نوشته ها

کاوش غیر مجاز در محوطه تاریخی به مرگ حفار منتهی شد

ارسال شده توسط :

کاوش غیر مجاز در محوطه تاریخی به مرگ حفار منتهی شد

((میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی))

فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: در بامداد امروز یک حفار غیر مجاز که در شهرستان رشتخوار اقدام به حفر دو چاله در محوطه تاریخی نمود ،که با ریزش دیواره یکی از چاله ها در زیر خاک گرفتار شد و جان خود را از دست داد.

به گزارش روابط عمومی این اداره کل سرهنگ سید مهدی حسینی با بیان این مطلب افزود : ۶ حفار در شب گذشته اقدام به کاوش غیر مجاز در یکی از محوطه های تاریخی رشتخوار کردند که یک از این افراد در حین حفاری با ریزش دیوار چاله ای که خود حفر نموده بود دچار حادثه شد ، و در ساعت ۲ نیمه شب پس از تماس این افراد با هلال احمر خواف نیروهای انتظامی و هلال احمر رشتخوار به محل حادثه اعزام شدند.

وی اظهار داشت : از این تعداد ۲ نفر فرار کرده و ۳ نفر دیگر در همان محل دستگیر شدند و جسد متوفی نیز در حالی که بیلی در دست داشت از خاک بیرون کشیده شد.

گفتنی است طبق ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی حفاری و کاوش به قصد به دست آوردن اموال تاریخی – فرهنگی ممنوع بوده و مرتکب به حبس از شش ماه تا سه سال و ضبط اشیای مکشوفه به نفع سازمان میراث فرهنگی و ادوات حفاری به نفع دولت محکوم می شود.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons