نوشته ها

کتاب نفیس “پیدایش باغ آسمانی ایران” منتشر شد

ارسال شده توسط :

کتاب نفیس “پیدایش باغ آسمانی ایران” منتشر شد

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی ))

کتاب نفیس پیدایش باغ آسمانی ایران به همت دکتر یعقوب دانش دوست تالیف و منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، این کتاب در ۲۰۰ صفحه و در تیرا‍ژ یک هزار نسخه تالیف و منتشر شده است.

پژوهش و نگارش کتاب باغ آسمانی ایران را دکتر یعقوب دانش دوست دارای مدرک دکترای شهرسازی و از پیشکسوتان معماری ایران انجام داده است.

کتاب پیدایش باغ آسمانی ایران بیانگر به تصویر کشیدن این باغ برروی سفالینه‌ ها و طرح‌های گوناگون انواع فرش‌ های ایرانی توسط ایرانی‌ ها در بیش از ۶۰۰۰ سال پیش است.

دانش‌ دوست در آغاز این کتاب می‌ نویسد: تحقیقاتی که طی چندین سال به ویژه در پنج سال اخیر در زمینه پیدایش باغ‌ های ایرانی انجام داده‌ ام منجر به کشف کهن ترین شواهد تاریخی در این زمینه شده است.

وی در ادامه می‌نویسد: ایرانیان دست کم از ۴۲۰۰ سال پیش از میلاد در عمق دوران پیش از تاریخ این باور را داشته اند که باغ و یا بهشتی باغ گونه در آسمان وجود دارد.

کوشش اصلی این کتاب جستجو و معرفی و اثبات وجود باغ آسمانی ایران است که در دوازده فصل و به همت و مشارکت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و انتشارات کلهر منتشر شده است.

یادآور می شود دکتر یعقوب دانش دوست، پژوهشگر و محقق و از سرمایه های میراث فرهنگی کشور است که مؤلف دو کتاب کمیاب و نفیس «طبس شهری که بود»، با موضوع جلد اول ” باغهای ایرانی “و جلد دوم ”بناهای تاریخی طبس” است.

وی سابقه ۴۵ سال فعالیت در حوزه میراث فرهنگی را دارد و نزدیک ۵ دهه است که در حوزه معماری و شهرسازی فعالیت می کند.

دانش دوست متخصص باغ آرایی ایرانی است و بخشی از طراحی و نظارت باغ های مجموعه های آرامگاه های حکمای بزرگ ایران همچون عطار و خیام نیشابوری و فردوسی از جمله کارهای وی است.

وی در سال ۹۲ موفق به دریافت لوح تقدیر از رئیس جمهور شد.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons