نوشته ها

کتاب مجموعه مقالات جشن نوروزگاه در خراسان رضوی منتشرشد

ارسال شده توسط :

کتاب مجموعه مقالات جشن نوروزگاه در خراسان رضوی منتشرشد

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی))

رئیس اداره روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: کتاب مجموعه مقالات نخستین همایش علمی – پژوهشی جشن نوروزگاه در خراسان رضوی منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی این اداره کل، محمد رضا پهلوان با اعلام این خبر افزود: این کتاب با هدف اطلاع رسانی در خصوص مهمترین محورهای جشن نوروزگاه در استان و ابعاد مختلف این جسن اعم از پیشینه جشن نوروز و … انتشار یافته است.

وی با بیان اینکه جسن نوروزگاه برای اولین بار در خراسان رضوی و تعداد دیگری از ساتان های کشور برگزار شد اضافه کرد: جشن نوروزگاه در استان خراسان رضوی در دو شهر مشهد و نیشابور برگزار گردید.

پهلوان گفت: این کتاب به کوشش محمود بختیاری شهری دبیر کمیته علمی – پژوهشی این همایش منتشر شده است.

وی با اشاره به برگزاری این جشن در استان خراسان رضوی افزود: جشن نوروزگاه با هدف پاسداری از میراث نوروز و معرفی این آیین کهن به نسل امروز برگزار شد.

وی افزود: افتتاحیه این جشن با برگزاری همایش علمی – پژوهشی همراه با آئین های نوروزی با حضور اندیشمندان، محققان، مدیران و پژوهشگران ۲۴ اسفندماه سال گذشته در موزه بزرگ خراسان برگزار شد.

پهولان خاطر نشان کرد: برگزاری نمایشگاه عکس و اسناد و مدارک نوروز، برپایی جشن نوروز در نیشابوراز۲۴ الی ۲۸ اسفندماه، تدوین ویژه نامه جشن نوروزگاه، برگزاری مراسم نوروز خوانی در مشهد، تدوین و تهیه پرونده ثبتی مراسم آئینی مربوط به نوروز در فهرست میراث ملی ناملموس همزمان با جشن نوروزگاه، سخنرانی آئینی با موضوع نوروزگاه در مشهد و … از دیگر برنامه های مهمی است که اجرا شد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons