیری نسبت به برنامه سفر های معمولی داشته باشد.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons